» Poradna » Ostatní

LED diody

Potřeboval bych zapojit obvod, jenž se skládá z 9V baterie a 10 LED diod (9Cd/ 20mA 30°) a tlačítka. Diody by měly blikat, ale jak jsem se tak snažil mám problém je jen rozsvítit.Jsem úplný amatér, který bude rád za každou radu.

Odpovědi na otázku

Nejsi amatér, ale laik. Barva diod? -> Uf těch diod? Pak se dá rozhodnout kolik se jich dá zapojit sériově a kolik vytvořit paralelních větví. Případně všechny paralelně, ale to je s jedním odporem blbé - dá se to, ale musí být úplně stejné, mít stejný Uf. "Košer" je ke každé diodě samostatný odpor.A rozblikat? Třeba s 555kou...nebo použít jednu blikající diodu v každé sériové větvi. Pak zas bude každá sériová větev blikat jinak.p..s.: Proud není dobré na max. katalogového údaje, ale tady tak 10-15mA. Taky podle toho v jaké teplotě okolí budou pracovat.

Jenom k tomu blikání, ani nevím, jestli to dnes existuje, ale měl jsem ještě po bráchovi z komunistických zásob LEDky, které blikaly samy o sobě PS: Skutečně jsou ještě v prodeji https://www.gme.cz/led-blikajici

Existuje, ale "samoblikající" LEDky, fakt u nás nebyly před rokem 1989. Tehdy byl vůbec problém jakékoli LEDky sehnat, pokud člověk neměl možnost zajít do Tesly Eltos třeba v Brně nebo v Praze, nebo možá i v Uherském Brodě. Tehdy se vůbec součástky špatně sháněly, proto se rozbíralo kde co...Samoblikající LEDky s integrákem uvnitř se objevily až pár let po 1989.

Tak to fakt nevím konkrétní dataci, vrtat jsem se v tom začal kolem 1992-4 (kolem mých 6 let), a vyhrabal jsem takovou LED z krabice, kterou mi dal brácha, když se věnoval v 80. letech bastlení, a byly tam. Tak jedině, že by je tam přihodil, co se mu dostalo průběžně do ruky.

Jo někdy asi v té polovině 90 let je už GME začal nabízet, ale přesně si už taky nevzpomínám. Před revolucí to obecně se součástkami byla bída, šel jsem do míst Tesly Eltos se seznamem deseti patnácti součástek a byl jsem rád, když jsem si odnášel jeden tranzistor. Po revoluci už se objevily GME, GES, EZK, AGB elektro...inzeráty a Amatérském radiu...chvíli a to i jiné obchody než Tesla a sortiment se rozšiřoval...dneska se dá sehnat i kdejaká specialita - TME, Farnell, Mouser...

edit: ...do místní Tesly...

Až tuhle dobu jsem nezažil, jen jsem ke svému koníčku právě od příbuzných, známých nafasoval krabice s různými Tesla komponentami z doby RVHP...měl jsem jiný problém, protože samozřejmě v 90. letech nebyl internet a eshopy (nebo nedostupné pro normálního člověka), tak jsem v malém městě neměl šanci někde koupit cokoli speciálnějšího (tj. v okresním elektru měli LEDky, odpory a základní sestavu kondíků, tranzistorů a IO), takže něco sehnat znamenalo to, že jsem jako dítě čekal, kdy pojedeme 60km do nejbližšího velkého města, a že tam to seženu. Dneska jsou možnosti úplně jinde...

https://cs.wikipedia.org/wiki/LEDCo je to za diody, jakou mají VA charakteristiku (to "koleno" na grafu)? Podle toho rozhodnout, kolik diod zapojit paralelně a jaký odpor k nim připojit.http://old.spsemoh.cz/vyuka/zel/obrazky/avled.gif

Ehm ...kolik diod zapojit SÉRIOVĚ...

A proč děláš něco, čemu vůbec nerozumíš? Zub si taky nebudeš vrtat sám, necháš to na zubaři. Takže tohle nech na někom, kdo o tom něco ví.

Ať si to hošík zkusí. Pokud to nebude chtít zapojovat do elektrické zásuvky, snad mu to neublíží a za cenu pár spálených diod se něčemu přiučí.

Upřímně je mi těch LED líto :) A pokud nemá žádný teoretický základ, jak to funguje, tak z tohodle se to nenaučí, v nejlepším případě slepě okopíruje, co mu kdo řekne :)

Ale no, kazdy dajako zacinal. Tych znicenych suciastok. :D

Jistě, ale dříve se i četlo, dokonce i knihy(sic!)

To je pravda, dokonca aj take ABC-cko mavalo navody. Nez z neho spravili bravicko. :D

Já jsem začal kdysi na jednom seriálu, tuším že to bylo ve Svobodném Slově. Vycházel tam seriál pro děti a mládež od základů elektroniky po klasické dvoutranzistorové blikače...

Tak já jsem se snažil nepoužívat součástky, jejichž princip jsem neznal :) Když jsem kdysi kupoval svoje první LED (někdy v roce 1985), tak jsem je kupoval od člověka, který věděl jak fungují a rovnou mi k nim napájel potřebný rezistor, abych je mohl používat na plochou baterii 4,5V :)

Už tenkrát jsem kupoval Amatérské rádio, kde byla spousta návodů na elektroniku. Z led diod jsem tenkrát sestavoval ukazatel úrovně výkonu do stereo zesilovače. To byly ploché ledky. Byla taky řada obchodů, kde se součástky daly koupit. Dneska ani člověk nezvedne zadek z křesla a objedná si cokoliv z netu. Pak to takhle dopadá - dotaz, nad kterým člověk kroutí hlavou. Kluk nemá základy, nezná zřejmě ani Ohmův zákon a chce stavět el. obvody.

Doba her a malin nezralých:https://kutilska.poradna.net/files/69671-osc1-jpgTy znalosti se mi hodily, když se na mne obrátil syn, že se chce blejsknout na nějakém mejdle:https://kutilska.poradna.net/files/70323-x-jpgAle tazatel se tu nějak neozývá.

https://www.belza.cz/Svícení a blikání / Lighting and flashing ---https://avtechnic.cz/ostatnii/760-stavebnice-e... Stavebnice Efektový blikač pro LED---

Tu volně sypanou stavebnici blikače bych tazateli zatím nedoporučil. Pro začátek spíš něco takového:https://eshop.merkurtoys.cz//data/product/64_233.jpg

Nebo tohle: https://www.alza.cz/hracky/voltik-i-d3039016.htmKaždopádně osadit plošňák, připájet součástky, případně ještě oživit, bude mít co dělat (Stavebnice Efektový blikač pro LED-jak je uvedeno v předchozím příspěvku)..

Máš potíže rozsvítit LED?Pokud jsi připojil jednu ledku ve správné polaritě k 9V baterii bez omezovacího rezistoru, určitě shořela, protože byl překročen maximální povolený proud.Pokud jsi připojil jednu ledku k 9V baterii v závěrném směru, nejspíš taky shořela, protože bylo překročeno maximální závěrné napětí, které bývá kolem 5V.Když zapojíš 10 LED do série, svítit nebudou, protože by potřebovaly kolem 20-35V (záleží na barvě). V sérii mohou být pro 9V podle barvy dvě až čtyři + příslušný omezovací rezistor.Infračervená 1,6 V Červená 1,8 V až 2,1 V Oranžová 2,2 V Žlutá 2,4 V Zelená 2,6 V Modrá 3,0 V až 3,5 V Bílá 3,0 V až 3,5 V Ultrafialová 3,5 V Příjemnou zábavu.

Tazatel se neozývá.Buď ho to přestalo zajímat nebo mu nestojíme ani za to, aby nám poděkoval za dobré rady.