» Poradna » Zpět na dotaz

RE: kreditní karta

LK  |  12. 5. 2010 20:47:46  |  Odpovědí: 0

Obecně:
Poplatky za placení kartou (ať na internetu nebo kamenáči) - obvykle 0 Kč (pozor, někteří obchodníci si rádi přirazí k ceně, protože za platbu přes terminál platí nějaký bakšiš bance)
Cashback (výběr hotovosti při placení zboží u obchodníka) - zpravidla je vyžadován nákup v nějaké minimální ceně (třeba 300 Kč) a lze si vybrat (zpravidla 100 - 1500 Kč) - zajímavé pro obchodnka, protože za tuto službu zase inkasuje od banky on. Některé banky tuto službu poskytují zdarma u všech karet, některé banky ji třeba u některých karet zpoplatňují nebo dokonce neumožňují. Celkem vstřícnáv tomto ohledu je VISA.
Výběr z bankomatu v tuzemsku - cca 20 - 30 Kč základní(!) poplatek + obvykle kolem 1 % vybírané částky - (hezky se prodražuje).
Výběr z bankomatu v cizině - obvykle 80 Kč základní poplatek + obvykle kolem 1 % z vybírané částky.
Pojištění pro případ ztráty, krádeže, zneužití - záleží na rozsahu pojištění - od 150 Kč/rok, volitelné.
Cestovní pojištění - opět závisí na rozsahu a počtu pojištěných lidí (single, rodina) - cca 300 - 3000 Kč/rok, volitelné - bude zajímavé pro lidi, kteří často cestují.
Pozor na zúčtovací měnu. V ČR je výběr v CZK, abolutně lhostejno od které banky nebo karetní společnosti, platba bude vždy souhlasit s útratou/výběrem - nepřepočítává se. Pro ilustraci:
VISA - zúčtovací měna USD, pokud platba není v USD, je přepočítána na USD a teprve z USD na CZK. Př.: EUR je přepočítáno na USD a z USD je přepočítáno na CZK.
EC/MC - Zúčtovací měna EUR, pokud platba není v EUR, je přepočítána na EUR a potom teprve na CZK. Př.: CAD je přepočítán na EUR a z EUR je přepočítáno na CZK.
Potom ještě pozor na poplatky za vydání karty za ztracenou, odcizenou, zneužitou - zpravidla ve výši ročního poplatku za vedení účtu.
Vedení účtu - cca 200 - 500 Kč/rok podle typu (embosovaná/neembosovaná), někde je první rok zdarma.
Pozor na zajímavé a líbivé službičky typu "automatická plná splátka" - pěkné, banka mi sama ohlídá, abych neplatil žádné úroky, ale žádná sleva není zadarmo (cca 200 Kč/rok).
Rozhodně se na toto zeptejte.
Oblíbeným tahem některých bank bývá, že když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Nabídnou SUPER podmínky ke službě, o kterou máte evidentně zájem a nechají Vás třeba půl roku si v klidu lebedit, a pak ouha. V podmínkách jste měl, že si do půl roku založíte nějaký výhodný produkt a vy si ho nezaložíte a automaticky vás potrestají vyšší úrokovou sazbou nebo poplatky.
Dobré je také zeptat se, zda nejsou nějaké poplatkové prázdniny pro klienty spřízněných společností (např. mám penzijní fond, jsem členem nějakého sportovního svazu, pracuji třeba jako policista apod.) čas od času se takovéhle akce vyskytují. Ale opravdu je to banka od banky.
Každý dluh se musí splácet.
Poplatky za splácení - poštovní poukázka A - <5001 Kč - 22 Kč, <50001 Kč - 33 Kč (více najednou asi splácet nebudete) Bankovní poplatky neznám, ale jedna prý za vklad na cizí účet ve své bance účtuje 75 Kč. (Kradu, kradeš, krademe, kdo to má furt přehazovat a vedení nové vidle furt nekoupí, že nato nejsou peníze)

Jméno:
 

E-mail (nepovinné, adresa bude v zabezpečené podobě zobrazena u přezdívky):

:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]

Omlouváme se za zdržení, ale počítačová síť, ze které se připojujete, zatím nebyla zařazena do seznamu důvěryhodných. Vaše odpověď se proto v poradně ukáže až po schválení. Nemělo by to trvat déle než jeden pracovní den.

 

Pravidla diskuzí v Poradně webu Živě.cz

Zasláním příspěvku do Poradny souhlasíte s těmito pravidly:

 • Podmínky užívání služby informační společnosti
 • Informace o zpracování osobních údajů
 • Příspěvky se musí týkat tématu otázky.
 • Příspěvky nesmí obsahovat vulgární výrazy a slovní útoky na jiné osoby. Příspěvky nesmí poškozovat web Živě.cz ani jeho provozovatele.
 • Je zakázáno vkládat do příspěvků odkazy na stránky nabízející obsah porušující autorská a jiná práva.
 • Příspěvky nelze využívat k propagaci.
 • Příspěvky, které porušují pravidla diskuzí, budou odstraněny. Případně budou upraveny tak, aby neporušovaly pravidla diskuzí. V textu bude následně uvedeno, že příspěvky byly ze strany moderátorů upraveny.
 • Právo moderovat Poradnu mají pouze zástupci vybraní redakcí Živě.cz. Základní kontrola příspěvku probíhá ještě před jeho zveřejněním.
 • Živě.cz je soukromý web a provozovatel má při řešení sporů, které se týkají příspěvků v Poradně, vždy konečné slovo.

Kdy vám můžeme smazat příspěvek?

 • Když budete vulgární.
 • Když budete slovně útočit na ostatní.
 • Když se nebudete držet tématu dotazu.
 • Když budete poradnu zneužívat pro reklamu.
 • Když záměrně zneužijete cizí přezdívku.
 • Když budete porušovat zákony.
 • A když budete na takové příspěvky reagovat, protože se vždy mažou včetně odpovědí ve stromu.

Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF