Koupě LCD širokoúhlý nebo full ?

chtel bych koupit lcd monitor a zatim prvnim pro me faktorem pro vyber je pomer stran. jestli si koupit full 4:3(5:4) nebo sirokouhly 16:9. vim ze trendem jsou sirokouhle a monitory full uz jsou tezko k sehnani a nebo jsou o dost drazssi nez stejny model ale v sirokouhlem provedeni. velmi me laka monitor spis v provedeni 5:4 jelikoz jsem az do dnes pouzival crt monitory tak mi jde hlavne o to jestli jsou nejake nevyhody ktere bych potkal pri prechodu na sirokouhly monitor.

Odpovědi na otázku

Děkujeme, že jste se nám svěřil jaký monitor si chte koupit. Podle nadpisu by člověk mohl usuzovat že se chcete na něco zeptat, ale v tom co píšete máte pravdu je tomu tak.

Na prácu jednoznačne Normal. Na zábavu Wide. Grafika, webdesign, strih videa, mix audia sa robí blbo na širokoúhlom lebo musíš scrollovať ako divý, čo je na 2 veci.

Mohl bys mi prosí vysvětlit, jak je možné, že se na VĚTŠÍM monitoru musí VÍCE scrollovat???

Jinak samozřejmě širokoúhlý monitor má jednu nevýhodu, je VĚTŠÍ...

Nargon treba z duvodu ze je "vetsi" jen do sirky, ale na vysku je mensi.

Muzes mi rict v cem je na vysku 1920x1200 mensi nez 1600x1200?

mluvme ted' o beznych 19" lcd ty maji pomer stran 16:10 (1440x900) a 5:4 (1280x1024) takze ten 5:4 v nativnim rozliseni ma opravdu vetsi vysku

19" wide je nepouzitelna nudle. Sirokouhle monitory maji vicemene smysl od 22" vyse. Pak jsou velmi vhodne i na spoustu pracvnich aktivit.

a jak vidim tak vy jste prirovnal 1920x1200 ktere ma 22" lcd a 1600x1200 ktere je nativnim rozlisenim 20"

Samozrejme predpokladam, ze kdyz sirokouhly, tak neco nejmene 22". Mensi skutecne nema cenu. Jinak tech 1920x1200 je 24" .

ano vetsinou 24" ale jsou i nasel jsem i 22" nic mene porovnali jste rozliseni 24" s 20" lcd

Na doma si porid 20tku 4:3 1600x1200
Do prace na word sirokouhlou a muzes si dat klidne dva listy vedle sebe :)

kup si 22" 16:10, 16:9 u PC je zverstvo nejtezsiho kalibru. ja vim, zvyk (na CRT) je zelezna kosile, ale po 14 dnech prace na slusne wide 22" nebudete nikdy chtit jinak

porid si 16:9 24" LCD (da se sehnat od 10-16 tisic uplne paradni monitor) a zapomenes na CRT, jeste k tomu si budes uvedomovat jake kraviny jsi mlel, kdyz jsi myslel ze CRT a jeho smesny pomer stran je lepsi nez FullHD 1900*1200 24" LCD 16:9

16:10. 16:9 zacali z mne neznameho duvodu vyrobci monitoru prosazovat teprve nedavno, a podle me je to k PC naprosto prasacky pomer stran..

to uz rovnou mi muzes poradit 32"

pokusim sa odpovedat bez jednozacnych patentov na vsetko (vid kolegovia predo mnou)

treba si hlavne rozmysliet, na co hlavne sa bude monitor pouzivat, resp. co je prioritou.

pre web, pracu s dokumentami, mailovanie a podobne cinnosti mozno uprednostnite FS monitor, pretoze na WS by bolo vela miesta po stranach nevyuziteho. samozrejme, vyhodou WS je v tomto pripade to, ze si mozete otvorit viac stran vedla seba, pripadne viacero okien vedla seba (web + im + video + pracovna lista vertikalne)

pre sledovanie filmov je lepsi WS monitor, kedze efektivnejsie vyuziva obrazovku. cierne pasy nad/pod videom su omnoho tensie a obraz je pri tej istej uhlopriecke vacsi.

pre hranie hier je to vecou vkusu. niektori ludia nedaju na WS dopustit, pretoze zorne pole je udajne podobnejsie ludskemu zraku.

pre graficke prace (2d/3d/uprava fotiek) vie byt WS monitor na nezaplatenie, pretoze panely nastrojov si rozmiestnite do volneho priestoru po stranach a obrazok ma tym padom plnu vysku k dispozicii.