Kuchařka - Návod na dobrý a stabilní počítač s AMD

hesla pro vyhledávání#kvalitní základní deskastabilní počítačCL pamětijakou desku jaké pamětichlazení ložiska kapalinové kapalina kuličkovévelké disky biglba enablebiglbaProtože se hodně lidí ptá, co je to a co je tohle. Jak postavit dobrý počítač s AMD, tak jsem to sem všechno pěkně shrnul.Proč AMD a proč ne.Dogma:Na AMDčkách je rabat procentuálně stejný jako na Intelu.Jenže AMD barton stojí 2500 a P4ka 8000. Takže z Intelů je daleko větší vejvar.Proto každý INTELIGENTNÍ prodejce tlačí Intel. Co si už vymyslí, to je fuk. Oba proceosry jsou stejně dobré. AMD je levnější. Navíc u AMD modernizujete CPU, u Intelu i základní desku = další vejvar pro prodejce.Takže příště až Vás bude prodejce přesvědčovat - kup si Intel...víš proč to dělá. Až Vám to bude někdo tvrdit, tak víte že to je prostě někdo kdo na tu pohádku tomu výrobci skočil.Chipset - to na čem to stojí:Chipset je po procesoru základní stavební prvek.Pro stabilitu je mnohem důležitější chipset než CPU.Protože CPU je jedno stejné v milionu počítačů, chipset může být vždy jiný. Je třeba stejný, ale každý výrobce ho nastaví jinak, deska poskytuje jinak stabilní napájení....a podobně. V dnešní době jsou chipsety VIA, NVIDIA, SIS stabilní a dobré.Resp: VIA má dobrý chipset pro Athlony XP - KT600 a paměťově dvoukanálový KT880 ??NVIDIA má dobrý chipset pro Athlony XP - dvoukanálový NFORCE 2 400 Ultra??SIS má dobré lowendové chipsty (do nejlevnějších pc)- ve starších VIA chipsetech blbnou grafiky SIS a ATI- chipsety Nforce jsou dvoukanálové, jednokanálové, s podporou FSB 400.....je jich prostě hodně- chipsety Nforce nemají podporu pro Serial ATA v chipsetu, ale v dalším řadiči od dalšího výrobce (třeba HighPoint) <- bohužel (ovladače, stability, problémy)Dvoukanálové paměti ?? Co to je ? Pokud máme obsazné dva (více) paměťové banky, tak se přenos provádí přes přes dvě cesty a tedy má to teoretickou dvojnásobnou paměťvou propustnost. V reálu to je celé omezené přenosem dat mezi chipsetem Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

v zásadě souhlas, ale:1. KT600 je stejně problémová jako KT400, minimálně s kartami ATI, nezávisle na výrobci desky. Osobně se VIA straním2. SerialATA u nForce - a) SATA ještě dlouho nemá a nebude mít moc velké odůvodnění (ani cena, ani výkon), b) s řadiči HighPoint jsem navýsost spokojen, jejich ovladače a BIOSy jsou prvotřídní, akorát musíš vědět, jaký BIOS a jakou verzi driveru můžeš dát k sobě (píše se v releasech BIOSu) Jen díky integrovanému HPT370 na desce Abit KT7-R (čipset KT133) z roku 2000 nemám problém transparentně provozovat 200GB disk. Stejně spokojený jsem se značkou Promise, zde jsem také nezaznamenal problémy. Jediná problematická značka je SiliconImage - tam to funguje jako plain řadič OK, ale v případě, že chceš využít RAID funkce, dochází k rozpadu pole v případě, že systémový oddíl je na tomto poli.3. Desky ASUSu mi nějak nesedí, i když uznávám, že asi budou kvalitní. Mně ale na nich chybí nadstandardní vybavení, které najdeš u jiných výrobců. Zatím mám dobré zkušenosti s nForce2 deskami od MSI; Abit s nforce2 se bohužel diskvalifikoval použitím RAID čipu SiliconImage.4. DualChannel (DC)- přínos DC je hlavně v případě DMA tj. tehdy, když PC zároveň pracuje naplno s CPU a pamětí a např. taháš něco z disku nebo sítě do paměti.

Trochu jsi ujel s tím srovnáním cen AMD versus Intel, ledaže by jsi nebral v úvahu poměr cena/výkon. S chipsety máš vcelku pravdu, ale VIA na rozdíl od Intel chipsetů mívá daleko více problémů.To zase bude flameware