» Poradna » Mobily

Koupě zrcadlovky

Ahoj, prosím vás o pomoc při zvažování koupi stroje na natáčení videí. Natáčím na blízko, takže zoom není potřebný a bohatě stačí nějaký digitální. Občas také dojde k tomu, že je kamera ohrožena natáčenou věcí (chemické pokusy), takže uvažuji o gopru. Mám kapitál tak kolem 5000 až 10 000 a nevím jestli jít spíš po zrcadlovce, či třeba gopru. Je fakt, že rád fotím a zrcadlovka zvládne obojí, ale jakou ? Určitě se nebráním něčemu z bazaru. Děkuji moc za pomoc, Matyáš

Odpovědi na otázku

jestli točíš pokusy, tak bych bral GoPro. Pokud by ses bál chemického zasvinění, určitě se dá vymyslet alternativní ochranný obal do laborky. Navíc je kamera širokoúhlá, tak ji můžeš dát blízko. Na pokusy by se mohla hodit hi-speed funkce videa, pokud se nepletu, tak ji GoPro umí.

První si ujasni pojmy:-Zrcadlovka(DSLR)-Zoom(rozsah ohnisek)Protože za 5-10 000 zrcadlovku s objektivem skoro nekoupiš. A u objektivů u zrcadlovek se termín ZOOM nepoužívá. Asi to pleteš s ultrazoomem(kompaktem).

ZOOM není rozsah ohnisek ale označení objektivů s proměnou ohniskovou vzdáleností, které se u DSLR samozřejmě používají. Ale na daný účel opravdu není zrcadlovka příliš vhodná...

Je mi jasný že nemluvím jako odborník, a taky že nejsem, proto se na něco takového ptám. Ale díky za ujasnění :)

Pro daný účel je dlsr vhodná, ale ne v tomhle budgetu, na canon 5dmkIII s magic lantern firmwarem nebo na bezzrcadlo panasonic řady GH se běžně točí reklamy a studentské filmy

tak jestli točí pokusy, tak by asi využil vysokorychlostní video a to běžná zrcadlovka nedá. Mimochodem, taky mne ještě napadá, že by mohl někam hodit vzorek nějakého staršího videa abychom viděli, co se mu na tom nelíbí a nakolik za to vůbec může kamera.Ono třeba není problém natočit video 300 fps ale lidi zapomínají, že osvětlení dostatečné pro běžné video obvykle na to vysokorychlostní nestačí.

A na natáčení videa se zrcadlovky vyloženě nehodí. (Jde to, ale dře to, baterka jde rychle do kopru a výsledky nic moc).

S levným tělem, levným objektivem a když se to moc neumí, tak výsledek bude bídný. Ale s kvalitním tělem, dobrým objektivem (již delší dobu se prodávají speciální "cinema" objektivy pro zrcadlovky) a s trochou znalostí se dá se zrcadlovkou natočit celovečerní film. Chce to samozřejmě dobré příslušenství - pořádný stativ s kvalitní videohlavou, stabilizační držák pro točení z ruky, bateriový grip (tím se vyřeší problém s baterií). Výsledek může být excelentní, a to hlavně zásluhou kvalitní optiky a velkého obrazového snímače, kterým zrcadlovky disponují.

"Mám kapitál tak kolem 5000 až 10 000"Tak se drž při zemi, ta suma totiž určitě je v korunách a ne v Eurech Navíc mluví o natáčení pokusů, což podle mne chce určitě možnost 60 fps a optimálně i hi-speed - akční kamery mívají možnost 120 fps i v té jeho cenové relaci.

No tak to jasně, já to vzal spíše z obecné roviny

Pokud chce hispeed, tak to určitě akční kameru, jinak, co jsem se díval na ebay, tak canon 7d jde koupit tělo z druhý ruky okolo 7000, k domu canon EF50/1.8 za litr a za zbytek mikrofon a nějaké příslušenství, tak by se s odřenýma ušima vlezl

Případně za podobné peníze jde koupit tělo Panasonic GH3

Píši zrcadlovky, ale stejných výsledků se samozřejmě dá dosáhnout i kvalitní bezzrcadlovkou. Ono při natáčení videa je stejně zrcátko zcela mimo hru

S bezzrcátkem bude výsledek mnohem lepší, při menších pořizovacích nákladech. Pokud si pořídíš stroj s kvalitní stabilizací, obejdeš se bez stativu a zaostřování na plochu čipu je pro natáčení videa naprosto bezkonkurenční. A pokud jde o plochu čipu: Z MFT lze pořídit prvotřídní fotky 60 x 80 cm

To není uplně pravda. Je sice fakt, že na home video, dovolené a pod pro člověka který se nechce starat ale jen natočit děcka jak se koupou bude nějaká ruční kamera vhodnější. Ovšem v okamžiku kdy si chceš s videem opravdu vyhrát, tak zrcadlovka rozhodně má smysl, a dosáhneš nesrovnatelně lepších výsledků, než s ruční kamerou obdobné ceny. Sice se to prací podobá spíš klasické filmové kameře než nějakému handycamu, člověk musí něco znát a umět ale tvůj komentář rozhodně není pravda.

Před nějakou dobou jsem si pořídil SJ cam 4000 a byl jsem prudce zklamán... Nic moc obraz i při natáčení fullHD, to i telefon splňuje moje požadavky více. A s gopro hero to vidím stejně...

a díval ses na nějaké srovnání třeba na Youtube? Mám zkušenost s pár kamerkami a rozhodně se nedá říct, že by GoPro nebo třeba Sony bylo na stejné úrovni jako nějaká noname čína.Jinak proč se teda ptáš na GoPro, když tady zas tvrdíš, že je podle tebe stejně na houby?

takže gopro jsi v ruce neměl ale je podle tebe špatné :))každopádně pokud ti telefon s čočkou o pár mm dělá lepší obraz nežli kamera s výrazně lepší optikou, buď je ta kamera šmejd, nebo s ní neumíš

jsou 2 rozdílné věci, zrcadlovka (tělo a objektiv) a digital (malý kompaktní vše v jednom) s objektivem u zrcadlovky se dá vždy přiblížit pokud nemáte pevnou ohniskovou vzdálenost (pro přibližení musíte posunout celou kameru). Zrcadlovka vyjde na dráž ale máte více možností a lepší kvalitu. Pokud zrcadlovka tak to bude okolo těch 10 tisíc, jelikož jde o natáčení videí doporučoval bych buďto Canon nebo Sony popřímadě Lumix ale rozhodně ne Nikon (špatný na video). U digitalu bych doporučoval Canon/Sony/Philips/Lumix. Při studiovém natáčení kvalita nebude prakticky poznat proto nebudu doporučovat jednotlivé kamery, to už záleží na preferencích.

Pokud budeš chtít solidní zrcadlovku, tak se nediv, když za ní dáš třeba 20000 kaček.

U tehle castky za telo tak nejak vubec zacina mit smysl kupovat zrcadlovku. ;o)Solidni stoji vice nez dvojnasobek..

Je potřeba sledovat trh, někdy se podaří koupit foťák, který je na trhu nějaký čas a v nabídkách pomalu končí. Pak může být v zajímavé slevě. Není vždy nutné kupovat vše za plnou cenu. Já jsem měl kdysi vyhlédnutý foťák, ale nechtěl jsem za něj dát plnou cenu, tak jsem několik měsíců jeho cenu hlídal, až jsem se dočkal. Postupně šla dolů. Ale také může člověk čekat, a foťák najednou zmizí z trhu. Firmy neslevují donekonečna. Několikrát cenu sníží, ale pak výrobky stáhnou z trhu a sešrotují. Bylo mě řečeno, že je to pro zachování dobrého jména značky. Tak pod určitou mez nejdou.