Který i5 procesor?

Když chci koupit Cofee Lake procesor řady i5, mám koupit Intel Core i5-8600K nebo Intel Core i5-8400 ? Taktovat nechci, stolní počítač bude používán jen ke kancelářským účelům, nicméně chtěl bych, aby mi vydržel 10 let a nemusel jsem nic přikupovat a byl plně funkční po celou tuto dobu.Původně jsem chtěl koupit jen Intel Core i3-8100, ale byl jsem přemluven na i právě kvůli požadavku 10-leté výdrže.

Odpovědi na otázku

Kdyz nechceš taktovat tak i5-8400

i3-8100 je na kancelářské PC ažaž.Problém je, že pro tuto generaci procesorů Intel jsou k mání jen drahé základní desky s chipsetem Z370. Takže jestli můžeš počkat až budou k mání cenově přiměřenější desky, tak se k původnímu záměru vrať.

Měly by se objevit před polovinou 2018.

stolní počítač bude používán jen ke kancelářským účelům, nicméně chtěl bych, aby mi vydržel 10 let a nemusel jsem nic přikupovat a byl plně funkční po celou tuto dobu.Takže když já mám skylake i7, tak už za 10 let nebude na kacelář stačit? Možná se pletu a budou potřeba 3D brýle k čumění do Excelu ale pochybuju.

Priemerná doba životnosti PC komponentov je u mňa 7-8 rokov. Mám už 4 PC a vždy som menil po 7-8 rokoch High-Endy, lebo sa už na tom nedalo pohodlne pracovať.

Ak si zoberiete, pred 10 rokmi neexistoval žiaden Intel Core i aj niečo. V Decembri 2007 vyšiel Intel Core 2 Duo E4600 (výkonovo ako AMD Athlon 64 X2 5800+). Dnes je to na hranici použiteľnosti. 10 rokov PC nevydrží.

Ano pokud se u toho měnil OS. Kdyby se tam nechal původní a původní kancelář (třeba i aktualizovaná) pak to vydrží do té doby dokud se neposere něco hwrového, třeba i napájení. Pak to vydrží třeba i 20let. Třeba takovej ombudsman Motejl měl historickou mašinu a pořád mu fungovala, protože se v tom nerejpal a byl skromnej.

Jen takové doplnění. Často se lidem zdá, že počítač (nebo smartphone ještě rychleji) časem ztrácí výkon a začíná se sekat. A ona je to pravda, ovšem příčina není ve stárnutí hardware, ale v tom, že výrazně roste náročnost software. A to nejen nového OS nebo SW, ale i toho původního prostřednictvím aktualizací. Takže to co píšeš by platilo pouze za předpokladu, že budeš používat stále stejný software včetně operačního systému a mít zablokované VEŠKERÉ aktualizace OS i uživatelského software. Potom ano, i za 20 let (pokud neumře HW) bude počítač stejné úkoly dělat stále stejně rychle. Jenže to je jen výjimečně, ve většině případů lidé nemají aktualizace zablokované a počítač za 20 let pojede zdánlivě mnohem hůř. Speciálně to platí u smartphonů, kde probíhají aktualizace součástí systému automaticky na pozadí a každá je víc a víc náročná na hardware (hlavně RAM), takže je běžné, že bleskový telefon je za 3-4 roky nepoužitelný k běžné práci, přestože uživatel má pocit, že používá stále stejné aplikace. U počítačů je to naštěstí znatelně pomalejší, ale odehrává se to taky.

Souhlasím

A mohl jsem dodat, proto vypínám auto aktualizace. Samozřejmě, že po aktualizování se těžko pozná jestli ta předešlá byla tak potřebná a jestli s novou nepřibyla větší zátěž.

Prosím vašu statickú IP adresu. Také počítače sú najľahšie hacknuteľné

Bežnou kancelářskou práci ještě i ten 10 let starý počítač zmákne. Stačí např. C2D E6300, rozšířit paměť (pokud deska zvládne) 8GB a disk nahradit SSD. Výkonem je to lepší, jak leckterý novější i3 atd.

No že by to bylo lepší něž i3, to těžko, ale ano, použitelné to ještě celkem je. Ale spíš než C2D jsou ještě celkem použitelná C2Q. To jsou s dostatkem RAM a SSD stále velmi slušné počítače (na kancl).

Otázka je co běžná kancelářská práce, a hlavně s jakým sw člověk dělá a s jakou verzí. Mám tu někde MS Office 2003 na ten by nebyl ani C2D potřeba.

Taková blbost! C2D prý lepší jak novější i3. Měl jsem možnost po dlouhou dobu porovnat E5200 (o dost výkonnější jak E6300) a starou i3-2100 a ta i3 byla mnohem výkonnější. Oba měli Win XP, 4GB RAM a SSD.

Koukám, že byly 2 typy E6300: 1,8GHz a 2,8GHz a ani ten výkonnější by se nechytal na i3-2100.

Jo, Intel se tehdy pomátl a použil stejné značení o pár let později. Jen původně to bylo "Core 2 Duo E6x00" a pak z toho udělal "Pentium Dual Core E6x00". Měly menší L2, ale vyšší frekvence.Každopádně i to úplně nejlepší C2D E8700 bylo horší, než i3-2100:https://goo.gl/DdUT6sS dnešním i3-8100 se to nedá srovnat už vůbec.

Predpokladám, že zač. roka 2008 vyšiel Q6700 a s tým fungujem do dnes v kanc. PC so slušnou rezervou aj pri prehrávaní h265, spustenom Defenderi, MBAM-e a chrome s x záložkami, kľudne aj s videohovorom. A kto má i7-860, nevydrží 2 roky aj keby hral staršie hry? IPC sa už tak nezvyšuje a počet jadier nie je rozumné navýšiť extra, tak kanc. zostava musí vydržať 10r s i3-8100. A ak bude chcieť hrať, môže ísť až do i7-8700K

s ohledem na to, jaké kraviny provádí Microsoft s Win 10 si nejsem jist vůbec ničím.

Na to ti stačí i 10 let starý Q6600 a hádám, že by stačilo i za těch 10 let (pokud bude fungovat) Jediný smysluplný upgrade bych viděl pro kancelářský práce pořízení SSD disku. Vývoj se za poslední roky docela zpomalil.

Stolní počítač s integrovanou grafikou by měl mít šanci vydržet jako kancelářský stroj třeba i těch 10 let.. Záleží jen na kondici základní desky.. Jakmile odejde deska, je konec.. FERTIG

Základní deska mi byla doporučena MSI Z370 SLI PLUS - Intel Z370

V passmarku rozdíl nějakých 1000 bodů, takže absolutně bezpředmětné. Jestli tady někdo srovnává PC, která byla před 10 lety, tak je absolutně mimo. Dnešní PC skutečně vystačí na kancelář na 10 let. Tedy pokud se neobjeví nějaká zlomová technologie vyžadující extra výkon. Ale nic tomu zatím nenasvědčuje. Spíše bych tedy hleděl na kvalitu desky a ostatních komponent a v neposlední řadě také na hlučnost a spotřebu, když už hledíš na peníze do toho investované.

Dobrá, a který z procesorů tedy mám vzít? Řekněme, že cenu "neřeším" (relativně). Intel Core i5-8600K nebo Intel Core i5-8400 ? Taktovat nebudu, neboť počítačům nerozumím. Můj poažadavek je 10-letá výdrž, aby počítač po celou dobu dělal, co má.

Pokud se to nebude taktovat, tak z hlediska 10 let je to úplně jedno. Rozdíl, který je mezi nimi bez OC, není velký a za 10 let tě nevytrhne. Takže klidně i5-8400.A nebo rovnou i7-8700(K). Tak už je rozdíl ve výkonu slušný a bude znát i za 10 let. I když tou dobou už to také nebude žádná hitparáda.

Myslíš tento? https://www.alza.cz/intel-core-i7-8700-d51174... - v Alze mají ještě variantu s "K" na konci. Písmeno "K" znamená taktování, že? Čili já koupím variantu bez K?Můžu se zeptat (vážně věci nerozumím), jaký význam má pro kancelářskou práci procesor se 4 jádry (Intel Core i3-8100) nebo 6 jádry (Intel Core i5-8400, Intel Core i7-8700)?Poznám rozdíl při běžné práci? (word, excel, powerpoint, email, prohlížeč, skype, gimp, sledování filmů a rozhlasu...). Hry nehraji.

Při běžné kancelářské práci (office, mail, databázový systém, tvorba a zpracování pdf) nepoznáte rozdíl mezi i3-8xxx a i7-8xxx. Pokud pod běžnou kancelářskou prací ale myslíte zpracování videí, případně virtualizaci, tam už rozdíl bude. A co bude za deset let, kdo ví...

Na popsané účely ti aktuálně stačí i G4600. Ale ty tu pořád trváš na použitelnosti za 10 let.

10 let výdrž ti ale u základní desky nikdo negarantuje. Což je asi docela problém. A obávám se, že to ti nikdo negarantuje ani u průmyslových počítačů.

10? Seš měkota...postav kompa na 100let...nejlépe s Atomem. Řešíš kraviny, PC je dnes de facto spotřební zboží..., když nestíhá...tak se jednoduše upgraduje. Jestli toužíš v budoucnu používat šrot...tak proč čekat? Kup z bazaru nějakou 8 letou herku a dva roky si jí užívej...koumáku.

Spotřební hardware se opravdu nevyrábí aby vydržel 10let.

Takže se s tím mají spotřebitelé smířit a kupovat nový PC každé 2-3 roky, protože taková je délka záruky? Nějak nechápu tento typ odpovědí Pamatuji dobu, kdy rodičům vydržela ždímačka 30 let a stále byla funkční a účinná, akorát nepříliš šetrná k oblečení, takže rodiče koupili novou pračku. Jo a tahle supermoderní pračka světoznámé značky za 18 tisíc jim kompletně odešla po 5 letech

Co se týče praček, pak ano.. Dnes výrobci nevyrábějí proto, aby výrobek vydržel 20 let.. Kolečka byznysu se musejí otáčet.Co se týče počítačů, nelze srovnávat dnešní dobu s tím, co bylo před 15ti lety.. Ruka v ruce jde s vývojem i použitelnost operačních systémů. Nikdo neví, co bude za 10 let.. Jestliže jsem koupil počítač za 40 tisíc a za 5 let bude komplet odepsaný po HW stránce a nepoužitelný i co se týče požadavků k novějším možnostem použitelných operačních systémů, pak jsem využíval počítač za cenu 8 tisíc kaček ročně.. tj. 666 kaček měsíčně + platba za internet + platba za spotřebovanou el. energii.. * 5 let snad vydrží každý stolní počítač. U herních počítačů je to obzvláště finančně náročnější a spotřeba peněz přepočtena na roční nebo měsíční výdaj, aby hráč jel tzv. s dobou, je brutálnější.. Čím déle vydrží počítač, tím se snižují náklady za jeho používání - efektivnost nikdo nedokáže odhadnout..

Já být tebou, tak neřeším zda to vydrží 5 nebo 10 let a koupíš slušné PC s i5, SSD a dostatkem RAM, které těch 5 let vydrží určitě a pak se uvidí. Vzhledem k tomu, že se už nesmí používat olovo, tak základní desky stejně těch 10 let vydrží jen málokdy.

S tím olovem si děláš legraci? :) A co se tam tedy dává?

Bezolovnatá pájka. Tedy třeba Cd82Zn16Ag2.Ty jsi si nevšiml, že na všech výrobcích je dnes logo RoHS?https://www.google.cz/searchhttps://cs.wikipedia.org/wiki/RoHSPlatí to od roku 2011. Takže zatímco staré počítače s paticí 775 stále celkem fungují, i když jsou i 10 let staré, tak 1155 desky (2011+) v podstatě vychcípávají a v bazarech je přebytek stále slušných CPU řad 2000 a 3000 (třeba legendární i5-2500K), ale prakticky žádné 1155 desky, do kterých by se daly osadit. A pokud už se nějaká funkční objeví, je klidně i za 2000-3000,- a stejně se prodá.

A co 1366? tam je to jak?

Tak kecám. 2011 začala platit přísnější "RoHS 2" (2011/65/EU), která nahradila starší "RoHS 1", která je tu s námi už od roku 2002 (2002/95/EC). Jak moc velký je v tom v praxi rozdíl nevím (minimálně se rozšířil seznam zakázaných látek). Přijde mi ale, že HW vydrží čím dál méně. Ano i tvoje 1366 je bez olova. A i pro 1366 je docela problém sehnat jetou použitelnou desku. Takže si tu svoji hýčkej nebo se jí včas zbav.

no vím že se už nedá sehnat a když ano tak za šílený peníze

budu pc měnit postupně. Nejspíš Z170 + nějaký taktovací cpu - ten bych vzal z bazaru pokud bude dobrá cena. Nechci do toho dávat moc peněz. Rekonstrukce baráku co jsem koupil sežere všechny peníze

Zase tolik těch CPU tam není, protože i7 2600 jsou stále použitelný. Pokud to jsou navíc K verze, těch je fakt málo. Proto nejsou desky. Poslední dobou tam je spíše hodně i7 Skylake + desek Z170 atd. Podle mě bude hodně záležet na tom jak byla daná deska (PC) používány (taktování, větrání skříně, dobrý zdroj atd).

tak pokud ti třeba umře základní deska, tak za 5 let do ní dost možná neseženeš procesor... Nebo paměti.Jo, že pračka chcípne za 5 let není nic až tak hrozného - přece nestojí 100 tisíc. Vem si, jakou poměrnou část tehdějšího měsíčního platu stála tehdy ta ždímačka, co vydržela 30 let.

Pozri si bazáre a máš tam aj AMD Athlon a Sempron 12 rokov staré a stále funkčné :D

ale třeba RAM se shání dost blbě...

Predám ti SDRAM :D alebo RAMky pre zastaralé IBM :D jedna po 10 € :D berieš? :D

ne dík, nejsem archeolog

No taky vem v potaz to ze byla jiná kupní cena prachu a jiné přístup k věci. Ber v potaz ze obicejny dělník neměl 3k měsíčně co třeba stala pračka. Ironicky na dnešní prachy stala 30k.

docela pěkné srovnání:http://www.zakomunistu.cz/např.pračkacena v roce 1989 ... 3 100Kčs.přepočet na příjmy v roce 2011 ... 21 700Kčskutečná cena v roce 2011 ... 9 750Kč

10 let? to chce aspoň 32gb ram a intel core i9 ?