» Poradna » Ostatní

Konstantní zrychlení

Jednoduchá školní úloha (SŠ) pro vyvolené:

Jakou konečnou rychlostí (v m/s) se bude pohybovat předmět,
pokud po dobu jednoho roku bude urychlován konstantním zrychlením a = 9,80655 m/s^2 ?

Sice vím jak na to, je to děsně jednoduchý, ale mám asi blbou kalkulačku, neboť mě vychází blbost.
(Správný výsledek vím - 201 042 024 m/s)

Odpovědi na otázku

Asi mám taky blbou kalkulačku nebo blbě počítám. Vyšlo mi 309 259 360,8 m/s. Víc než rychlost svěla...

Vyšlo mi to stejně.

Hmm, taky mi to vyslo stejne. Odkud vis, ze spravny vysledek je 201 042 024 m/s?

Teď mě ještě napadlo - není tam potřeba "nějak" vložit Lorentzovu transformaci?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lorentzova_transformace...

Třeba takhle:

v = a*t* sqrt(1-(v/c)^2)

Pak tedy rychlost v vychází:

v=(a*c*t)/sqrt((a*t)^2+c^2)

To už nevyjde rychlost vyšší jak rychlost světla, ale stejně to ještě nějak nesedí (ale blížím se... ).
[v = 215323468 m/s]

Teď si to tady nepřečíst tak se budu domnívat že čůrám s 3,15 x ((/21/0,12569)*12)/(0,1477)*r3 rychlostí a objemu v(l) (0,287-2.44)* objem močovodu, mínus průměr měchýře a to celé na druhou.? Nj. škola je škola

A to co jsi nam rekl je opravdu "kompletni" zadani? Nebo jsi tam neco vynechal? protoze ono casto kazde slovo muze mit nejaky vyznam.

A kdyz uz tam chces neco zapocitavat, tak spis teorii relativity a dilataci casu, ktera u rychlosti blizkych rychlosti svetla s tim casem muze udelat divy a zkratit "skutecnou" dobu po kterou je ten predmet zrychlovan. Pak by to klidne mohlo byt tech 200M m/s

Podla mňa je tvoj výsledok správny, a k rovnakému dospel autor tohto článku: http://www.normalesup.org/~baglio/physique/accelera... ... (rovn. 6 resp. 9). Zrýchlenie je tu teda chápané ako volný pád - pomer F/m = A = g je tu braný ako konštanta. Inak by nutne muselo pri dostatočne dlhom čase dôjsť k prekročeniu c. Tento vzťah navyše dáva očakávanú limitu pre t -> nekonečno (v = c)

Ze zadani je patrne ze se jedna o rovnomerne zrychleny primocary pohyb.
A tam se rychlost vypocita takto: V = V0 + at;
zrychleni mas zadane, ten jeden rok si na sekundy taky prevedes. Ale chybi ti zadana ta pocatecni rychlost.

Takze to zrychleni krat cas ti vyjde tech zminenych 309 259 360,8 m/s ale pokud je tamto opravdu spravny vysledek, tak pocatecni rychlost V0 je cca 100 milionu m/s a ma opacny smer nez to zrychleni.

Pokud ten "správný výsledek" je z výsledků na konci učebnice, tak se tam mohla vloudit tisková chybička. Matně si vzpomínám na školní léta a tyhle případy se stávaly a nebyly tak úplně výjimečné.