» Poradna » Windows (a jiné OS)

Legálnost aktivovaného Windows z čínské elektroniky?

Zdravím Vás, mám zvědavý dotaz ohledně Windows, který nahrávají číňané do svých počítačů, mobilů a jiné elektroniky. Například zde:http://www.aliexpress.com/item/MEEGOPAD-T02-Activat... Je tam aktivovaný Windows a počítejme, že je to i pravda (že je aktivovaný). Jenže rozdíl ceny mezi tím zařízením s neaktivovaným a aktivovaným WIndows 10 je "jen" asi 20usd což je asi 500 Kč.Což je málo a mě zajímá jestli je ten rodíl ceny WIndowsu pro koncové zákazníky a pro "velkoobchod" tak propastný, že velkoobchod si může dovolit takto levně poskytovat WIndows licence.Jak je to s licenčním štítkem, měl jsem za to, že je nutné ho mít nalepený na PC aby byla licence "platná", jak je to zde u těch malých zařízeních, změnilo se něco a už není nutný Win licenční štítek?děkuji

Odpovědi na otázku

Štítek již není nutný. A ano, ceny pro velkoobchod jsou opravdu zásadně rozdílné..

A hlavně na odkazovaném zařízení je Windows 8.1 with Bing - což je speciální verze pro tato malá, levná zařízení a ta licence je myslím zdarma, možná za nějaký pakatel.

Ptal jsem se před časem v jednom českém e-shopu, jaký je cenový rozdíl mezi notebookem s klasickým Windows a bez něj (tj. s Linuxem). Řekli mi, že cenový rozdíl může být i pouhých 500 - 800 Kč.

Windows 8.1 Bing, které je nainstalované na nabízeném výrobku, je verze, kterou jeho výrobce (Microsoft) dodával na malá zařízení úplně zdarma. Tato verze se liší od klasické verze Windows prakticky jen tím, že má přednastaveno používat webový vyhledávač Bing. Windows 8.1 Bing lze nyní legálně a zdarma upgradovat na Windows 10.

To je ovšem ořezaná bezplatná verze. Výrobci ji můžou za určitých podmínek použít do svého zařízení zdarma. Ta licence je ale samozřejmě nepřenosná, nemůžeš ji použít v počítači nebo jiném zařízení, než se kterým bylo koupeno.

Ale je to legalne ked je to urcene len pre iste zariadenia a ako OEM, t.j. nepredajne?

Ano, jedná se o omezení objemu a úhlopříčky zařízení a licence je určena pouze pro výrobce zařízení. p.s. Bingy úplně zdarma nejsou.

objemu ??

Ano - představ si, že edici Windows, za kterou platíš věrnostní poplatek ročně za neomezený počet licencí pro tablety začneš instalovat na obrovské workstationy. Někde jsem tu tabulku s podmínkami zveřejňoval, už nevím, kde skončila.

To záleží na tom, jestli výrobce daného zařízení dodržel parametry, pro které to MS bezplatně poskytuje.

Ale alienexpress nie je výrobcom HW. Výrobca vie čo robí a ak W8.1 s bingom (KENO-m) dá na nejaké zariadenie, koncového užívateľa legálnosť (snáď) nemusí trápiť, ale tu ide o HW aký si kúpi koncový užívateľ a on sa rozhoduje aký OS tam dá, popr. opačne: kúpi Win s bingom a podľa toho by mal voliť HW