» Poradna » TV, audio a video

Kvalita videa na DVD

Dobrý den,chtěl bych poprosit o radu - mám video (resp. ,,filmeček") z kamarádovy svatby a chtěl bych mu je dát na DVD jako dárek. Video je ve FullHD (60 FPS) a já mám strach, jestli se při nahrání na DVD nesníží jeho rozlišení, respektive jakkoli nesníží jeho kvalita? Nebo je kvalita videa pro DVD irelevatní - přehraje přesně to, co do něj nahraji? Děkuju Vám za věcné odpovědi.

Odpovědi na otázku

Pokud z toho uděláš standardní DVD, tak:"..Současné rozlišení DVD videa je stejné jako má norma PAL, tedy 720 x 576 bodů.."

A chceš mu to dát jako DVD Video? Nebo jako datové DVD a na něm bude video soubor? Jestli jako soubor, tak to bude v takové kvalitě, jaký ten soubor budeš mít. Jestli jako dvd video, tak tam je přesně daná specifikace na rozlišení, fps, kodek, bitrate atd, aby to uměli dvd přehrávače. Takže tam počítej že dojde ke změně kvality.

Aha, děkuju za reakce... Pravdou je, že si to na 100% bude přehrávat nejspíš na počítači, takže když tam jen nahraju ten soubor, nebude to sice možné přehrát na klasickém přehrávači, ale poběží to ve stejné kvalitě, jaké to bylo natočeno? To by bylo super!

Pro zachování kvality by byl jako dárek místo DVD vhodnější Blu-ray, pokud ho ovšem má kamarád na čem přehrát. V původní kvalitě mu můžeš dát záznam třeba na flešce, to zase ale jako dárek moc nevypadá.

O to přesně jde - že na flash disku to tak nevypadá, ani to například nepolepím fotkou Na Blu-ray je třeba, pokud vím, přímo přehrávač pro to určený - ten on bohužel nemá...

Tak udělej obojo - DVD i soubor na flešce, který přehraje třeba u sousedů na TV.

Datove DVD s potiskem aby to bylo jako darek OK. A misto flashdisku to uploadni nektery z videoserveru (Youtube, Vimeo, apod)

No právě, když to má vypadat jako dárek, navíc k takové životní události, zasloužilo by si to i obal, popř. vložených pár stránek textu s obrázky, video doplnit o klasické DVD menu, kapitoly s přechody...

PROBOHA !!! to je teda diskuze... SUGO!!! Vezmi krabičku BluRay ((je modrá) tím, že je modrá je hezčí než černá DVD)), ve Photoshopu vytvoř obal (rozměr podle nějakého jiného obalu), ten vytiskni a vlož ho do fólie té krabičky (potištěnou stranou ven). Nakopíruj to na flešku a vlož ji do té krabičky. Nic ve zlém, ale ty jseš mi teda tvůrce...Boha jeho !

Vytvářet klasické DVD-video by mělo smysl pouze pokud by kamarád měl starý DVD přehrávač který neumí přehrávat jiné videoformáty a zároveň měl televizi bez USB. Čili jinak řečeno předpotopní vybavení V opačném případě je lepší nahrát přímo soubor videa na flashdisk nebo datové DVD (je to jedno, v tomto případě je to pouze datový nosič) a přehrání bude v té kvalitě v jakém je původní video (pokud to televize zvládne samozřejmě).

Kvalitu videa to sníží pouze pokud to vypalis jako DVD-Video. DVD-Video používá MPEG2 s rozlišením 720x576.

Některé vypalovací programy samy umí MP4 nebo AVI zkonvertovat do MPEG2 a následně vypálit na DVD. Ten proces konverze do nižší kvality 720x576 je něco co rozhodně jen tak nepřehlédneš. Hodinové video se bude konvertovat minimálně půl hodiny a teprve po půl hodině se roztočí DVD mechanika a začne samotné vypalování.

Ale pokud to vypáliš jako DVD data, tak se nic nekonvertuje, prostě se roztočí DVD mechanika a tvoje video se vypálí tak jak je v originál kvalitě.