» Poradna » Windows (a jiné OS)

Konec podpory Windows 7

Ahoj, rád bych se zeptal zda-li i po konci podpory Windows 7 mi budou fungovat programy jako je Teamspeak3 a hry (GTA V, Lolko, ETS2, apod.) Mám 64bitovou verzi, ultimate. Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Ano, chvíli ano...Ale pokud máš novější počítač tak po konci podpory doporučuji nainstalovat Windows 10...

S koncem podpory Win 7 se vubec nic nemeni. Tedy samozrejme dokud Win 7 neprestanou podporovat primo ty konkretni programy.Priklad: Win XP a Win Vista nemaji podporu uz leta. Presto napriklad Steam prestal dane OS podporovat az od vcerejska.

Koniec podpory neznamená to, že program odrazu prestane fungovať. Znamená to, že už na daný OS a daný program nebudú dodávané opravy, vylepšenia. Program samotný však bude i naďalej funkčný.

Konec podpory znamená akorát to, že pokud by např. studio co vyvíjí např. to GTA V přidalo nové funkce závislé na něčem, co Windows 7 ještě neumí, ale novější Windows ano, tak máš smůlu protože Microsoft ty nové funkce do Win 7 už nepřidá. Maximálně bude nějakou omezenou dobu řešit bezpečnostní díry kvůli firmám, co si podporu W7 platí.

No vzhledem k tomu, že ty Windows máš nelegální a nelegální budou pravděpodobně i ty hry, tak ti to může být jedno. Každopádně ty bys měl mít dávno Windows 10 a využít potenciál HW (tedy DX12 a další věci) místo vymýšlení ptákovin, jak dlouho udržovat archaický systém při životě. Znamenalo by to ale, že bys musel ty hry začít kupovat.

Proč bych je měl mít nelegální?

Ultimate. ☺

tak já si třeba před rokem krabicovku Ultimate koupil (origo zavařená krabice s DVD, štítky, hologramy ap.). Stačila by mi i krabicovka W7 Home, ale naskytly se Ultimate (ověřeno přes nástroj MS, že to není fake s licenčním číslem jiného typu licence, co jeden čas byl na trhu). Jestli původně stály 8 tisíc, tak jsem je měl za méně než 1/3 původní ceny. Což ale s ohledem na cenu legálních licencí W10 nebylo až tak málo s ohledem na to, že šlo o zastaralý OS, co nejde na novém HW ve spoustě případů nativně provozovat.

Určitě jsi kupoval verzi ultimate :D

Já ji dostal jako dárek, nekupoval, ale hádat se s vámi nebudu.

Tak vidíš, pochybuji, že bys dal za OS 8 tisíc.

Tak krajkonoš kupuje Ultimate za 150 korun, tak třeba to bude obdobný případ.

Windows 7, byť je 10 let starý, tak neznamená, že po skončení podpory na něm přestanou fungovat programy. To jsou dva rozdílné pojmy.A vzhledem k tomu, že Microsoft za těch 10 let nedokázal udělat nic použitelnějšího, tak se dá předpokládat, že Win7 budou stále používány uživateli, kteří nemají neomezené nervy a tudíž by si vývojáři sami ubírali potencionální zákazníky.A toto platí dvojnásob, protože Win7 nemá zatím problémy s nějakými významnými novými technologiemi (prkotiny typu DX12 vynechme, ty si vynucují zatím snad jen hry ze Store), které by mohly nějakým způsobem omezovat vývoj her a programů.Tudíž bych řekl, že ano - GTA V také není nejnovější hra a ETS2 + LeagueOfLegends zas nejsou nijak extra technologicky vymakané, tudíž nemají důvod si vynucovat desítky.

"prkotiny typu DX12 vynechme, ty si vynucují zatím snad jen hry ze Store"Nevynucují, pouze jsu napsané pouze pro DX12. Takových her bude přibývat, byť nijak závratné to není, mnoho her pod DX12 chodí lépe (menší CPU overhead například), navíc všechno co podporuje a bude podporovat DXR a RTX, vyžaduje DX12.

pokud se chytí Vulkan, tak by všechno snad nemuselo jet na DX12. Pochopil jsem že podpora Vulkan má tu výhodu, že celkem rozumně lze portovat hru na jinou platformu a namastit si kapsu prodejem i verze pro Masox nebo Linux.

Vulkan tebou zmiňované věci umí také a to bez zbytečných licenčních zátěží.

Do té doby určitě vyměníš železo, takže můžeš být v klidu.

MS udajne ukonci podporu Windows 7 v lednu 2023. Uz to prodluzovali z ledna 2020, myslim, ze ani ten 2023 jeste neni konecny termin. Kazdopadne konec podpory znamena pouze to, ze uz MS nebude vydavat nove updaty a pridavat nove funkce. Na funkcnost stavajicich aplikaci to nema vliv.Takze muzes byt v klidu. Prechazet na desitky je holy nesmysl.

Pokud ale bude potřeba použít pro správnou funkci novou verzi aplikace, může se stát že její autoři již novou verzi té aplikace pro nepodporovaný systém dělat nebudou.