Koupil jsem nový disk TOSHIBA 3Tb,ani jeden z mých počítačů ho správně nenačte.

Pánové, koupil jsem si nový harddisk „TOSHIBA 3TB, DT01ACA300, Kód: 92427905, Interní HDD / Kapacita 3000 GB / 7200 otáček / Cache 64 MB / Formát Klasický - 3.5" / Rozhraní SATA III (6 Gbit/s) / Kov“. Leč, ani počítač v bědně, ani notebook a to ani na přímo, ani přes dokovací stanici USB 2 ho nenačte ve správné velikosti, ale jen cca jako 728GB. V prodejně ho prodávající připojil pomocí jejich dokovací stanice, jemu ukazoval velikost cca 2800 GB. Prosím, co s tím? Pomůže nová dokovací stanice USB 3, nebo jaké jiné potřebné zařízení? Potřebuji ho, jako záložní medium pro zálohování rodinných vídeí, fotek a pod. Mám Windows Vista a Windows 7. Děkuji Vám za rady, pány z poradny zdraví Mirek.

Odpovědi na otázku

Pane, děkuji Vám za radu. Na obou mojich počítačích jsou 32bit Windowsy. 64bit aplikace nevlastním. Předělat Bios za účelem povolení GPT neumím, ani nevím, zda-li to je v mých počítačích možné. Nešlo by ten 3terový disk na jiném zařízení rozdělit a naformátovat na něm 2 logické jednotky a to o velikosti 2 tera a 1 tera? Přečetli by to takto poté moje počítače? Pokud ne, je ještě nějaké jiné řešení? Děkuji, zdraví Mirek.

v biosu se nic nedělá, přečti si pořádně ten návod

nebo lépe zanes to někomu kdo tomu rozumí

Mám tyhle disky 4 v NASu a tam normálně fungují. Stejně tak když jsem to měl připojené v PC přes externí box, taky normálně fungoval.Problém bude u tebe, ale je zvláštní že dva počítače ho detekují stejně špatně.

1/ Správa disků ... vybrat ten Váš Tošiba ... a naformátovat jako GPTnebo2/Správa disků a rozdělit na partitions ...P.S. Nějakej tvůj kámoš ti jistě pomůže rozdekodovat co jsem ti napsal.P.S. Pokud přineseš NB a disk určitě ti to v prodejně nastaví ....

U disků s kapacitou nad 2TB má smysl používat jedině GPT.Jako MBR sice funguje, jde udělat partition, ale kapacita nad 2TB nejde použít, protože ji nejde nenaadresovat.Podle MS zvládají GPT disky už W2000, takže jako datvý disk ti musí fungovat. Pouze je potřeba disk převést na GPT - návod pro W7 na stránce MS https://technet.microsoft.com/cs-cz/library/cc725671(v=ws.11).aspx

Zdravím, vyřešeno. Došel jsem si do prodejnu Mironetu. Nechal jsem si nastavit disk v prostředí GPT a rozdělit disk na dvě přibližně stejné logické jednotky v prostředí Windows 64b. Můj OS Windows 7 32b jsem zrušil a natočil nový OS Windows 7 64b. Registrace proběhla bez problému, instalační disk umožňuje buď 32, nebo 64b OS systém. V prostředí Windows 64bit obě jednotky fungují bez problému, v prostředí Windows Vista 32bit je systém vidí, ale nelze s nimi pracovat, což mi nevadí. V případě potřeby mohu potřebné zálohy z logické jednotky disku 3 tera převést na druhý záložní disk o velikosti 2 tera, který berou oba systémy a dále je možné se zálohou dle potřeby pracovat. Pánové, děkuji za rady, problém je vyřešen, zdraví Mirek.

Je to dobré. Mám instalační disk 32bit i 64bit. Mohu nainstalovat jaký operační systém chci, jen nesmím nainstalovat oba najednou. To prošlo, takže nyní mám 64bit operační systém, 32bit jsem smazal. Koupil jsem dokovací stanici USB 3. Takže nyní dám do dokovací stanice USB 2 záložní disk 1,5 Tera s konfigurací MBR a do druhé dokovací stanice USB 3 3Terový disk s konfigurací GPT. Jde vzájemně kopírovat zálohy a to i z počítače. jen nejde dát disk SATA 3 do dokovací stanice USB 2. V tom případě mi počítač u 3 Terového disku nahlásí velikost jen cca 750Giga a rozbije mi logické jednotky. Konfigurovat disk o velikosti 3Tera, případně vytvořit nové logické jednotky musím u kamaráda, protože ten má nový notebook s (Biosem) UEFI. Díky a zdraví Mirek