Koupit P4 nebo AMD64?

Poraďte jak velký rozdíl je mezi těmito řešeními a který koupit na domácí PC.Účel je hry fotky,jednoduchá práce s videem,prostě domácí PC.Uvítám i nějaké odkazy na srovnání sestav.Jo a nejde mi o hi-tech spíš lepší střední třída.

Odpovědi na otázku

Pentia maji lepsi pomer cena/vykon.AMDckari ti budou tvrdit, ze AMD64 je super 64 bit procesor, ale otazka je k cemu 64 bit do 32 bitovych Windows. Pokud hodlas delat na Linuxu, tak samozrejme AMD64.

No, ak to myslis tak, ze za urcity vykon musis u Pentii vysolit vyssiu cenu, tak potom ano, potom je to pravda... U Pentia je naozaj pomer cena/vykon vyssi, len neviem, preco je to podla teba aj lepsie...

P4 má vyšší výkon díky frekvenci v komprimaci videa, jinak je na stejno nebo horší než srovnatelné A64

Lenze on sa zmienoval o lepsom pomere cena/vykon! Ked vezmeme rovnaku cenu tak porovnajme Athlon64/3000+ a Pentium 4 520/2.8 GHz. Nie som si isty, ci by v tomto pripade to P4/2.8GHz bolo pri komprimacii videa rychlejsie, ako Athlon64/3000+... Kazdopadne je to len jedina oblast aplikacii, kde ma intel navrch..

komprimaci videa zvládá díky hrubé síle MHz znatelně lépe, to se musí Intelu nechat. Co se týče poměr cena/výkon, započítává se tam i to, že nad Prskotem sám Intel vyřknul ortel smrti?

No to je blbol tedy :o))))Priste si projdi ceniky a testy procesoru.Hugo

Me jen porad zarazi tady ty hadky lidi co je lepsi, jestli Intel nebo AMD...  Kazdej at si koupi co chce a jestli je s tim spokojen, byt by si treba koupil i AMD, tak at je, jestli mu tam jede vse co potrebuje, no chtel bych vedet kdo se mnou nesouhlasi...

a naco linux? ved si nahra Windows 64 ktory sa da bez problemov zohnat, uz existuje aj mnozstvo 64ovych ovladacov, potom si vyskusaj co je to naozaj vykon..

Jenže betaverze

Bože, pokud nejsi milionář, kup Athlona 32bit. Nejlepší poměr cena - výkon. Příp. zbytek peněz investuj do výkonějších komponent.

Blbost.. podíváš-li se na ceníky, 64 Athlon s deskou vyjde na stejný prachy jako XP Athlon

AMD64 má lepší poměr cena/výkon, méně hřeje, jsou s ním menší problémy (chlazení, výběr case, apod). 64b extenze zatím využiješ jen v linuxu, čeká se na MS, až vydá 64b windows - to by mělo být letos. Pak bude rozdíl AMD vs. Intel ještě větší, neboť poslední testy 64b extenzí AMD vs EMT64 v Xeonu vyšly tak, že AMD je zcela jasný vítěz - publikováno v Computerworldu.Hlavně se nenech zviklat povídačkami o "stabilitě" a "spolehlivosti", dnes je to ne-li ve prospěch AMD, tak minimálně vyrovnané. Stačí jen nakupovat značkové komponenty.

Az na to ze AMD neumi pocitat (to uz si asi neprecet)!!!!

ale přečetl. jenže dnes je čistě výpočetních úloh strašně málo...

naopak, athlony a 64 maju vyssi ciste vypoctovy vykon !

To je těžká věc. Jsou dva tábory, jedni vyzdvihují P4 s HT, druzí zase AMD. Hlavní je vědět na co bude PC převážně používáno. Pokud poběží na PC hlavně kancelářšké, grafické aj. náročné aplikace na výkon, doporučuji P4 i když jeho poměr cena/výkon je velmi vysoká (za značku se platí :o) jako u SONY). Pokud bude PC hlavně na hry a multimedia, hudbu apod. doporučuji AMD, kde je poměr cena výkon výrazně nižší než u P4 a tudíž za ušetřené peníze lze koupit třea lepší grafiku. AMD 64 bit je sice nadčasový, jelikož zatím není oficiální systém který podporuje 64 bit, ano zajisté betaverze jsou možné, ale vzhledem k ceně celkem přijatelné. A nakonec aby to nebylo tak jednoduché - nakonec nejvíce záleží na použítem chipsetu, který vše obsluhuje. Hezký den.

"Pokud poběží na PC hlavně kancelářšké, grafické aj. náročné aplikace na výkon" co to je za blabol.Na P4 se vykasli je 1) zbytecne drahy (stejnej vykon dostanes z AMD za mnohem mensi cenu), 2) vic hreje, 3) neda se poradne taktovat 4) ma vetsi prikon. Urcite by se jeste par veci naslo, ale tyhle povazuju za nejpodstatnejsi.

Neda se taktovat? Ja mam P4 2,4GHz HT Northwood na 3,0GHz, teplota procesoru pri beznem pouziti 46 stupnu, pri authoringovani DVD tak 60. Se standradnim chladicem intel, bez pridavnych ventilatoru, jen zdroj s 12cm vetrakem (ale to jen kvuli tichu). Jinak na 3,0GHz ho mam jen kvuli pametem, jsou to jen DDR500, kamos s rychlejsima to mel snad na 3,2 GHz. Pretaktuj o 600 resp. 800 MHz amd a muzes mu udelat paaapaaaa.

Winchester 3000+ by mel bejt pretaktovatelnej na 4000+ bez nejakych vetsich problemu - ale nezkousel sem, to je fakt. Svuj Newcastle pretocim jen o deset procent, za coz ale mozna muzou i DDR400 pameti.

Jo, ja uz na netu taky videl P4 na asi 6GHz. Ze "by mel bejt" je argument jako bejk! Ja ti muzu poslat screenshot, ze p4 je. Napsat, ze intel se da taktovat hur nez amd, to je odvazny. Myslim, ze s tim nemuzou souhlasit ani zaryty amdckari.

Myslim tim s beznejma komponentama, ne pri chlazeni kapalnym dusikem. 600MHz realnych navic zda se neni problem: http://www.hexus.net/content/reviews/review.php standardnim BOX chladicem.

Tak mi jeste ukaz, jak tahkle pri beznym chlazeni pretaktujes adm... Myslim, ze se shodnem jak intelaci, tak rozumni amdckari, ze intel je v kazdym pripade pretaktovavatelnejsi. A pretaktovani se (aspon podle mne) bere v MHz, ne v nejakym ratingu, kterej v tohle pripade hraje pro amd, kdyz si ho samo navrhlo. Muzeme se hadat, co je kde rychlejsi, ale to je diskuse zbytecna, asi jako linux proti windows. Ale intel proste v MHz pretaktujes podstatne lip.

Nevim, co je adm, ale ten clanek, na nejz sem uvedl odkaz, je o pretaktovani AMD Athlon 64 3000+ pri beznym chlazeni. Jestli cekas, ze nakoupim vsechny komponenty a prijdu k tobe domu ti udelat predvadecku, tak ses dost naivni.

nikoli. rating AMD zavedlo proto, aby u bylo schopno marketingově prokázat, jak výkonný daný CPU je v porovnání s procesory intelu (toto PR hodnocení se za dobu své existence několikrát měnilo, resp. se měnil vzorec pro jeho výpočet, nicméně vždy to +- odpovídá). Pokud procesor od AMD přetaktuješ, samozřejmě se zvedne i jeho PR rating, tudíž přetaktuješ-li XP2500 na 3200 (tj zvedneš FSB ze 166 na 200MHz, a tudíž zvedneš reálný takt jen o cca 314MHz), bude výkon tohoto procesoru velmi blízko P4 2,4MHz přetaktovanému na 3200MHz. Ono to totiž funguje úplně stejně jako kola u aut. I když se kolečka u trabantíka (alias P4) otáčejí vícekrát za minutu než velké 19" liťáky u Ferrari (AMD), neznamená to, že Trabant jede rychleji... Tím nechci naznačovat, že intel je trabant, ale má to přesně vysvětlit, jak je to s těmi "megahertzy"

a kde se dá ten northwood koupit? Co? A do nových desek ho taky nestrčíš, zůstáváš na "mrtvé" platformě sc478

AMD o 600 - 800Mhz ? i dva roky stary XP1700+ na 1466Mhz mi jede vpoho na 2500Mhz a ted si ty pretaktuj intela o +70% a chtel bych te videt a stejne vyborne jedou A64 v 939.

Proč argumentujete procesorem který se už nedělá?

Na kancelarsky aplikace P4? No nevim nevim, na kancelarsky aplikace musi stacit i VIA Eden, v nejhorsim pripade ten nejlevnejsi Northwood Celeron, jakej se da sehnat.

Co do výkonu máš určitě pravdu, ale co stabilita? Domnívám se že kancelářská mašina nemusí být výkoná, ale měla by být max. stabilní.A nejedá se jen o kancelářské počítače. U každého počítače kde se "pracuje" beru především ohled na stabilitu.Ale je to jen můj názor.

Myslis ten Eden? Rekl bych, ze to sice je procesor celkem na houby, ale jednou za sekundu sejmout stisk klavesy a namalovat pismenko snad este zvladne

Pro vsechny, co se tady divi, ze na kancelarske pocitace je potreba vykonny pocitac: Zkus si na tom Edenu pusti Catiu, Solid Works, Pro/E nebo neco podobneho a pak uvidis. Idealni kancelarska sestava je P4 alespon 3GHz, alespon 1GB RAM, 64MB graf. karta.....

Videl jsem uz par sekretarek, ale nejak jsem nepostrehl, ze by pouzivaly cokoliv slozitejsiho nez Word a Outlook.

a já si "bláhově myslel", že tyhle SW běhají na PC, kterým se říká "pracovní stanice"  To, že stávají v kanceláři, ještě neznamená, že to jsou taky "kancelářská PC"

My mame v kanclu serverovej rack - diky tomu je Cisco router a Compaq Proliant s exernim RAIDem taky kancelarsky PC

Kancelárske aplikácie náročné na výkon ? Ty si asi spadol z višňe a nabil si hlavičku. A to akože hry a multimédia už nie sú náročné ? Z ktorého ústavu ťa pustili ? Ja si nemyslím, že za značku treba platiť. Jedine, že tá značka má výnimočný dizajn, čo u Sony môže a nemusí byť, bohužiaľ Sony preplatíte aj za strednú a njnižšiu triedu výrobkov. Na hry je fakt lepšie AMD. AMD je určite lepšie v mnohých ohľadoch. Ja doporučujem ako tu niekto nižšie písal AMD64 3000+ ale ten model s 90 nm výrobnou technológiou. Má o 20 W menšiu spotrebu ako ten s 130 nm.

Oficialnich systemu s porporou x86_64 je samozrejme dost, ale zatim mezi ne nepatri zadna verze windows. co je mnohem podstatnejsi je fakt, ze i pokud budete mit 64bit windows, tak vsechny dnesni aplikace budou 32bit, takze je vlastne prakticky jedno, jestli je OS 32, nebo 64bit kdyz aplikace to nepouziji.A ze by v nejake dohledne dobe vyrobci zacali masivne prekompilovavat sve hry, photoshopy a dalsi veci pro 64bit windows je dost nepravdepodobne.

No to je fakt konina, buď je PC kancelářské, nebo graficky náročné, obojí mi nějak nejde.P4 má cenu pokud budeš stříhat a komprimovat video(díky brutálnímu výkonu a rychlé paměti), ale uvědom si, že si kupuješ malou pec.Jinak rychlé procesory(myslím nad 2GHz) se dnes využijí jen u her, serverů, kompilace a komprimace.Na běžnou, třebas zdánlivě náročnou práci(např. CAD, nebo grafické programy) je mnohem lepší něco málo ušetřit a vrazit to do paměti popřípadě do grafiky.

"zatím není oficiální systém který podporuje 64 bit"Spoustu distribucí Linuxu je oficiálně 64bitových, např. moje Gentoo.

GNU/Linux je celkem oficiální systém.

Odpoved je jednoducha a podle me nikdo nemuze dat jinou. Pro stroje, kde se nepredpoklada pretaktovani, A64 3000+ HT NewCastle (max @3500+) s K8N nF3 od 7000,- (BOX CPU + board). Jestlize se ma jednat o PC na nejnovejsi hry a predpoklada se pretaktovani, tak A64 3000+ HT Winchester (min @3500+:) s K8N nF3/4 od 9000,- s DPH. Rychlejsi CPU bych asi nedoporucoval v zajmu zachovani pomeru vykon/cena. Ve hrach neni problem videt stejne vysledky u A64 3000@3200+ / P4 3.2GHz EE za nesrovnatelnou cenu! Ani nemluvim o 64bit.

No ja koupil AMD64 3000+ s.939 a Asus A8V rev.2 za 8200,- s dph a mam to nataktovany na fsb 270 - takze je to cca 4100+myslim, ze neni co resit

Na procesor sa vykasli. Proste si pozri par ponuk v cenovej hladine penazi, ktore si za ten komp ochotny vysolit. Vyber si potom zostavu, ktora bude najvyvazenejsia. Ak na tom nebudes robit ziadne sialenosti, co sa tyka videa, tak ti bude stacit cokolvek v strednej triede (nech to ma akykolvek procesor). Inak preferujem Intel, ale podla mna na tom ozaj velmi nezalezi...

Ted jsem zrovna porizoval:AMD Athlon64 Newcastle 3000+ BOXAsus K8N board pro S754Samsung 512MB CL3 (funguje bez problemu na CL2.5)Arctic Cooling T2 caseZatim to slape slusne, grabuju a kompresuju na tom video, hraju hry, je to lehce pretaktovany (2200MHz) a porad stabilni. Pri bezny praci (jako treba prave ted) je teplota CPU 40 stupnu s vypnutym vetrakem, maximum jsem pri kompresi videa videl vcera neco pres padesat stupnu.Cely to prislo na 350 EUR (zbytek jsem mel). Ten case neni nic moc, cekal jsem, ze bude tissi, ale trosku ho zmodifikuju a postaci to.

Muzete mi prosim nekdo vysvetlit, proc vas bavi stale vyvolavat flame typu AMD vs INTEL, ATI vs NVIDIA apod.? Zbytecne to zahlcuje poradnu a odpoved je vzdy stejna. Prectete si testy, projdete recenze, zvazte potreby a pak se rozhodnete nebo vyuzijte tlacitko hledat, at uz na zive nebo kdekoliv jinde. Je to opravdu zbytecne, nudne a k nicemu.

to je jednoduché: je to velké dilema, co dneska koupit, proto je to tak frekventované téma. Tazatel se ale taky mohl podívat do vyhledávání... Bohužel na toto téma reagují většinou lidé, kteří o dané problematice téměř nic nevědí , takže na domácí PC a gamesení jsou schopni doporučit uřvanou P4/Prescott s hučícím chlazením a dost ubohým výkonem, a když je na to člověk upozorní, začnou vykřikovat něco v tom smyslu, že to samozřejmě mysleli tak, že si má dotyčný dokoupit "tichý" chladič za dalších 500-2000 Kč a boxovaný chladič vyhodit. Chápu, že někdo potřebuje pocit, že má intel a má potřebu šířit evangelium , ale na druhé straně proč platit za vlastní blbost?¨ p.s.: pokud tě flames nebaví, nemusíš přispívat

tahni...

Samozrejme, AMDckari se ozvali. To jsem čekal.Nicmene neni nic lehciho se podivat na cenu procesoru + zakladni desky, jak u AMD tak u Intelu.Vysledek : Pentium 3GHz je stejne drahy jako AMD 3000+.Akorat ze, kdyz porovnas vykon, tak Pentium 3GHz je vykonejsi nez AMD 3000+. Mimochodem v praci jsme to testovali a i mistni zurivej AMDckar nakonec musel uznat, ze Pentium 4 je vykonejsi, ale cedil jazyk mezi zuby.

a v čempak jsi to srovnával?

Hry, testy, programy, kde co. Jinak myslim, ze kolega pode mnou to vysvetluje dokonale. Akorat bych dodal, ze Intel nemusi narozdil od AMD podvadet, nebot Intel 3GHz jsou 3GHz, u AMD je 3000+ ve skutecnosti 2GHz a vykonove to Pentiu 3GHz taky neodpovida. Samozrejme AMDckari budou tvrdit, ze to 3000+ nema s Intelem nic spolecnyho. Ha ha.P4 3GHz odpovida AMD64 3200+

Takze nazev CPU "Intel P4 570J" je v poradku, ale "AMD Athlon64 3000+" je spatne?

To je nesmysl. Kolega ma P4 3GHz@3.7 a ja mam A64 3200@3800 a prekladal mi to vyvojovy projekt o pul hodiny kratsi dobu nez mu.

Jo, AMD je možná skoro stejně drahé při nákupu, ale při provozu ta P4 sežere poněkud víc, a na celkové spotřebě PC to bude znát - a projeví se to v účtech za elektřinu (vím, v zimě to nevadí, stupeň dva navíc v pokoji neuškodí, ale vyjde to dráž než plyn , ale v létě to sere).Globálně vzato (nepočítal jsem to, někdo to zkuste) ale pořád se IMHO na tříletý provoz vyplatí koupit dražší AMD (třeba 3200+) než méně výkonnné a žravější P4 3GHz)..

Nejak mi uchazi to je podle tebe AMD 3000+?AMD AthlonXP 3000+ je za 5885,- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp Athlon64 3000+ je za 5200,- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp 1.8GHz, 512L2/ O TOM SE TADY PISEIntel Pentium 4 3,0GHz 5500,- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp jsou temer vyrovnane, ale silne pochybuji, ze jste porovnavali Pentium4 na 3GHz s AMD Athlon64 3000+, ale spis s AthlonemXP, priste si precti nazev vlakna a spravne popisujte nazvy, mas v tom zmatek :)Hugo

Donekonečna se opakující otázka :) už to sem budu pouze kopírovat :)kdyby jste napsal cenovou představu bylo by to lepší, takhle akorát flamujete... co je lepší? no zaleží co máte okolo toho procesoru ;) Pentium má vyřešené a výkoné novinky v oblasti chipsetů (podpora Pciexpr atd.) zdaleka netopí a neřve tolik jak se vám zde snažím mnozí namluvit, samozřejmě pouze v případě pořízení revize E. Pentia vždy vynikaly obrovským potenciálem pro přetaktování a to i přez zjevnou nevýhodu zamčeného násobiče. (pro představu P4 prescott2,8E 800Fsb 1Mb je shopen běžet chlazený vzduchem a s použitím dobrého (nemusí být drahý) chladiče i na 3,6Ghz a to ho ani neuslyšíte. s vodním chlazením je možné se pohybovat až na 3,8-4Ghz. Nevýhoda takto taktovaného pentia je jeho STÁLÁ  spotřeba je opravdu vysoká :) Výkon netaktovaného P4 je plně srovnatelný s AMD 64bit. A pokud vezmete stejné modely tak lépe je na tom P4 protože standartní AMD 64 (žádné FX) se stěží dostane přez 2,5Ghz kde je velmi výkoné ale na taktované P4 na 3,8Ghz-4Ghz už začíná ztrácet.... ovšem AMD to zvládá s méně teplem a menší spotřebou ovšem celkově je na tom s výkonem lepší P4 jelikož ztrácí něco málo ve hrách ale za to je přesvědčivě rychlejší ve výpočetních aplikacích a videu :) takže napište cenu kam se chcete vejít a s čím všim :);) a uvidíme co se dá složit :);)

jediné "schopné" P4 je "EE", vše ostatní jsou zdechliny. Viz např. testy na tomshardware. BTW: A už je tady to "s použitím dobrého chladiče"  jako kdybych to neříkal... Benchmarky přetaktovaných CPU jsou taky kouzelné - jenže tam jde výkon nahoru hlavně kvůli zrychlení FSB, ne kvůli kvalitě návrhu čipu. A nakonec další perla: P4 je lepší, protože ztrácí ve hrách a získává ve výpočtech... ale když on to tazatel chtěl právě na ty hry..

Intel uz nieje king boli casi ked ano ale teraz je AMD king. Pockaj si na A8N SLI cize nforce4  a od tejto dosky nic lepsie neni.

Myslet si, ze AMD je king proto, ze ho mas ve svym PC, je trochu ujetý.

mam intel aj amd oby dve stali cca 65000,. a na 100% VIEM ZE AMD SU UZ VYKONNEJSIE.

   Co tak chvíli počkat na novou řadu 6xx procesorů Intel s jádrem Prescott2 (někde už testují první kousky). Nepřinese sice nic převratného, ale je odpovědí pro AMD. A k chlazení ještě nic nezaznělo o nové koncepci BTX, kterou tlačí Intel právě kvůli většímu tepelnému vyzařování. PC s Intelem jistě není nástupce vařiče, kecy o řvoucích větrácích však určitě nic neřeší. Pohled laiků, kterých je většina, bude vždy jiný než profíků, kteří spíše nemají čas ani zájem se vůbec nějak vyjadřovat.

Kup si co chceš.Já klukovi do 1 třídy koupil AMD 64 bit 3500 /box socket 939 , 1024 /2x512/ Kingmax dual channel, VGA MSI 6800 128 /není to LE/,S-Ata 160Gb disk, 19" ACER 1931,bezdrátový set kl+mouse,infra sluchátka SONY.No prostě standartní sestava.A až budu já upgradovat tak si nechám postavit dvě sestavy a podle výkonu si vyberu tu kterou koupim.

Nechces me adoptovat?

Takys mu mohl koupit ten HD 2x , a neškrtit pořád.

No to seš teda pěknej chudák.Tohle struhadlo bych nekoupil svýmu synovi ani po narození.Že se nestydíš takhle na synáčkovi šetřit.Koukej se polepšit a přitlač trošku.Jinak se na tebe až budeš starej vysere .

specifikace BTX? myslíš tu, co Intel vymyslel tak, že A64 s integrovaným pam. řadičem "nedosáhne" na paměť kvůly vzdálenosti?

jo, jenom aby BTX nedopadlo jako RAMBUS.. V poslední době se nějak intelům nedaří diktovat nové standarty, třeba za ty geniální plastové pracičky na chladičích bych jim nakopal prd*l.

nj, protože tyhle "standardy" jsou čistě utilitární -- jediný, kdo je potřebuje, je samotný intel.

..kdo chvíli stál, již stojí opodál.. každý, kdo se v oblasti CPU orientuje, ví, ža samotný intel definitivně zatratil celou architekturu P4 (respektive NetBurst) a orientuje se na vývoj nových procesorů na bázi jádra PentiaM. To, co tady navrhuješ, jsou procesory s přidanými instrukcemi EM64T, XD a EnhancedSpeedStepem. Nevím, ale i tak 115W je docela dost.. Pak přijdou už jen dvoujádrové Smithfieldy a tím IMHO celý Netburst zhasne.P.S.: až ti bude celý den při práci hučet větrák, pak teprv intel prokleješ. Samozřejmě, pokud nejsi sekyna, která buší celý den ve wordu (ta ale 3GHz CPU většinou nemá a když má, tak se ten CPU fláká a tudíž větrák jede na 30%)

Mýlíš se.Antispeed forgotten Sitfire je to nejlepší řešení .Mají totiž komponentálnoaschemickou strukturu,takže ti nikdy nemůžou zapříčinit lastendální kolaps,což je jeho největší výhoda v tomto dvouspektrálním strombolickém boozu,takže nezhasne!!!!.

HA HA HA!!!.Tak to je bomba.Snad to ten chytrolín Touchwood pochopil...

pochopil - zapomněl jsem, že jsem na žive.cz. Ale aspoň vím, že jsem pár lidí udolal argumenty

 No to jsou věci, co takhle použít hen ten ony bazmek na fedrovani fryšneho lufta?

Protože výkony obou výrobců jsou dost vyrovnané a tudíž pro tyto účely velký rozdíl není, spíš bych vybíral podle kvality čipsetu a typu zákl. desky.Pro budoucnost se zdá ,že bude výhodnější 64 bit.AMD - zatím co Intel zrušil vývoj řady procesorů - ještě před rokem vychvalované a nadějné.

A co ty blbe Nforce 5!!!

Tady to nekdo pekne natuknul, protoze to slovo "budoucnost" je prave dost podstatny. Kdyz jsem se rozhodoval o koupi noveho stroje (mel jsem PIII 1GHz), tak jsem jednoznacne chtel AMD Athlon 64. Jenomze kdyz jsem zjistil, ze Microsoft nevyda Windows 64 bit drive nez v roce 2006, coz znamena, ze aplikace se realne zacnou nasazovat zhruba o 2 roky pozdeji, to znamena rok 2008, tak jsem zakoupil P4 Northwood. V te dobe bylo AMD 64 podstatne drazsi nez P4. Dnes si kupuju P4 Prescott, takze s mym tempem vymeny procesoru, uz budu mit v roce 2008 stejne novej stroj. Podle me nazor, ze AMD 64 je hlavne do budoucna je blbost. Nicmene, abych poradil na puvodni dotaz, ja preferuju P4, ale kdyz si koupis Athlon 64, nic tim nezkazis, ale dej si pozor na zakladni desky. U Athlonu musis pozorne vybirat, aby ti pak stroj nezpomaloval spatnej chipset zakladni desky.

AMD64 není do budoucna -- ale pro teď! Jen musíte zvolit OS, který 64 bitů podporuje právě teď. Já tak činil.

Samozrejme, ale bavime se o windowsech. Pro fandy linuxu je volba jasna.

Myslím, že než se ptát tady ve fóru je lepší se mrknout na netu po nějakých článcích nebo najít dvě podobné sestavy a porovnat výsledky... Tady ti nikdo nepřizná, že ty procáky MHz vs. rating jsou v podstatě rovnocenný. Jeden umí líp to a druhý zase ono, každý jen vyzdvihne klady své platformy a zdůrazní zápory té druhé. Osobně mám AMD64 3000+ ( z 1,8 GH na 2,6MHz a proto za něj budu dávat ruku do ohně), nicméně jsem viděl několik strojů s P4 (bez řvoucích větráků ),  které bych si domů bez výhrad taky pořídil. Jak už tu zaznělo, je to v podstatě jedno. Hlavní je vybrat k procáku správný chipset což je důležitější než volba Intel/AMD. A proto šťastnou ruku...

Tady jsou nějaké testíky na 32b vs. 64b DivX, GZip:http://www.pcstats.com/articleview.cfm - výkonnostní nárůst při 64b 10-20% - nejsou to ještě ostré widle, ale čekal jsem, že to bude lepší.. Ale P4 to natrhne prd*l..

S hyperthreadingem je prijemnejsi prace - 2 thready vykonavane skutecne paralelne, i kdyz je P4 jinak trochu slabsi... Vsecko funguje plynule i kdyz se spusti nejaka narocna uloha, netreba zkouset nastavovat zadne priority apod., at se amdckari chechtaj jak chteji :)

2 thready vykonávané skutečně skoro paralelně budou až s dvoujádrovými CPU. Programovat aplikace tak, aby to využily je taky problém.BTW, co když aplikace HT využívá? Pak to taky funguje tak precizně a paralelně? Ale jinak je to dobrá připomínka a určitě to stojí za zamyšlení třeba pro týpky, co dvanáct hodin denně stráví enkódováním videa na pozadí, to zas jo..

mé zkušenosti s HT a SMP:pokud nebyla aplikace výslovně optimalizována na použití HT, je výsledek v celkovém výsledku buď stejný, nebo horší jako při vypnutém HT. Zkušenosti z víceprocesorových konfigurací jsou lepší, ale i tam se stává, že špatně napsaná aplikace není schopna využít víceprocesorové architektury, ba co víc, v ojedinělých případech dochází dokonce i k tomu, že aplikace "zblbne" taskscheduler, který pak úlohu "přehazuje" z jednoho CPU na druhý a další a další a pak zase odznova.P.S.: možná je situace už zase jiná a kodeky mají nové funkce (už jsem dlouho nic neenkódoval), ale IMHO je kódování videa právě ideální při vypnutí HT, protože se kóduje proud dat a u DCT moc příležitostí k vykonávání dalších threadů není.

Děkuju všem co se zůčastnili a ještě na radu jednoho uživatele přidám podrobnější specifika.Potřebuju zákl.desku,procesor,paměti,grafiku,HDD a skříň to vše do 20.000,-Kč s daní.Stavím nové PC po 5 letech a asi jte poznali že nejsem žádný milionář.Na internetu se pohybuji zatím neohrabaně a výtky typu "najdi si recenze" atd. beru,ale fora jsou od toho abychom se ptali a KDO CHCE tak poradí.Kdo nechce ať neradí a nenadává.Všechny zdravím.

Ja bych se celkem nebal tohohle:Pentium4 3GHz   BOX                 & nbsp;         &n bsp;         &nb sp;       5510DDR2 533 Kingston 512MB DUAL       &nbs p;           ;        3680ATI Sapphire X600PRO 128MB VIVO         &nb sp;         &nbs p; 3401         &nb sp;  Vykon tak akorad + video vstup / vystupMaxtor DiamondMax 10 - 160 GB SATA, NCQ        2726Gigabyte GA-8I915PDUO        & nbsp;         &n bsp;         &nb sp;          2996         &nb sp; pokud bys chtel FireWire tak jinou .. drazsi...celkem:         ;                     & nbsp;         &n bsp;         &nb sp;         &nbs p;       18242,-Kc s DPHA do 20tis ti neco zbejva ... skrin podle libosti  ... aloha ...

toto ale pekne zmrsilo ... Ja bych se celkem nebal tohohle:Pentium4 3GHz   BOX                 & nbsp;    5510DDR2 533 Kingston 512MB DUAL       &nbs p;3680ATI Sapphire X600PRO 128MB VIVO         3401        Vykon tak akorad + video vstup / vystupMaxtor DiamondMax 10 - 160 GB SATA, NCQ        2726Gigabyte GA-8I915PDUO        & nbsp;    2996         pok ud bys chtel FireWire tak jinou .. drazsi...celkem:        ;                     & nbsp;    18242,-Kc s DPHA do 20tis ti neco zbejva ... skrin podle libosti  ... aloha ...

Propana boha sama hadka zadna rada koukni na tyto stranky napr.:http://msicomputer.co.uk/products.aspx dale: http://uk.asus.com/products/mb/mbindex.htm&n... ;  dalsi: http://www.atacom.com/program/atacom_new.cgi prikladu jsou to zakladni desky a dale CPU http://www.amd.com/us-en/ ale ty se daji nalezt i na zminenych strankach bohuzel jsem zastance AMD a asi nikdy od toho neupustim Intel jsem videl uplne novy v peknym pruseru v porovnani s AMD je pravda ze AMD ma nevyhody hrejese to je fakt ale pri idealnim chlazeni to vubec neva.Ja mam AMD a porad stejna teplota bez vodniho chlazeni ale normalni vetrak s chladicem .Programuji , hraju ,programky delam ve visual c++, Delphi , c++,c++builderx nemuzu si stezovat .Koukni na stranky posud vykon ,kvalitu ,parametry ,cenu a posud sam co si koupis.Hlavne neskakej do neznama to je nejvetsi blbost nejdriv vsechno projed a prohledej a pak si vyber, nebudu ti rikat co je nejlepsi to si musi najit kazdy sam , tak hodne zdaru.

Jo a jeste jedna rada jestli si chces koupit CPU tak ne prosimte semprona to je sracka prvni tridy, Athlon 64bit je sice drazssi ale citelne se to da poznat , ono totiz mezi sempronem a Athlonem xp 2100MHz neni moc velky rozdil.Toto jsem kdysi stahnul prave na http://www.svethardware.cz precti si to je to primo o sempronech:Duron je mrtev, sláva novému Sempronu. Seznamte se. Nebo vlastně ani nemusíte, vyjma jednoho modelu už tady všechno bylo a to dost dávno (ehm, ten procesor jsem už vyměnil za pokročilejší model). A když už jsme u toho, sbohem Athlone XP, je nám líto, že končíš... nahradí tě jedna levná "skoro A64ka". PS: Docela se povedlaChaos potřetí - SempronPokud sledujete dění v oblasti procesorů, jistě jste si všimli, že letos se na nás valí mnoho podobných procesorů všemožně značených. Nejprve nám AMD připravilo první nadílku zmatku v podobě čipů s 1MB cache a stejně značených s 512kB cache (... a nedávno dokonali veledílo socketem 939), později se snažil Intel se svými BMW-like čísly, z kterých vyčtete tak maximálně cenu (čím vyšší číslo, tím více platíte). Někteří se stále orientují, proto je potřeba další zmatek. Je to on, nový Sempron.Abychom porozuměli značce Sempron, je potřeba uvažovat jako AMD. To má nyní Athlony 64, které dominují oblasti desktopů - lepší procesor dnes opravdu neseženete (snad vyjma velmi dobře přetaktovatelného Pentia 4 na jádře Gallatin s odpojenou L3 cache - poznají se podle třiceti kondenzátorů a CPUID F25). Těmto A64kám stávající Athlony XP nabourávají prodeje - číslo sem, číslo tam, A64 3200+ je sice mnohem výkonnější než AXP 3200+, ale model čísla jsou stejná, pan Průměrný rozdíl nepozná. Proto Athlon XP musí pryč. To se také stalo a v těchto dnech fakticky Athlon XP umřel, když dostupné jsou pouze drahé modely a ty ještě ke všemu dost citelně podražily.Sempron 2200+ až 2800+Pokud vám tato fotka něco připomíná, je to jen dobře. To samé totiž možná máte ve svém počítači, jen jinak označené.Z hlediska techniky je Sempron postaven Ukázat celý příspěvek

Nebylo by lepší sem dát odkaz (nejspíš Svět hardvare?). Jednak bychom si text přečetli celý a obrázky si mohli prohlédnout- bohužel nemáme přístup na tvůj pevný disk, tak je  nevidíme.

Nejak v tom "clanku" chybi, ze existuje i Sempron pro Socket 754. Proti standardnimu Athlonu64 ma jen 256KB cache a zakazany 64bit rozsireni. Da se celkem pekne pretaktovat o cca 40% a model 3100+ dosahuje pak vykonu asi P4/3.4GHz:http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/semp...

A zde je odkaz na original i s foto ktere se neulozilohtt p://www.svethardware.cz/disc_doc-N604CAF729FD66716C1256EE3006CA582.html?ansid=87

Počkejte si na procesor optický ten je asi 1000krát rychlejší nebo víc teď už přesně nevím než teď nejvýkonější CPU...hold elektrika už nestačí.Kdo mi nevěří nech se podívá na dokument věda a elektřina který dávají na Spektrum. PS: už se na ně teším...ale to než bude....!!

Doufám, že budou v Česku skladem tak za tři čtyři měsíce, páč začínám šetřit..

Ono je světlo 1.000x rychlejší než elektrika..?

Ano, přesně 1x

Dobrý je test procesorů v Computeru č.17. Skutečně ze Sempronů je zajímavý 3100/Socket754, poměrem cena/výkon.Jinak mně taky zklamala politika AMD, kdy tvrdě zdražila Athlony XP skoro o 1000,-Kč , tím je zlikvidovala a oživila staré Thoroughbredy.

Bohužel si to díky politice Intelu mohou dovolit ten test je tady, nalepím to i sem:http://www.zive.cz/h/Testcentrum/AR.asp speciálně doporučuji toto:http://www.zive.cz/files/obrazky/2004/10/pro... jsou ty výsledky korektní, tak si každý nastavte co preferujete a vypadne vám nejlepší procák.. Akorát tam chybí ceny , ale situace na bojišti se mění každým okamžikem, že?A další flame je tu:http://www.zive.cz/forum/SubChild.asp

Nebojte ze lidicky asi brzo udelam FTP server mam ho nainstalovany ale ne nastaven , pak zpristupnim sve stranky vsem, zatim musite pockat nemam tolik casu.<certcvc@seznam.cz> <virousatko@xko.cz> cus bus virus.