» Poradna » Počítačové sítě

LAN komunikace přes IPv6 zařízení

Ahoj, mám dotaz ohledně IPv6.Chci nastavit Windows 10, aby uměl komunikovat přes USB síťovku se zařízením (přesnějí reproduktor spojený klasickým síťovým kabelem). Ale to nejsložitější je, aby to uměl pouze přes IPv6. Mám reproduktor, který má danou IPv6 adresu a když se mi podaří ho přes síťovku pingnout, měl bych vyhráno. Notebook --> USB Lan -- > Reproduktor s danou pevnou IPv6 adresou. Bohužel na ping není dostupný.Pokud by někdo měl cokoliv, co by mohlo pomoct, budu velice vděčný

Odpovědi na otázku

A jak na ping reagují jiná zařízení namístě neodpovídajícího reproduktoru?

Bud konkretni, napis konkretni adresy...

Pro upřesnění: Mám k dispozici notebook Lenovo T420 s W7, který reproduktor pingnout umí. Ale toto nastavení bylo historicky uděláno, ale na úrovni Windows (není tam žádná aplikace, ale bohužel dneska nikdo neví jak). U tohoto notebooku se připojí usb lan s zapojeným reproduktorem a normálně se dá pingnout. IP adresa repra: fe80::2a36:38ff:fe60:1ea0

Nemá to repro ještě i jinačí adresu, která nezačíná fe80?

Bohužel má jen tuhle a jde vidět v ipconfigu (na tom funkčním notebooku). Kdyby existoval způsob jak přesnést veškeré síťové nastavení do jiných modelů, tak by to vyřešilo tento problém)

Já tomu nerozumím.Jak může být vidět IP adresa toho reproduktoru ve výpisu ipconfig na tom notebooku? ipconfig ti přece ukáže jen informace o tom notebooku…

Ipconfig ti rozhodně neukazuje IP adresu připojeného zařízení...

A jakou adresu ma ten pocitac?

Mohl bys sem nahrát screenshot z toho notebooku (kde to funguje) s výpisem ipconfig?

Poprve, vela veci mi je nejasnych. Ako je prepojeny notebook s reproduktorom? Cez USB C ? alebo inym sposobom? Ako zistujes adresu toho reproduktoru?V principe ti budu komunikovat vtedy, ak budes mat IPv6 adresu na tvojom notebooku a adresu IPv6 reproduktoru v jednej sieti. V tomto pripade sa jedna o Link local adresu, co znamena, ze je routovatelna len v tvojej sieti. Poznas to z toho ze zacina FE80: ...priklad adries v jednej sieti je FE80::1/64 a FE80::2/64. Ak by mal napriklad reproduktor 1 a pc 2, zariadenia budu komunikovat.

Sieťové zariadenia používajúce iba IPv6 sa ešte nepredávajú pre domáci segment. Repro len nemá nakonfigurovanú IPv4 adresu, nedostal ju z DHCP. Tá IPv6 bude najskôr localhost a ten sa po sieti nešíri ani sa na neho nedá pripojiť. Potreboval by si asi IPv6 DHCP server aby to fungovalo cez IPv6 adresy.

Tyjo, nastuduj si něco o IPv6, než tu začneš šířit takové hovadiny…

Ty vole, to repro sa samo nakonfiguruje keď je pripojené do siete bez riadiaceho člena a počítač tú adresu uhádne.

To prvni ano, to druhe ne. Nastuduj si IPv6 link-local adresy.

Pravda ale je, že som nehovoril nič o "link local" adresách. Ja by som si ovšem tipol, že niektorá strana nepodporuje IPv6 a repro to asi nebude.

Ano, přesně tak, to repro se samo zkonfiguruje a počítač tu adresu hádat nemusí, stačí se podívat do tabulky sousedů (na linuxu ip -6 neigh) a tu adresu tam uvidí i s mac adresou toho repra. Takže teoreticky by mohl podle znalosti mac adresy dohledat jeho linkovou adresu.Takže se tu nenaparuj a mazej studovat IPv6…

Ak by to bolo ako hovoríš/píšeš, tak by to predsa muselo fungovať a tazatel by nemal vôbec dôvod sa niečo pýtať. Takže ako to je presne? Vieš to vôbec?

Ano, vím. Až si nastuduješ tuhle knihu (https://knihy.nic.cz/files/edice/ipv6_2012.pdf) tak to budeš vědět taky.

No asi nemáš naštudované čo v tej knihe neni, keďže nevieš prečo to tazetelovi nefuguje.

LOL ty jsi vůl… tazateli to nefunguje, protože o tom nejspíše nic neví, jinými slovy chyba je v tazatelově neznalosti a nikoliv v návrhu protokolu.Přeji Ti hezký den.

Takže nie ty, ale tazatel je na vine, super...

Hej chlape, co to fetuješ? Jistě že je tazatel na vině, chyba se stala už při jeho zplození/narození a pak se to jen sčítalo až do okamžiku, kdy potřeboval zapojit reproduktor a ovládat ho z nového počítače…

No ty by si tu radiť už nemal, keďže svoju neschopnosť poradiť tranformuješ na tazatelovu nevedomosť. Tazatel sem prišiel po radu a nie aby sa dozvedel, že to nevie od guru s veľým egom, ktorý keď je tázan aby napísal ako to teda je a čo tomu chýba, tak sem hodí odkaz na knihu...Hádzať odkazy vieme všetci, na to nepotrebujeme tituly.

Jestli sis nevšiml, tak já mu v jiném vlákně radím… To akorát v tomto se hádám s debilem co si jeho ego neumí přiznat, že něco neví.

Sorry, ale ty jsi fakt vul. Fakt se trosku ohledne IPv6 dovzdelej (Link-local, SLAAC, DHCPv6, ...).

dík za upozornění na tento studijní materiál

Pro lepší představu posílám dva obrázky způsobu připojení. Jedná se o studiový subwoofer, který umít jen IPV6 komunikaci od výroby. A spojení přes RJ-45 slouží k nastavování. https://ibb.co/6wnnysbhttps://ibb.co/bXsdKDB

A má to opravdu být připojené přímo do počítače bez routeru a DHCP? K čemu by to mělo v takovém případě umět pouze IPv6 protokol, když by to sloužilo pouze pro síť o dvou zařízeních? Podle mě to nějak špatně chápeš.

Nechceš sem napsat, co to je vůbec zač to repro, ať se můžeme mrknout do manuálu (pokud je on-line?)

Ahoj,Screen z IP Configu notebooku, na kterém to funguje: https://ibb.co/jg99pSGScreen z testu pingu: https://ibb.co/FgV13n5Snad to pomůže mě navézt jak nastavit jiné zařízení.

Super, teď mi prosím pošli ještě screenshot ipconfig z toho kompu, kde to nefunguje.

Ještě mě napadla jedna věc, co můžeš zkusit.U toho noťasu s windows 10 zkus zakázat/odpojit všechna síťová rozhraní a pak tam připoj tu USB síťovku, kterou jako jedinou necháš aktivní. A pak zkus ping na ten reproduktor. Jestli to pojede, tak jsme možná narazili na hlavní stopu tvého problému.

Ahoj, tak posílám screen z ipconfigu ntb, kde to nefunguje.https://ibb.co/PZ2vMzp

Nekompletní. Nevidíme nastavení ostatních karet. Zajímá nás, jestli i nějaká další karta v počítači nemá IPV6 adresu začínající fe80. pak by se počítač mohl rozhodnout, kterou síťovou kartu pro komunikaci použije a to rozhodování probíhá v defaultu na základě automatického měření rychlosti (metriky), přičemž ta zastaralá USB síťová karta, ke které je připojené jenom nějaké jedno kdo ví jak rychlé zařízení zařízení, asi nemá velkou šanci vyjít z měření jako vítěz.Odpojit ty ostatní síťové karty jsi už zkusil?

Ano, zkusil jsem je i zakázat...

A jak se to chová v případě, že zkusíš dát ping na tu adresu reproduktoru, akorát za to ještě napíšeš %17takže příklad p"ing -6 fe80::dead:beef:1%17"