» Poradna » Notebooky

Lenovo IdeaPad 330s - grafika, RAM

Zdravím, pořídil jsem ntb z bazaru a byl bych rád, kdybyste mi mohli poradit s dvěma dotazy. NTB - Lenovo IdeaPad 330s-15IKB - Intel Core i3 8130U Kaby Lake Refresh, paměť (4GB RAM + 16GB Intel Optane), Intel UHD Graphics 620. Užití - ntb používám k běžné kancelářské práci + grafika Adobe PS, AI, ID + občas střih a úprava videa (zatím Microsoft movie maker, protože předchozí ntb nezvládal Vegas apod.) + klasika filmy, internet.. 1. Původně byla v inzerátu uvedena dedikovaná grafika Radeon 535, ale po tom co jsem dovezl ntb domů jsem zjistil, že tam je integrovaná Intel 620. Nedokážu porovnat tyto dvě grafiky abych určil, jestli je to pro mě mínus nebo je to ve výsledku jedno.. Když jsem se díval na benchmarky těchto dvou grafik, tak byly celkem vyrovnané, s tím že v něčem byla lepší jedna v něčem zase ta druhá. Co si myslíte vy? Je to pro mou práci s Photoshopem nebo při úpravě videa takový rozdíl, že to stojí za to pokusit se ntb prodejci vrátit? 2. Řekl jsem si, že když už je grafika integrovaná bylo by dobré navýšit RAM. Rozšířit o další 4GB nebo rovnou o 8GB? Někde jsem našel, že bych tam měl dát SO-DIMM max 8GB s 2400Mhz. Takže tam nemůžu dát RAM s 2666Mhz? V technickém listu výrobce neuvádí časování integrované paměti, jake časování zvolit u rozšiřující RAMky? Děkuji za vaše rady =)

Odpovědi na otázku

Bylo by vhodné uvést kompletní model notebooku. To, co jsi uvedl není moc dostačující informace. Konkrétně u Lenova existuje řada, což je v Tvém případě Ideapad. Pak je tam model, což je 330s-15IKB a pak většinou bývá něco, jako podmodel a každý to značí trochu jinak. Někdo to uvede pod PN, někdo to uvádí jako MachineType, někdo to uvede pouze na krabici. Většina notebooků v současné době má přepínatelnou grafiku, tzv. switchable graphics a operační systém mezi integrovanou a dedikovanou kartou na základě potřeby přepíná. Nevidíš grafiku ani ve správci ovladačů? (Tento počítač -> pravé tlačítko myši a zvolit spravovat-> položka správce zařízení). Jinak pokud má notebook pouze integrovanou IntelHD grafiku, buď za to rád, protože nVidie či Radeony v noteboocích rády chcípají a je to nejčastější příčina úmrtí notebooku. Ve výsledku ale výkonnostní rozdíl mezi integrovanou a dedikovanou grafikou je naprosto minimální (jednotky procent).K operační paměti ti řeknu jen to, že 4 GB RAM je v dnešní době na pokraji použitelnosti, naprostým standardem by mělo být alespoň 8 GB, obzvlášť, pokud máš notebook na střih videa. Pokud máš v notebooku ještě jednu volnou pozici, rozhodně se ti vyplatí operační paměť přidat. Minimálně ten 4 GB modul, abys měl celkově těch 8 GB. Já například ve svém ThinkPadu T430 vyhodil ty 4 GB moduly a navýšil jsem si RAM na 16 GB a nemohu si na nic stěžovat :) Jen si nejsem jistý, jestli by fungoval dualchannel režim, pokud bys přidal 8 GB modul (pro celkovou velikost 12 GB).Pokud jsi koupil notebook v kamenném bazaru, máš na něj ze zákona 12 mesíců záruku (bez ohledu na to co ti tvrdí prodejce) a normálně jej můžeš reklamovat (bez ohledu na to, že bazar není třeba na prodej IT zaměřen). Pokud jsi notebook nekoupil na internetu, vrátit ve 14 denní lhůtě jej nemůžeš, zde je to už jen o domluvě.

Děkuji za odpověď.Kompletní označení modelu je lenovo-ideapad-330s-15ikb-81f500f0ck.Grafika tam je opravdu jen ta integrovaná. Udává to technický list, správce zařízení a také CPUz.To že se dedikované grafiky nejčastěji s*rou jsem se dočetl ve více fórech.. spíš mi šlo o to jestli mám řešit "reklamaci" u prodejce protože mi prodal horší sestavu než udával.Také jsem se dočetl, že vlastně na úpravu fotek a střih videa grafiku vlastně skoro nepotřebuju. Takže by to mělo být jedno..Budu muset nastudovat v čem spočívá dualchannel..Nehledě na to bych byl také pro pořídit 8GB.. jen teď nevím jak je to s časováním.. dočetl jsem se, že by také mělo odpovídat tomu časování, které má integrovaná RAM.Tento údaj však nikde výrobce neuvádí..Pokud bych tedy koupil například tuto RAM, bude to blbě?https://www.alza.cz/kingston-so-dimm-8gb-ddr4... Bude lepší napsat výrobci, kterou RAM doporučuje?

Podle modelu, co jsi uvedl by se mělo jednat o tento notebook: https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-330s-15ikb... Jen si ověř ještě jednou ten celý model, hlavně ten konec, jestli tam je opravdu 81F500TOCK, protože co jsem na netu většinou našel, tak jen 81F500TQCK. Pokud je to tedy ten model, co jsem to poslal výše, pak obsahuje grafiku Radeon 540 a 4 GB grafické paměti. Stejně je ale divná věc, že tam máš 4 GB operační paměti, když se podle modelu tento notebook prodával s 8 GB RAM v základu. Další věcí je, že generace procesorů CoffeeLake je tu necelý rok, takže ten notebook musí být v záruce. Zarážející je i fakt, že někdo dá takový dobrý notebook do bazaru. Aby v tom nebyla nějaká levota. Na druhou stranu, konkrétně tento notebook by měl mít jeden RAM modul pájený přímo na základní desce (onboard RAM) takže by tam nejspíš těch 8 GB RAM mělo být. V Tvém případě pak můžeš do notebooku dát jakýkoliv DDR4 modul s frekvencí 2400MHz, například toto: https://www.czc.cz/kingston-value-8gb-ddr4-2...

Na konci je opravdu F0CK.Dle informací od prodejce byl NTB pořízení přítelkyni jako dárek. Ta však miluje svůj stávající starý NTB a tak tento prodávali..Ano na NTB je stále záruka a dokonce záruka vrácení nevhodného dárku.Po zvážení jsem se rozhodl připlatit si a vyměnit ho za tento https://www.alza.cz/asus-vivobook-15-x510uq-uf

Ahoj, řeším to samé. 4GB je napájená na desce a další 4GB je přidaná ve slotu (to je těch 8GB v základu. Přidaná RAMM má samolepku Siemens a z obvyklých údajů je srozumitelné jen 4GB, pak je na ní 2666V, tak jsem si řikal že možná spletli V za MHz :D . Na některých forech tvrděj , že max je možné přidat 8 GB jinde 16 GB. Tak mam strach koupit rovnou 16 abych nevyhodil prachy

https://pcworld.cz/hardware/upgradujte-si-ve... Podle tohoto testu by neměl být problém v použití dvou rozdílných velikostech..Jak moc potom záleží na časování?Budou paměti pracovat v dualchannelu pokud přidám RAM se stejnou frekvencí, ale rozdílnou velikostí a časováním?