Kontrola nové pc sestavy (Celý stroj bych chtěl + - do 50 k)

Dobrý večer, plánuji po šesti letech opět koupit nový pořádný stroj. Moc se v tom nevyznám, tak bych vás chtěl poprosit zda by jsme sestavu mohly zkontrolovat, popřípadě poradit kde by se dalo něco vyměnit za lepší. Celý stroj bych chtěl + - do 50 k. Děkuji, užívejte víkend! Sestava: Case: Corsair 5000D AIRFLOW Tempered Glass BlackZdroj: Seasonic Focus 850 Gold Semi-modularTB: WD Blue SN570 1TBSSD: Kingston KC3000 NVMe 1TBGrafika: nno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 12GRamky: G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Ripjaws VDeska: ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4Chladič: Be quiet! DARK ROCK PRO 4Procesor: Intel Core i5-13600KFJeště jednou díky!

Odpovědi na otázku

Nejsem sice žena opačného pohlaví, ale můžeš prozradit k čemu to má sloužit?

Rád si ve volné chvíli zahraju nejnovější příběhové hry. Takže převážně na hry. Dal jsem tam Intel protože za mé doby byl vždy na hraní lepší...Byl bych klidně pro AMD, Jak by jste to poupravily?

Určitě by v té tvé sestavě nemělo chybět tohle: https://shorturl.at/gvKNV

Jako LOL hnedle v popisku mají: Přehledná pravidla českého pravodpisu

ta 690 doska nemusi mat vhodny bios, zober radsej 760/90 ked to musi byt intel. Inak neblazni a zober ryzen7700

Základní chyba je zcela nesmyslná volba procesoru Intel. Proč dva 1TB SSD a ne jeden 2TB ?

RAID 1?

To bych čekal dva identické SSD.

. Dal jsem tam Intel protože za mé doby byl vždy na hraní lepší...Byl bych klidně pro AMD, Jak by jste to poupravily?

Pyčo, měkké pyčo

Nie, Intel nie je na hranie vždy lepší. Taký R7 7800X3D sa vyrovná i9, ale stojí menej a aj žerie menej.

Ten Intel nechceš. Jen šílenec si dneska koupí Intel. A jak už tu zaznělo, proč dva SSD ?

Ahoj, jen ze zvědavosti proč je nyní intel horší? Cena / výkon? spotřeba?

je to v mode :)

Stejně jako v době Pentia 4, že?!https://diit.cz/clanek/xeon-w9-3495x-otes... - to krásně vykresluje dnešní stav.https://diit.cz/clanek/dell-konci-s-intel... - taková zrada!

Předně k čemu má ten stroj sloužit? PC se používá na mnoho věcí. Taky můžeme dojít k závěru, že 50 tisíc je málo (na stolní PC dnes sice málo pravděpodobné, ale...) nebo že bohatě bude stačit nějakých 20-25 tisíc a zbytek můžeš vrazit ještě do něčeho jiného.

Navíc podle použití počítače se odvíjí i komponenty, třeba grafická karta a jiné.

Stále som nepochopil zmysel K CPU u Intelu v posledných rokoch. Aj i5-13500/13600 má predsa dosť vysokú max. spotrebu, tak extra rozdiel byť nemôže. Vypnúť limit a kašľať na drahé K CPU. Alebo i7-13700 ak už Intel.

Dal jsem tam Intel protože za mé doby byl vždy na hraní lepší...Byl bych klidně pro AMD, Jak by jste to poupravily?

nemusis to 30x pisat, staci raz. Intel ma vyssiu spotrebu a v buducnosti je nerozsiritelny, lebo v januari vydavaju nove dosky s nekompatibilnym socketom. Za 50k sa ti tam mozno zmesti aj 7800x3D, co je aktualne najlepsi procesor na hry.

Ale furt se ptá žen opačného pohlaví, spíše se za ty roky měl naučit psát, protože ani interpunkční znaménka nic moc.Ušetřit by TO mohlo, viz skříň: https://www.alza.cz/corsair-5000d-airflow-tem... , určitě je více levnějších a normálnějších skříní. Je otázka, zda potřebuje desku s WiFi: https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-z690-plus... .Pokud trvá na WiFi a ATX formátu: https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-b650-plus... , mATX: https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-b650m-plu... , CPU: https://www.alza.cz/amd-ryzen-7-7800x3d-d7665... když to chce "na hraní" , skříň něco od Fractalu: https://www.alza.cz/fractal-design-pop-air-bl... , dokonce se objevuje opět Lian.Li: https://www.alza.cz/fractal-design-pop-air-bl... i když oba výrobci kdysi vyráběli i normálnější skříně.

Jenže tazatel v januári ai nebude stavět novou mašinu a kupovat jiný procesor. A je otázkou jak dlouho AMD bude AM5 držet a kolik featur na aktuálních deskách novější CPU nebudou podporovat.V tomto směru to netřeba řešit, prostě se koupí fošna a do ní nějaké CPU a za X let se to vymění zase celé.A třeba já bych bral Intel z důvodu že jsem zvyklý, mám zhruba představu jak se to chová v biosu, spotřeby se nebojím protože umím používat power limity a CPU poběží přesně tak jak chci já. Levnější desky nemají unlimited by default. A pak naopak to AMD může žrát víc protože má povolené ani nevím jak tomu říkaj...Samozřejmě 7800X3D je dnes top procesor na hry. Otázkou je zda vůbec stojí za to takový procesor na hry kupovat. Už to dávn není že s jedním máš 30-40FPS a s druhým 60 FPS. Je to o tom zda máš 200 nebo 250 FPS. Rozdíly které jdou vidět jen s top grafikama v nižších rozlišeních a hlavně uživatel ten rozdíl nepozná pokud nebude koukat na nějaký overlay s FPS.

Kto má tlačiareň, o pár rokov kúpi nový PC, my rozumnejší iba vymeníme CPU (hráči aj GPU).
PS: limit CPU môžeš nastaviť aj u AMD, ale to Intel fanatik "nevie".

tiez mam za to, ze sa x3D neoplati, resp. ja osobne uprednostnujem vyssi vykon v apps. V hrach je uplne jedno ci tam je 100 alebo 130fps, to ma vobec nezaujima. Preto by som isiel do lacneho 7700 a ak by som chcel drahsi, tak potom 7900. Tie na konci s X sa tiez neoplati kupovat, aj tak ich musis zabrzdit aby to nezralo aj travu pri ceste a nevykurovalo 20x20m rodinny dom.

Vieš čo je K CPU? Resp. Tebou vybraný i5-13600KF vs. i5-13500?

Při mém posledním upgradu v roce 2019 bylo už AMD lepší... A už mi to přijde jako dost dávno.

co na tom nechapes? "K CPU" vznikli v dobe, ked este z pasu nesli procesory nataktovane na kost, maximum co dokazu. Teoreticky si aj dnes mozes " K CPU" pretaktovat, ale je to uplne zbytocne, lebo z toho dostanes "par megahercov". VSETKY procesory, aj tie "neK" sa pretaktuju same, ked im to umozni chladenie, napajanie a nastavenie biosu.

Nemyslel som zmysel existencie pretaktovateľných CPU, ale zmysel kúpi. Dnes sú aj nepretaktovateľné CPU, ktoré majú dostatočný výkon. „VSETKY procesory, aj tie "neK" sa pretaktuju same”PRÁVE preto nechápem prečo kupovať pretaktovateľné CPU.

S tím naprosto souhlasím, byly doby kdy aby to mělo aspoň trošku výkonu člověk musel taktovat - tím "trošku" výkonu myslím že třeba ve hře dosáhl aspoň na 30 FPS (moje oblíbené letecké simulátory jako Prepar3D od Lockheed Martin), jenže už u nějaké 8. generace to začalo pozbývat smyslu, na 8700k jsem za dobu co jsem ji měl OC snižoval, protože nebylo už tolik potřeba a 8700k v 2021, kdy jsem to výhodně prodal i s grafikou už jsem koupil i5-10400, která má podobný = dostačující výkon a dnes by to výkonem stačilo nahradit i3-12100.Dnešní Kčka oproti default člověk posune o kolik 2-3 sta MHz? když to bývalo v all core 0,5-1GHz, tak to ještě smysl dávalo.

Jasný, zdroje moc nejsou ale výrobky Cooler Master by mi směly domů jen přes mojí mrtvolu !!!!

Dej tam tohle , těch 9 stovek navíc přežiješ ...https://www.czc.cz/seasonic-focus-gx-850-850...

budeš stavět ty nebo eshop?na asus je do 27.4.cashback, pokud ho nechcete takhttps://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-12-m-... https://www.czc.cz/corsair-rmx-series-rm850x...

Eshop

Osobně bych investoval spíš do AMD s B-čkovou deskou. Už jen protože budeš mít podporu na upgrade ještě cca 3/4 generace a například 7800x3D, je momentálně na videohry nejlepším procesorem.Následně bych se vyhnul 4070ti, která za svoji cenu nabízí mizerný množství VRAM. Jestli plánuješ maxovat detaily a hrát v 4K, tak ta karta nemá šanci. 7900XT se mi zdá za svoji cenu vhodnější investice.

Pokud je pouzit termin "vhodnejsi investice", pak vubec nema smysl hovorit o AM5. Ne pokud existuje 5800X3D.

A proč platit AM5 a drahé CPU když rozdíl proti 5800X3D reálně = nebude mít zobrazené FPS při hraní, nepozná ale zaplatí kolik, sotva polovinu? Za ty 3/4 generace si za ušetřené peníze koupí novou desku a cpu které budou úplně jinde než nějaká 7800X3DPlatit takový balík za future proof je naprostá hovězina.

Osobně bych bral opravdu raději top model procesoru na hry od AMD, desku novější na ddr5. Grafika je samostatná kapitola, tady je to spíše co to zbyde. Doufám že monitor již máš 4k? Jinak budeš potřebovat nový. Protože na 2k by jsi potenciál té gpu v podstatě ani nevyužil.

Napiš na co to budeš používat, pokud na hry vzal bych teď alternativu od AMD, pak eště napiš jaký máš monitor aby jsme věděli jaký rozlišení chceš používat

Sestava dle GeekBoy, slušná, vyvážená X krát stavěno. Jen bych dal lepší chlazení pro CPU a ramky 3600mhz. Případně desku dle preference výrobce upravit.

Výborné pro 4k rozlišení nebo jako v mém případě UWQHD

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm