» Poradna » Programy

Kopie audio CD pomocí ImgBurn

Zkopíroval jsem (mechanika LG) originální audio dvojCD pomocí ImgBurn (rychlost čtení MAX, rychlost zápisu 8x - defaultně v ImgBurn). Měl jsem aktivní i funkci Verify v ImgBurn.
První CD od čtvrté skladby silně "praská" při přehrávání ve stolním CD playeru Sony z roku 1991, na PC mechanice je zvuk v pořádku u všech skladeb. U druhého CD je zvuk v pořádku na obou systémech.

1) Čím to může být způsobeno?
2) Jak zkontrolovat kvalitu vypálené kopie pro bezproblémové přehrátí ve stolních playerech, když v PC mechanice se bez problému přehrají asi i ne zcela "korektní" kopie a nemám tak poslechovou kontrolu?
3) Je "lepší" ImgBurn (lze nastavit rychlost zápisu) nebo CDBurnerXP (pálí jen maxim. rychlostí) - případně co doporučujete pro kopírování audio CD?
4) Jak zobrazit údaje GraphData (soubor s koncovkou IBG) z ImgBurn - kromě trial/shareware programu DVDInfo Pro (nejlépe nějaký freeware) - a jak je vyhodnotit?

Děkuji

Odpovědi na otázku

Pro vytváření kopií CD-DA ( Audio CD jak říkáte ) se ppoužívá výhradně software Exact Audio Copy, který byl pro tento účel napsán a pokud jej správně nastavíte ( k čemuž existuje velmi podrobný návod ), nikdy se s podobnými chybami nepotkáte. ImgBurn je velmi abstraktní kopírovací software a výsledky mohou být všeliaké. www.exactaudiocopy.de

V Neru funguje kopírování také a dobře. Takže to ,,výhradně" nebrat. A nejen v Neru. S Braserem pod Linuxem problémy také nejsou.

Až si něco zjistíš o tom jakým způsobem pracuje a chová se EAC při čtení CD-DA, jak vyhodnocuje chyby a podobně, pak se budeme bavit .... O NERO se vůbec bavit nebudu a co se Brasero týká, je to jen univerzální vypalovací software ...

Mne a většinu z tázajících se, zajímají praktické výsledky a pokud s přímými kopiemi nejsou problémy, tak nějaké speciální programy netřeba řešit. Pokud bych měl mít speciální SW na každou prkotinu, budu mít HDD zaneřádění aplikacemi tak, že mi na na nic ostatního nezbude místo. Takže: přímé kopírování z disku na disk pod Nero 6 funguje bez problémů i při maximální rychlosti, pro Brasero platí totéž, jen rychlost je o něco nižší. A jsem si jist, že pro 99% uživatelů bude tato informace dostatečně relevantní. Netřeba dělat vědu z něčeho, co věda není.

Tak jo, tak opět polopaticky jako s telátkem On The Fly, kopírují skutečně jen naprostí diletanti a amatéři ... Co se týká specializovaného software a jeho náročnosti na místo na HDD je to tak, že EAC ( pro vytváření kvalitních kopií CD-DA ) + řekněme UltraISO ( který zároveň poslouží k editaci ISO a BIN souborů, takže dva v jednom ) zabere na disku asi desetinu toho, co to tvoje univerzální, a ze čtyř pětin takřka nepoužitelné NERO Plně chápu že se mylně domníváš, že každému stačí improvizace, tak jako Tobě, zpravidla se rekrutují z lidí, co Audacity povýšili na úroveň profi software, zákonitostem fungování čtení CD-DA rozumí jako koza petrželi, EAC neviděli ani na prospektu a jejich největšéí životní výhra je šlohnutí crackovaného software na Warforu .... Ty si uvědom, že pokud něco vyhovuje Tobě ( podle rétoriky "takhle to stačí") ještě neznamená že všichni ostatní to vidí stejně a spokojí se s podprůměrem. Prostě nevidí a už vůbec jich není 99%. A to už pomýjím Tvoje neustále nesmyslné nabídky ( v tpmto případě Brasero, což je univerzální vypalovací software, nikoli kvalítní riper CD-DA ) Linuxových software lidem, kteří evidentně používají Windows

Je vidět, že jsi opradu ,,odborník"! Nebo spíš odporník. Nač to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?

Tak pokud se Ti ekluje ( a u Tebe mě to nepřekvapuje, protože Ty jak něco není "Plug and Play" tak jsi úplně mimo ) dělat věci pořádně a tak jak se dělat mají, tak je to Tvůj problém Jsou lidi kteří tyto triviální věci zvládají levou zadní a mají rádi jistoty, že to co dělají, bude uděláno pořádně. To se Tě ale netýká, tak si dělej věci dál systémem "tak to stačí", ale nemontuj se do diskusí kterým nerozumíš ...

To, ze to CD player prehra normalne je zalezitost principu. CD player pouziva na prehravanie zasadne rychlost, ktora je dana specifikaciou, co je v ponimani pocitacoveho spracovania rychlost 1x.
Tak ako pise Justin_B, pouzitim spravneho programu a spravneho nastavenia je mozne docielit pozadovaneho vysledku.
Praskanie je vysledkom chyb pri citani media, kedy tych chyb je uz take mnozstvo, ze si s tym neporadia ani samoopravne mechanizmy, ktore boli pre tento ucel vyvinute a kazdy prehravac (prehravaci software) ich ma zabudovane.

Spravene nastaveny grabovaci soft znamena nacitat do PC data pokial mozno s co najmensim poctom chyb, idealne bez chyb. Z uzivatelskeho hladiska neexistuje ina kontrola ako "bitove porovnanie" s nagrabovanymi datami.
Existovali mechaniky (mozno este existuju v predaji), ktore vedeli zobrazovat fyzicke chyby media. Tusim sa to oznacovalo ako C1 a C2. Aj ked je pekne pozerat na grafe kolko chyb (a akych) mechanika robi alebo nerobi je to malo platne, pretoze kazda mechanika (firmware) je nastavena inak co sa tyka citlivosti na pocet chyb C1 alebo C2. V konecnom dosledku je uspech vysledkom stretu roznych okolnosti ako:
1. naladenie firmware playera/recordera
3. mechanickej presnosti media (vystredenie)
4. kvality mechaniky playera/recordera
5. cistoty optiky
6. rozostrenia laseroveho luca vplivom starnutia suciastok
7. typ pouziteho zaznamoveho media (pri paleni)
8. od typu media sa odvija zapisova rychlost (vyssia rychlost znizuje obrysovu ostrost vypalenych pitov, cim sa snizuje rozpoznavacia presnost doby zaciatku a konca pitu a to je priamoumerne poctu fyzickych chyb)

Obrysovu ostrost je mozne zvysit pouzitim vykonnejsie lasera, co sa da robit len do urcitej hranice, alebo znizenim paliacej rychlosti.
Okrem toho, kazde medium urcene pre zapis obsahuje hlavicku, ktora informuje recorder aky vykon lasera moze pouzit, pripadne existuje testovacia oblast na mediu kde si recorder urobi pred zaznomom kalibraciu.

1/ nainstaluj si Audacity.
2/stáhni si CD do počítadla a v Audacity si vyripuj. I naprostý laik podle vzhledu záznamu pozná, zda je nahrávka v pořádku. Pokud v ní budou ,,díry", lze je pomocí Audacity prací s myší zlikvidovat, i když je to prvotřídní opruz. Ale viděl bych to na dosluhující čtecí mechaniku. A Justina neber vážně, opět Chocholouškovi utekl.

Pro kopírování CD/DVD používám téměř výhradně Alcohol 120%.

používám CloneCD
http://www.slysoft.com/en/download.html...
skvělý na poškrábáná cd...

Audio CD? Jedine Exact Audio Copy.

A mohl bys některým zabedněncům kteří jaxi ignorují rozdíl mezi vypalovacím softwarem ( který tak nějak CD-DA načte, uloží do image a posléze vypálí ) a kvalitním grabovacím software, jako je EAC, který pracuje i se subkanály a na čtení media si dává obzvláště záležet?

To je marna snaha. A v jejich konani je logika - ve vetsine pripadu nepozoruji zadny rozdil ve vysledku, tak co by se s tim sr..i.
Akorat ve chvili, kdy jejich nevhodne reseni ke spatnemu vysledku vede, jsou dokonce schopni to zjistit, tak by meli uznat, ze si z nich nedelame legraci a EAC je na miste..

Asi máš pravdu Mimochodem, když už jsme u vypalování ( a to s EAC taky souvisí ) nevíš se dnes nachází v mechanikách s hlavičkou Plextor za vnitřnosti? Mám dojem že berou u Lit-On ...

Bohužel je to tak Pioneer někdy LiteOn.

A lze jednoznačně poznat ve které je Pioneer a ve které Lit-On, nebo je to prostě "jak kdy" ?

Jelikož jsem Plextoru stále slepě věřil (jako kdysi dávno Teacu), koupil jsem a s hysterickým pláčm zjistil, že mám rebrand LiteOn o 600 kaček dražší na základě FW + Na netu podle typu najdeš co to má za střeva. jediný plus vidím v tom, že Plextor vydává hodně často FW... takže dokáže vychytat chybky dřív jak konkurence. Když pošleš typ, najdu ti střeva.

Tak já si taky nedělám iluze že by dnesk kvalita Plextorů odpovídala jejich ceně, ale to co jsem za poslední rok zažil s DVD-RW mechanika ( a je lhostejno zdali Lite-On, Samsung či LG ) mě nutí jednat ve smyslu "tonoucí se stébla chytá" a silně uvažuji o Plextoru ( právě kvůli podpoře "jejich" produktů. Takže pravděpodobně Plextor PX-L890SA

Tak jestli nechceš řvát a bouchat pěstičkama do stolu s nudlí u nosu tak si tuhle nekupuj, to je ta co mám doma je to Rebranded LiteOn iHas424 Mediatek Ale jsem s ní spokojen. Dneska si nevybereš... je to škoda.

Když jsi s ní spokojen, tak prč mi ji nedoporučuješ ? Ono mimochodem, dneska není na trhu zase takový výběr jejich modelů, abych si mohl vymýšlet že

Nechtěl jsem říci, že nedoporučuju, spíš je o zklamání. Tak abys nebyl zklamán.

zase jsem se špatně vymáčk' zklamání ve smyslu důvěry v produkt a jejich originál značku, která kdysi byla lídrem. Ale pořád to vypadá, že to vychází kvalitativně nejlépe. 8 let jsem používal LG a poslední dobou LGiny dělaj opravdový braky.

Chápu ... fakt si nedělám iluze o tom že dneska ještě někdo dělá něco pořádně, ale ten Plex mi vychází jako řekněme "nejmenší zlo".

Máš naprostou pravdu. Pokud je kopie poslechově nerozeznatelná od originálu, (99% případů), není co řešit. A na problémové kauzy mám Adobe Audition 5

Problém bude v tom, že "CD player Sony z roku 1991" a jiné stejně staré přehrávače o existenci CD-R médií a jejich specifikacích vůbec nic nevěděly. Zázrak je, že to vůbec přehraje. Jinak, audio CD doporučuji vypalovat maximálně čtyřnásobnou rychlostí. A co se týče praskání, tak mě praskal jeden low-end přehrávač z roku 1993 i na některých originál lisovaných médiích. A to nemělo s vypalováním nic společného.

Stolní player Technics z roku 1993 uměl (co dodnes umí) CD-R s přehledem a taky na ně nebyl laser připraven.
Poznámka: CD-RW nezná, to je jasné.

Kvalitní vypalovačka zvládne bez problémů jakoukoli, tedy i maximální, rychlost. A praskání i při použití original lisovaných placek je znamením ,,unavené" optiky v mechanice.