Koupě NASu do domácnosti

Buďte pozdraveni, řeším koupi svého prvního NASu a otázka zní, má tento,viz https://bit.ly/39WAULB se svými parametry smysl kupovat v roce 2020? NAS bude sloužit pro zálohu dokumentů ze 3 počítačů a jako zdroj pro skladování filmů pro Plex ve 4K televizi. Struktura disků bude raid5 ze 3 disků na dokumenty a na posledním budou zmíněné filmy.

Odpovědi na otázku

V našich krajích je v kurzu Synology a případně Qnap. Pokud budeš muset konvertovat filmy na jiný formát pro TV, tak musíš dávat pozor na výkon procesoru.

Obavam se ze tento model nebude mit pro transkodovani, ktere muze Plex pouzivat dostatecny vykon...

Není důvod, aby v tomto případě Plex něco transkodoval.Pokud jeho přehrávač (např. v televizi) zvládne 4K filmy v MKV s titulky (typicky), k žádnému transcodu nedojde, a dojde k direct playi.

Staci aby neumela TV zobrazovat samostatne titulky a uz je potreba je kodovat do obrazu... navic provozovat Plex a nemit moznost vyuzivat hlavnivlastnost, tzn. ze muzu prehravat kdekoliv cokoliv protoze to Plex naserviruje ve spravnem formatu na vyzadani, nedava smysl. To pak staci tupe DLNA

Jednoznačně doporučuji Synology. Osobně jsem vlastníkem Synology DiskStation DS218play (používám teda jen 2 disky Seagate IronWolf). Konvert videí pro potřeby přehrávání v TV je rychlý. Důležité bylo pro mě jednoduché uživatelské rozhraní, široké spektrum aplikací pro různý účel (včetně podpory kamerového systému), kvalitní suport a ovládání odkudkoliv, což Synology splňuje ve všech směrech.

za sebe velmi doporucuju QNAPpred vyberem si musis ujasnit hlavne to, jestli ulozite filmu bude jen uloziste a Plex si to bude brat primo, nebo jestli NAS bude filmy transkodovat do jinyho formatu pro Plex - pokud budes transkodovat, potrebujes vyssi vykonkonkretne mam od roku 2015 NAS QNAP TS-251 s WD disky, upgradnuty na 8 GB RAM a pouzivam na virtualizaciQNAP pouzivame i v praci a nevybavuju si zadnej problem, ale samozrejme mame ponekud jinou cenovou kategorii jak uz tu bylo zmineno, pokud to myslis aspon trochu vazne, tak bych uvazoval pouze QNAP a Synologyjinak, nemene dulezita otazke ja, kam budes NAS zalohovatRAID je super, ale RAID neni zaloha, RAID je pojistka pro selhani HDDnevim, jakou planujes kapacitu HDD, ale pro profi nasazeni se RAID5 dneska uz nedoprocuje - vygoogli si neco o pravdepodobnosti chyby cteni u HDDpokud budes mit RAID5 nebo RAID6, tak si urcite zapni automatickej RAID scrubbing

1. synology alebo qnap2. naco 3 disky, co chces dosiahnut s raid5? Kolko ma byt cielova kapacita?3. ak chces plex, tak minimalne kup 218+, aj ked imho na to nema dostatocny vykon, preto pisem minimalne..4. ak ti staci klasicke DLNA tak staci aj 218j

Za sebe mohu doporučit určitě Synology (já osobně mám teda DS918+). Používám na tom Plex.Ohledně výkonu - pokud ti televize zvládne (její plex klient, případně napřímo - pokud budeš používat DLNA) přehrávat daná MKV, tak je to v podstatě jedno. Obyčejné sosání z disku dá jakýkoli z těchto soho nasů.Pokud by ale došlo na transcoding, tak se dostáváme na jiný level..- FHD filmy (1080p) zvládnou transkodovat i tyhle nasky bez problémů- 4K filmy ti neztranskoduje žádná

ja mam odskusany DS218+ ale bez akceleracie grafiky. Niektore FHD bez problemov, niektore 100% procesora a sekanie. 4k sekanie. Skusal som aj 8k :) vyplnilo to celu ramku NASu a pomohol az restart :). Akceleracia do plexu sa kupuje, potom vraj idu FHD krasne aj na 2core celerone..

ano, na transcoding samozrejme placený plex :) bez HW akcelerace je to k ničemu. nicméně ani placený plex na těhle naskách nedá 4K.

Ideal Entertainment Center with 4K Ultra HD Capability - Transcoding 4K Ultra HD video transcodingto je prve co sa docitas na synology.com ked das vyhladat DS 218 play...

Mám 918+ a v domácích podmínkách to nejde zatížit na víc jak 30%Na takové to domácí žvýkání je to overkill. Ale hračka je to krásná...Není zač.Pá.

Jako zdroj pro 4K TV muze tento NAS fungovat bez problemu. RAID pro zalohovani dokumentu je nesmysl. Pokud nepotrebujete redundanci kvuli pristupu k souborum, tak vam RAID nenabizi zadnou vyssi bezpecnost zalohy oproti treba trem jednotlivym diskum na kterych budou ulozeny kopie dulezitych dat. Stejne byste meli mit zalohu v jinem zarizeni, pripadne v jinem miste.

raid (pokud se nejedna o cisty stripping, ale nekterou z variant, ktera zahrnuje mirroring resp toleranci jednoho disku) je z principu bezpecnejsi, nez samotne disky.

"Struktura disků bude raid5 ze 3 disků na dokumenty a na posledním budou zmíněné filmy." a ten raid5 budeš zálohovat kam ? Volil bych radši Raid 1 a ten třetí disk jako zálohu.

Ja nejsem cilovka pro tenhle produkt, ale i tak mi tam nektere parametry nelibi (a predpokladejme, ze se jim da verit a nejsou to jen klasicka cinsky nadhodnocena cisla).- sifrovani jakoze hardwarove a zvlada maximalne 31MB/s = to je fakt velikej smich- jeste jednou sifrovani - jojo je to bezpecne a super a jak se tam dava klic a heslo? Jo ono to nic z toho nechce, tak to je fakt bezpecne...- jelikoz touzis po RAIDu je asi zbytecne se ptat jaky ze to ma RAID radic = opet smich- Plex a prekodovavani 4K se obavam, ze bude pro tenhle Asusstroj celkem orisek, ale pry ma specialni "koprocesor" No ale jak jsem napsal - nejsem cilovka, cilovka je jouda co kupuje NAS podle barvy krabice a RGB svetylek