» Poradna » Notebooky

Lenovo Y50-70 - sekání u her

Dobrý den, mám nový notebook Lenovo Y50-70 (konfigurace i5-4210m, nVidia GeForce GTX 960m, 1TB SSHD) a snažím se přijít proč se mi sekají hry (i málo náročné jako League of Legends nebo Witcher 1) - obvykle se jedná o 1-2 vteřinový sek, který ovšem u her jako LoLko je většinou osudný. Ten samý problém mám při hraní Assassins Creed Syndicate, ale tam už to je pochopitelné, přece jenom to mám na nastavené na fullHD a high grafiku. Tento problém jsem měl nejdřív u windows 10, zkusil jsem factory reset a downgrade na 8.1, ale nic se nezměnilo. Všechny drivery mám aktualizované, teploty při hraní málokdy přesahují 80°C, mám chladící podložku Zalman ZM-NC3. Nedávno jsem objevil, že zatížení procesoru mi čas od času skočí na 100%, zvýší se hlasitost větráčku a během chvilky se zase sníží, toto celé trvá maximálně 1-2 vteřiny. Při hlídání a sledování procesů jsem však na nic zvláštního nenatrefil. Počítač jsem vyčistil od veškerého balastu, který byl v notebooku defaultně, zůstaly jen nejdůležitější věci. Prosím o radu :).

Odpovědi na otázku

Dobrý den, dělá to od začátku od koupě? Něco podobného se mi stalo na Dell Notebooku a problém byl ve Windows. Po všech těch upgrade a následných downgrade se mi to celé pokazilo. Proto se ptám, je notebook po resetu pomocí resetovací utility přímo ve Windows, nebo bylo vloženo medium a čístá instalace a nebo jste použil recovery partition? Pokud to i nadále dělá, je možné že se jedná o nějakou HW závadu, já jich na svém lenovu taky měl dost, výměna základní desky vše vyřešila, měl jsem vadnou PCIe sběrnici.

Dělá to od začátku, co si tak pamatuju, notebook mám od Vánoc. Resetoval jsem přes utilitu ve Windows. Čistou instalaci mám v plánu, jenom ji odkládám, nemám na ni zrovna čas. HW závada mě taky napadla, ale ono definovat tenhle problém a vůbec prokázat ho u případné reklamace bude celkem oříšek.

Jestli je to zásek skoro pravidelný a zastaví se ti i myš, tak bych hledal problém v disku.

Pravidelným zásekem bych to nenazval, spíš právě celkem náhodný. SSD budu mít až za měsíc, do té doby s diskem nic moc nenadělám.

Uber v nastavení, klidně nastav na minimum....problém zůstává? Jestli ne, tak nestíhá grafika...to je jednoduché.

Nastavení jsem ubral, dokonce i přepnul na integrovanou a problém byl ten samý. Nemyslím si, že by GTX 960m měla mít s Witcher 1 nebo League of Legends problém.

SSHD je reklamní trik. Má daleko blíž k pomalému 5400rpm HDD než k rychlému SSD. Zkus se soustředit i na něj. Popisované symptomy napovídají, že by to mohlo být diskem.

Vím o tom, taky vím, že hodně lidí, kteří tenhle notebook mají, nadávají právě na disk. SSD mám v plánu koupit do 1 měsíce. Disk podezřívám taky, ale na druhou stranu stalo se to, když jsem měl spuštěný jenom proces s League of Legends, na pozadí nic jiného neběželo.

Pokud je to disk, tak je úplně jedno kolik toho máš spuštěného. Rozhodně bych tam už neměl důležitá data,

Nemám, všechno jsem překopíroval na externí hdd.

K tomu chvilkovýmu vytížení procesoru na 100%, nedochází k tomu právě ve chvílích, kdy se trhne ta hra? (sledovat třeba hraním v okně a vedle mít např. Správce úloh)

Teda přesněji, když CPU vyletí nahoru, nezačne se hra škubat?

U ACS se vytížení pohybuje neustále okolo 100%, takže to nemůžu určit, u LoLka nevím, ale dám si na to při dalším testu pozor. Ale obecně jsem tyto výkyvy ve výkonu zaznamenával spíše při normální práci ve windows. Přece jenom to jde lehce poznat kvůli zvýšení rychlosti větráku, kdežto u her je větrák ve zvýšeném výkonu neustále.

ACS bych dal na nízké detaily a pak to ověřil, jak jsem psal. Stejně LoLko, ať to máš alespoň 2x ověřený. Mrkni při tom na takt procesoru, když to vystřelí na těch 100%. Pokud bude kolem hodnot, na kterých má běžet, tak je to v pořádku. Pokud kolem 1GHz, tak špatně.(Celé to zmiňuju proto, že už jsem párkrát řešil problém ohledně přetaktovávání CPU při zátěži, ale dochází k tomu i samovolně. Jmenuje se to "Intel TurboBoost". U tebe to má dosáhnout až 3,2GHz, což větrák vydrží chladit jen chvíli. Pak se brání "upečení" tím, že se hodně podtaktuje. Přitom zchladne. Toto celé trvá klidně jen ty 2 sekundy.)

Mám také Lenovo Y50-70 (loňský s i7, GTX860 4GB, a UDH (4k) displejem.Občas se mi při hraní her sekne taktéž (GTA V na plné detaily je OK), ale třeba World of Tanks občas škubne. Já tuto chybu přisuzuji HDD, případně přehřátí NTB, i když používám chladící podložku. Běžně se mi stává, že po startu OS (z vypnutého zařízení) pak systém ještě 5 minut šrotuje (HDD vytížený na 100%). Díky tomuto stavu jsem ho i reklamoval, ale dle HDD stress testu je prý OK, tak nevím.. Taky mám v plánu SSD, ale 1TB SSHD se mi vyhazovat nechce a další slot bohužel nemá:(.

Jen poznámka - celkově pomůže SSD u her s loadingem, ale fps kolikrát moc nezvýší. Výjimkou bylo ale právě WoT, kde mi to přidalo 5-10fps, což mi na slabším stroji sakra pomohlo :)

GTA V na gtx 860m ( o 10% bižší výkon než 750ti - stolní) na plné detaily, to chceš komu namluvit ty vtipálku? Příště si nevymýšlej takový srance, jsi pro smích, ani 970ka nedokáže dát plný detaily a už vůbec ne advanced graphics, s tím má rpoblém i 980ka.

Ve FullHD:https://youtu.be/P5YRu5Fa_SgA ve 4K mu to jistě běhá jak po másle...Nechápu, proč mají uživatelé notebooků takovou potřebu lhát. To je tak těžké napsat, že to běhá slušně na střední a ve Full HD?

A jen detail. Ani tom videu to není na plné detaily. Je tam jasně vidět, že pár věcí má snížených nebo dokonce vypnutých.

To s tím vymýšlení, vše na full na 960M (840M a pod.) sem to vysledoval a přesně ti to vysvětlím. Vše na full znamená, že pár nastavené je na ultra, zbytek medium, pár efektů vyplých.. 15 fps ještě znamená, že to jede, že to rozjedu, ne že to na to hraju...tzn. vše na X, kde za X dosadíš jedno z nastavení co si vybereš + řeší se jen část nastavení, povypínané post efekty, osvětlení a pod se nezahrnuje do této definice, takže vypnuté SSAO a pod. se počítá stále jako vše na full (to není z mojí hlavy, to je vysledovaný fakt...)

Tak samosebou, ze jedu ve fullHD a ne ve 4k. Navíc v tom videu bylo vidět, ze je vše na ultra (tak to mam taky). Pouze par (pro mě zbytecností) je vypnutych. Ale jinak vše ultra. Na tom ukazateli vytizenosti grafiky to u mě zabírá cca 3.5 GB. To nejsou střední detaily;). To samé u WOT, kde mam vše na maximální až na stromy a efekty v odstrelovacim režimu, které nepotrebuju.

Takže jsi záměrně lhal, jako každý druhý uživatel "herního" notebooku. "Vše naplno" znamená "VŠE naplno". Nikoliv "něco naplno a hromadu věcí stažených dolů". Pokud dáš něco na Ultra a něco stáhneš dolů (nejspíš právě to, co žere nejvíce výkonu), tak máš v průměru střední detaily (kdo ví jestli).Dej si skutečně "vše naplno" a pak poreferuj, jak to běhá plynule. Jestli pak budeš mít 10-15fps, můžeš být šťastný.Tady jsi na webu, kde mají lidé přehled o výkonu HW, tady nikoho neoblbneš. Tady ti nikdo neuvěří, že mastíš GTA V na Ultra ve FullHD na GTX 750 Ti (tedy GTX 860M) a plynule. To si zkoušej na kamarády, kteří se věnují vyšívání a o HW neví vůbec nic.

Ano rozumím, slovíčkaření. Špatně jsem se vyjádřil.V tom případě mi to jede na "vysoké" detaily (vše co šlo tak nastavit (nějaké rozmezí low-med-highj-ultra) je ultra při fullHD, serepetičky jako AA atd off). Střední jsou dle mého vše na medium a vyhlazování a další serepetičky offNízké vše na low a vyhlazování off, atd. Maximální vše na ultra a vyhlazování on a ještě třeba 4k -> Zde věřím, že to jede na jednotkách PC sestav, při 1080 to jede na max se zapnutým vyhlazováním na plnotučné GTX 970, či R9 390.Ale konec OT, díky za vyškolení

Jsem rád za plodný flame, ale moc mi nepomohl :)

Máš správně nastavený režim napájení. Měla by tam být zapnutá dynamická grafika. Ještě mě napadlo jestli máš zapnuté napájení? A další věc jestli se při hraní opravdu používá grafika od Nvidie? To se nastavuje v GeForce Experience nebo když klepneš na spouštěcí soubor hry ve složce kde je hra nainstalována. Zvolíš, že chceš pouštět hru s grafickým adaptérem Nvidia. A opravdu si kup to SSD.

Ano, to všechno nastavené mám, používám nvidii, i když program geforce experience mi přijde špatný, ACS mi nastavil po optimalizování na rozlišení 1600x900 a nejnižší detaily, přitom po vlastním nastavení je hra plynulá i při high/very high nastavení.

teplota 80°C u grafiky dejme tomu, ale pokud to je u CPU, tak to je celkem brutál... Tomu by odpovídalo i to krátkodobé vytížení na 100%.. Kdy se začnou vkládat prázdný cykly aby se to uchladilo...

Grafické karty nVidia 9xx mají defaultně nastavený strop na 83°, takže se mu může klidně snižovat frekvence. Ideálně zapnout hru k tomu Afterburner a pak se podívat na frekvenci gpu, pokud bude klesat je jasné kde je problém:)

U LoL opravdu teploty gpu nedosahují 83°C, to samé u Witchera 1. U ACS bych to už očekával, ale stejně s chladící podložkou se přes teplotu 80°C dostanu jen výjimečně. Afterburner používám, vyzkouším to dnes, ale pochybuju, grafickou kartu z těhle lagů neviním.

chladící podložka je placebo.. reálnej efekt nula...

chladici podlozka je sice jen takova berlicka, ale realny efekt ma - konkretne 5-7°C v mem pripade (NB ZM-NC3, lehce upravena - pridane vetraky a pruduchy)

Placebem bych to nenazval, ale na druhou stranu máš pravdu, že to není žádná výhra. Dříve jsem pravidelně překračoval teplotu 90°C (bez podložky), teď se na tuto hodnotu nikdy nedostanu, je to o těch circa 10°C chladnější.

A nejde jen o fps drop? Když ti to třeba padne ze 60 na 40, tak se některé obrázky zobrazí vícekrát a vypadá to jako mikrolagy.

FPS drop bych poznal, neboj se. Navíc by se mi zobrazil v programu, co sleduje mimojiné i fps (MSI Afterburner).