» Poradna » Počítačové sítě

Konfigurace sítě na Raspberry PI2

Na Raspberry PI2 se přes DHCP dostanu, ale na zahradě už mám pouze pevnou IP (ip, maska, brana). Potřeboval bych poradit, jak tyto hodnoty do Raspberry PI2 dostat, abych když přijedu na zahradu, tak mně RPI2 fungoval.

Odpovědi na otázku

Na tohle se neda odpovedet. Zkus to napsat znovu, idealne s konkretnimi adresami a maskami site.

IP: 212.188.50.64maska:255.255.255.240brana: 212.188.50.65

Co to mas za rozsah ?Navyse si nenapisal aky OS mas na rpi.Pokial tam mas rapsbian, tak je to to iste ako v Debiane:https://wiki.debian.org/NetworkConfiguration

Vyzkoušej tento postup: http://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutori... To vypadá celkem srozumitelně. Ikdyž je to lehce něco jiného. Tady přenastavují RPI z DHCP na STATIC a zachovávají veškeré nastavení, co bylo původně přidělované přes DHCP. Ovšem když zapojíš tu bambuli na krku tak tam dokážeš nastavit potřebné parametry co máš napsané někde na papírku. Jen to chce trošíčku znát adresování v sítích.

1. jaký operační systém máš na Raspberry nahraný?2. a to míníš mít Raspberry trvale na zahradě, nebo budeš Raspberry střídavě připojovat do dvou sítí (jedna síť s DHCP, druhá se statickou IP adresou)? Pokud budeš přejíždět, napadá mne nějaký skript, kterým bys přepínal konfiguraci. Pokud budeš přejíždět, nákup nějakého routeru (s wifi nebo bez) by bylo pohodlným řešením. (Nové jsou od ca 350 Kč, z druhé ruky v nějaké zastavárně, bazaru nebo na Aukru i levněji, ale pozor, ať omylem místo routeru nekoupíš ADSL modem).

Kdyz nakup routeru, tak k RPi bych koupil Mikrotik mAP Lite, je to plnohodnotny router, ktery se vejde do dlane. (http://www.aspa.cz/mikrotik-routerboard-map-... ).Pokud by slo o reseni bez routeru, tak bych nad fyzickym sitovym rozhranim udelal dve logicka - jedno se statickou adresou, druhe s DHCP. A pak bych jenom nahodil to "spravne"

RPI se konfiguje uplne stejne jako jakykoli jiny pocitac, takze je uplne fuk, jestli to je RPI.Zalezi na OS a byt neznam treba Linux, tak nevim jak nastavit statickou IP adresu a zaroven DHCP, aby to fungovalo automaticky bez lidskeho zasahu.

Provedl jsem na Raspbian u Raspberry PI2 změnu z DHCP na static IP, ale ikdyž RPI2 restartuji, stále se do něj přes DHCP mohu dostat. Poradí někdo?sudo nano /etc/network/interfacesauto loiface lo inet loopbackiface eth0 inet staticaddress 212.188.50.64netmask 255.255.255.240gateway 212.188.50.65

Nechapem co tym myslis, ze sa do nej vies dostat cez DHCP???

Ano. I přes toto nastavení, které je samozřejmě uložené a RPI2 je restartované, se tam přes DHCP dostanu.

Pak můžeš mít někde u sebe v pc nebo na sítí ještě něco v cache. Takže restartuj RPI2, tvůj PC a pro jistotu i router. Pokud se tam i pak dostaneš přes IP co mu přidělil dhcp server tak je něco špatně.

Pres DHCP se nikam nedostavas. DHCP prideluje nastaveni IPv4 zarizenim/pocitacum.

Taková blbost, ale uložil jsi ten soubor po tom napsání nové konfigurace?

Jasně že jo Provedl jsem restart a stejně se tam přes DHCP dostanu