» Poradna » TV, audio a video

Kvalita obrazu u FHD

Dobrý den,Chtěl bych se prosím zeptat - koupil jsem televizor FHD,u sportovních přenosů,zpráv atd.je obraz doopravdy pěkný.Bohužel u většiny filmů a dokumentů obraz tak pěkný není.Měl by prosím televizor FHD, filmy a dokumenty produkovat také v tak vysoké kvalitě jako jsou sport.přenosy,zprávy atd?Zatím je ta televize pro mne velkým zklamáním.Měl jsem možnost koupit TV s 27" obrazovkou(60cm),ale koupil jsem s obrazovkou 32"(80 cm).Není v tom také problém?Obě TV mají stejný počet pixelů.ale u 32" TV jsou pixely na větší ploše a tím zvětšené - čímž obraz u 32" není tak ostrý,jako u 27" TV. Předem děkuji za odpovědi a přeji všem hodné úspěchú v roce 2022.Kebrle Luboš

Odpovědi na otázku

Na 80cm.je FHD zcela dostatečné. Spíš je to pořád hrozně malá obrazovka.

pusti si tam youtube, zvol rozlisenie fullHD a uvidis, ze obraz je ako ma byt.

Nie televizor neprodukuje programy. Programy produkuju televizne spolocnosti a k tebe ich dodava telekomunikacna spolocnost. Tato telekomunikacna spolocnost ich distribuje v kvalite v akej si ju u nich objedna vysielatel.Cize v akej kvalite prijimas sportove prenosy a v akej kvalite prijimas filmove stanice? Tiez co znamena podla teba "obraz tak pěkný není". Mas ho rozmazany, mas slabe farby? Tv tiez mavaju rozne rezimy pre upravu kvality obrazu, co mas prednastavene? Byvaju to rezimy sport, film, pc ...

Nauč se psát! Nevím jakým myšlenkovým pochodem jsi došel ke svým dedukcím, ale co televize dostane, to obvykle zobrazí, pokud řídící elektronika je aspoň na běžné úrovni. A dnes řešit televizi FHD s pidi úhlopříčkou... Už rozměr napovídá, že to nebude moc kvalitní televize, potažmo samotný panel, když FHD TVP byly už před 10 lety obvykle v úhlopříčkách 42" a výše.

DVB-T2 ve FullHD 1920×1080 vysílá jen ČT (1,2,24,3,D,Sport). U komerčních televizí se mi ukazuje 1440×1080, 960×544 nebo 1280×720 - jak kdo a asi i jak kdy. A to už neřeším datový tok a nastavení komprese, to ovlivňuje kvalitu ještě víc. Druhá na řadě je televize - dekódování a přepočítání obrazu na rozlišení displeje a různé 'vylepšovací' algoritmy kterým se někdy daří obraz vylepšít a někdy naopak. A to každý výrobce (i u každého modelu) může mít jinak, proto není velikost obrazovky to nejdůležitější.Nedá se říct, která televize ne nejlepší. Vyber tu, na které se ti líbí obraz toho, na co se chceš dívat - někdo sport, někdo filmy, někdo třeba hry z konzole.

Ako TV vie, že 1440×1080 má zobraziť ako 16:9?

Je to v parametrech streamu ...

Rozhoduje o tom parameter PAR = Pixel aspect ratiohttps://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_aspect_ratioAk ma zdrojove video iny pomer pixelov ako zobrazovacie zariadenie a vysledkom je nedeformovany obraz, hovori sa tomu anamorficke video.Povod je v tom, ze povodny DVD format ma pomer stran 4:3 no ked prislo do mody sirokouhle 16:9, tak aby sa neprislo o velku cast hornych a dolnych pixelov na snimaci, tak sa vyrobili anamorficke optiky. Takto sa to obabralo.

to není přesné. Změna poměru stran obrazu vztažená na rozměr pixelu se v digitálním vysílání nepoužívá; přičemž odkaz na DVD je platný (DVD cílilo na analogové zobrazovače, zejm. s CVBS, např. ve SCARTu). V digitálním vysílání se u KAŽDÉHO pořadu (eventu) připojuje servisní informace (component descriptor 0x50) o druhu kódování (např. MPEG), poměru stran celého obrazu videotoku (např. 16:9) a snímkovém kmitočtu. Podle těchto informací TV přepočítává celý obraz bez toho, že by pracovala s rozměrem pixelu. Navíc, zdrojové i cílové rozlišení mnohdy není postulovaných 1920×1080. Proto je dost možné, že tazatel popsal svůj vjem naprosto správně. Sportovní přenosy přijímá se slušným datovým tokem v cílovém rozlišení a TV nemusí nic přepočítávat. A u jiných pořadů obě tyto podmínky neplatí a přepočet v TV nedá uspokojivý výsledek. Částečně zlepšit to může výměnou za mnohonásobně dražší TV při stejné úhlopříčce (výsledek je nejistý) a nebo vyvarováním se příjmu pořadů s malým tokem, nízkým rozlišením a nesprávným poměrem stran obrazu (jistý výsledek).

A zdroj těch filmů a dokumentů je ve FHD? pokud je v nižším rozlišení tak za to TV nemůže.

Bolo by dobré napísať, akú TV si kúpil.
Dnes 27" nie je telka, ale monitor. Poďakuj si, že si kúpil aspoň 32".
Obecne, vysielané filmy sú v horšej kvalite, horšom rozlíšení ako FHD. A mnohé sú kľudne aj 40 ročné, keď nebolo o FHD chyrovať a kvalita obrazu u druhotriednych filmov je druhotriedna. To, čo sa natáča posledné roky, je už dobré, len môže byť v horšej kvalite vysielané.