Koukněte na (podrobnej) popis nákupu zdarma, i s příslušným paragrafem.

Jak nakoupit v supermarketu zdarma? Znáte to, jdete na nákup jen pro máslo, dojedete k pokladně, a ouha - platíte 2000,-. Všechny ty slevy, soutěže, obaly. Zase vás dostaly. Ale jde to i opačně: jdete pro nákup za 2000,- a nezaplatíte nic... Celé řešení této zdánlivé záhady spočívá v zákoně o ochranně spotřebitele - konkrétně Zákon 634/1992 Sb. §12, odstavec 2 písmeno a, b. který zní takto: (2) Informace o ceně nebo okolnost, že informace je neúplná anebo chybí, nesmí zejména vzbuzovat zdání, že: a) cena je nižší, než jaká je ve skutečnosti, b) stanovení ceny závisí na okolnostech, na nichž ve skutečnosti nezávisí, c)... Je to sice právničtina, ale pro mnou objevený způsob nákupu má dalekosáhlé následky. Jedete si s košíkem, když v tom vidíte z regálu číhat tyčinku Mars a na obalu je nápis 30% zdarma. Jak to funguje Nejprve si definujme pojmy : cena = zdarma (0 Kč). Co za tuto cenu dostaneme? 30% tyčinky Mars. Vezmeme tedy pravítko, a pečlivě změříme velikost výrobku. Získaný údaj vydělíme číslem 3,33 a to co nám vyjde odměříme, nožíkem uřízneme a vložíme do košíku. Jedeme dál. Nyní vidíme prášek na praní - a světe div se! Výrobce nabízí 1Kg zdarma! Vezmeme tedy pytel, dojdeme k nejbližší váze na ovoce a do připraveného igelitového sáčku pečlivě odvážíme 1Kg pracího prostředku. Pokračujeme, a odlijeme si do za tímto účelem připravené plastové lahve třetinku z láhve Pepsi-Coly. Možná, že už v této chvíli si vás všimne ochranka. No, abych řekl pravdu, je to celkem pravděpodobné. Ovšem vy se nenechte zmást. To, co děláte, je přímo v souladu se zmíněným paragrafem a máte na to právo (samozřejmě pouze u výrobků, které slovo "zdarma" obsahují!) Proč? Na výrobku jsou uvedeny dvě ceny. Jedna je za těch 70% (např.10 Kč) a druhá za těch 30% (0 Kč). Dle paragrafu uvedená cena nesmí budit dojem, že je nižší než ve skutečnosti. Píše se tak o ceně obecně, takže zákon platí pro všechny na výrobku uvedené ceny. Pokud za zmíněných 30% někdo něco chce, tak Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

1.Je to dlouhý.2.Je to nesmysl.

A kolikrát jsi tak už nakupoval ty, a kolikrtát z toho tě ochranka zatáhla do svého kamrlíku?

Spíš se to hodí sem: http://www.dfens-cz.com/Možná to tam už i někde bude.

OK, přejdu na Tvou logiku:a) tím, že vytáhneš z kapsy rybičku a pravítko a přepižláš čokoládovou tyčinku znehodnotíš zbytek, který si nikdo už nekoupí, protože jsi ho omatlal a neočistil si nožík, když ses vrátil z hub - supermarket to po Tobě bude chtít uhradit.b) tím, že rozpáráš pytel s práškem a nasypeš si do pytlíku znehodnotíš původní obsah, který pak bude vlhnout, supermarket určitě bude chtít uhradit škoduTak teď, babo raď...I kdybych nakrásně přijal Tvou rétoriku, pak se to dá vyložit i obráceně - těch 30% zdarma dostaneš, když si koupíš těch 70%, nikoliv obráceně...tím, že si zdarma koupím jenom 30% a ten zbytek nebudu chtít...Na výrobku je pouze jedna cena a to za 130% výrobku, resp. na výrobku není žádná cena, ta je nalepená na regálu - pozor na to, to by se mohlo v supermarketu vymstít.Jasný, je to na hranici, výrobci jsou moc dobře obeznámeni s tím, co si mohou dovolit a mají k dispozici i hodně extrémní výklady zákona o ochraně spotřebitele. A hlavně, nejsem právník ani občanů ani supermarketů - jenom tak přispívám trochou do diskuze.

To je prča. Přečetl jsem to celé. Připomělo mi to onen fór, jak přijde chlapeček k benzínové pumpě a ptá se obsluhy:"Pane, kolik stojí jedna kapka benzínu?""Chlapče, tu ti dám zadarmiko.""Tak mi tady do kanystru nakapejte 10 litrů."

Možná už to zase neplatí, nebo nevím, jak to je, ale co v obchodě trvat na tom, ať ti to kilo zdarma odváží oni, odborně zabalí atd. 30% + 70% není to vázání prodávání zboží na prodávání něčeho, co člověk třeba ani nechce? Smí se to, nebo ne?Jednou jsem o tom vázání zboží četl nějakou diskuzi ohledně "pivo pouze k jídlu". Na tohle by se to dalo aplikovat také ne?

Je to logické,ale co když odsypeš prášek zrovna z té placené části? Na tyčince bývá barevný pruh,ale jak poznáš ta free zrníčka prášku a molekuly Pepsi,to tedy nevím.

Vtip je v tom, že pokud by si někdo počínal tak, jak je popsáno (např. rozřezával tyčinku Mars), tak by se dopustil porušení jiného zákona. Např. v tomto případě rozřezávání nezakoupené tyčinky by se dopustil přestupku proti majetku dle § 50 odst. 1 písm. a) zák. č. 200/1990 Sb.:  Přestupku se dopustí ten, kdo  úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem nebo zničením či poškozením věci z takového majetku nebo se o takové jednání pokusí. Za tento přestupek pak hrozí od Policie na místě pokuta do 1000 Kč, nebo ve správním řízení pokuta do 15000 Kč + poplatek 1000 Kč za náklady řízení. Myslím si, že by se takový nákup zadarmo také nemusel vyplatit. Pokud někdo zjistí, že supermarket porušuje zákon o ochraně spotřebitele tím, že informace o ceně je neúplná nebo chybí, měl by to oznámit příslušným kontrolním orgánům, které to prošetří a potrestají obchodní společnost a ne se pokoušet machrovat paragrafama za účelem normální krádeže.