» Poradna » Ostatní

"Konec" desktop PC

viz www.softpedia.com ...
Blíží se konec desktopových PC?
Dnes 06:20 | David Sillmen

Odborníci zabývající se průzkumem trhu zase jednou věští nejen z křišťálové koule, tentokrát pro změnu možný zánik desktopových počítačů, které vyklízejí pole před notebooky, netbooky a smartphony.

Řekněme si to popravdě - zánik stolních počítačů se předpovídá už nějaký ten pátek, a přestože skutečně postupně ustupují ze scény, stále tu s námi jsou a pravděpodobně ještě nějakou dobu budou. Pravdou ale je, že v minulém roce nastal zlom: poprvé se prodalo více notebooků než stolních počítačů a analytici předpovídají, že se tento trendu bude prohlubovat se značnou rychlostí, jelikož tomu napomohou i nesmírně lákavé netbooky, jejichž segment se teprve rozjíždí a má velký potenciál. Podle některých odborníků mohou být náhradou za počítače pro řadu lidí i stále kvalitnější a schopnější smartphony, o něž zájem rovněž stoupá strmou křivkou.

Podle analytiků je dokonce překvapením, že se stolní počítače drží na trhu takovou dobu, když jim notebooky konkurují jak cenově, tak výkonnostně stále více. Podle Petera Lina ze společnosti iSuppli naroste podíl notebooků na počítačovém trhu v roce 2009 na 55%. To je sice hodně, ale jelikož se počítačů prodávají stovky milionů, tak se nějakou dobu docela dobře uživí i ty stolní. Ostatně, existují poměrně silné oblasti, kde mají nepopiratelné výhody - například u hráčů počítačových her.

Nejlepší z celého článku je: "když jim notebooky konkurují jak cenově, tak výkonnostně stále více"

Odpovědi na otázku

no já jsem zastánce PC, notebook mě výrazně neoslovil - leč potřebuju počítač přenášet.
komfort, který ti poskytne PC - rozvalení se v koženém křesle, libovolně velký monitor, možnost vyměňovat HW, mi ntb neposkytne.
boom NTB nastal díky klesající ceně a tomu, že si je kupují všichni joudové, krávy a jiný skot, kterým počítač do ruk nepatří.

u mě bude mít PC vždy své místo; tyhle chytré články považuju za blbost. ne každý uživatel potřebuje notebook, aby mohl na latríně chatovat po ICQ.

jj pravda

picovina
desktop PC su na ustupe PRAVE koli prenasatelnosti notebooku.
je som si kupil notebook a odvtedy som sa ani nedotkol desktopu
lezat v posteli v nedelu a behat po nete je pecka.

kazdopadne ale desktop nevymizne koli vymenitelnosti suciastok,
lahkosti opravy ale hlavne koli CENE, VYKONU a lahkej moznosti UPGRADU

No ja zase naopak kupil som notebok a lezi na policke.

možná pro tebe. a kdyby sis chtěl zahrát nějakou hru, jako já ,zvládneš to na tom ntb?

Desktopy nezmizí a důvodů je hned xxx, ten nejaktuálnější je asi rozložení obyvatelstva, kteří mají nutnost se s pc někam přemisťovat a kteří na přemístńování nemaj ani pomyšlení a věková hranice obyvatelstva, kteří pc vyhledávají...
Samozřejmě v různých lokalitách planety a je to v různým poměru a ruku na srdce, statistiky, to sou tak zavádějící
štace, že nemá absolutně smysl to tady pitvat, už jen kvůli dostupnosti solventních informací, které samozřejmě v podstatě neexistují...

Všichni zapomínáte na jednu velmi důležitou věc - naprostá většina PC se prodává do firem a tam je přechod na notebooky nejvýraznější. U drtivé většiny firemních počítačů je dneska výkon notebooků více než dostatečný, rozšiřitelnost je zbytečná, takže notebook má jen výhody.
Je skladnější - pokud v kanceláři můžu zmenšit stoly, našlapu na stejný prostor víc zaměstanců - ušetřím za nájem, vytápění - pokud se mi do haly callcentra podaří našlapat o čtvrtinu víc zaměstnanců, jde o veliké peníze.
Je snadnější na údržbu - dneska se řeší drtivá většina věcí výměnou - ve zmíněném callcentru je rychlejší dát telefonistce nový notebook místo pokaženého, než lézt pod stůl a zjišťovat, proč nejde obraz, jestli je to desktopem, nebo monitorem, odpadnou výměny klávesnic a podobně - ušetří se lidi i příruční sklad komponent.
Ušetří se za elektriku a rozvody - a to je zase dost peněz, notebooky jsou obecně úspornější, navíc mají vlastní baterie, takže odpadnou i problémy s UPS a výkyvy v napájení. Navíc pokud mi stačí na pracoviště jen jedna silová zásuvka místo dvou, jde zase o dost značné úspory. Menší výkon znamená i možnost míň méně výkonou klimatizaci - míň to topí.

Takže z těhle důvodů nakupují ve velkém notebooky i firmy, kdy se vůbec nepředpokládá, že by opustily kancelář.
Ono to všechno vypadá, že to jsou korunové úspory, ale trošku jsem koukal na jeden takový projekt nové kancelářské budovy, kde mělo být cca 800 lidí a tam to už dělalo pěkných pár milionů.

Spíš bych to viděl tak, že se u uživatelů čím dál víc prosazuje názor a trend mít dva počítače, s tím, že ten druhý je notebook (nebo netbook)... Nemysím, že stolní PC jsou na ústupu, přeci jen pořád mají co nabídnout... Jen jsou uživatelé čím dál tím víc rozmslaní a jeden PC jim nestačí...

Berte to tak, že se prodalo (obrazně) 100 stolnich PC, z těch sto nakupivších si jich ještě 50 koupilo netbook + je tu skupina dalším 60ti lidí, kteří cestujou (nebo jsou studenti, nebo se jim stolní PC prostě nehodí), kterří si notebook koupí taky... a hups, statistika je na světě..

Hlupost ludi nezna meze.Vsetci okolo mna,znamy,kolegovia,si kupuju notebook.Pytam sa:naco ho chces?Na fotky internet,nejaku slabsiu hru...Vravim za 10 000kc kupis sunku.Za tu istu cenu mas desktop,ktory,bude upgradovatelny.Nebude to nic moc,ale dokupenie komponentov sa s komponentmi booku nedaju zrovnat,nehovoriac o tom,ze niektore upgradovat nejdu vobec.Jeho argument:ale sa lahko prenasa.Pytam sa: a kam?Chodis do prace a domov.No vraj ked sa bude stahovat.A potom to zacina:Vista,daj mi tam xp,ta vista je strasne pomala.Napalil som len 4000 dvd a odisla mi mechanika.Keby mal desk,tak 500kc.Ten prevod mi strasne dlho trva,prehrieva sa.Po roku,preco mi nejde crysis?Po dvoch,kolko stoji nova bateria?A nakoniec mu pri vypalovani odisiel cely.Dal to na reklamaciu a viete co urobil?Kupil si in asus ee900.Ma notebooky dva.Kupa pc je podla mna imidzovka.Oni nechcu pc,ktore nieco dokaze,oni chcu notebook,lebo je in a kedysi bol vysadou kralov,manazerov a ludi z vyssiej spolocnosti a chcu sa im aspon trochu rovnat.Ja mam rad desktop,tu strojovnu,ten velky kus elektroniky...

"4000 dvd" teď se mi právě zastavil mozek

no,trochu som asi prestrelil,pokial je v robote,vypaluje jeho brat,pokial je jeho brat v robote,tak vypaluje on a ked spia,vypaluje bratova priatelka.Chudak book.

Je dobře, že čtu něco podobného, někdy si v záplavě podobných lidí připadám, že jsem jediný nenormální, když si o te notebookové mánii myslím své...
Notebooky jsou fajn pro studenty, obchoďáky... Ale pořizovat si jej namísto stolního PC? Hloupost.
Mizerná ergonomie - ta z principu nikdy nemůže být tak dobrá jako u stolního PC i kdyby to tvrdilo 100 lidí ze 100.
Mizerný displej - i ty nejdražší notebooky mají TN panely, které kromě špatných pozorovacích úhlů mají také nepříliš věrné podání barev.
Životnost - desktopové PC v průměrné rodině jede přibližně 5 let (i když je třeba koupeno novější PC, starší stále slouží jako druhé či třetí v rodině), u notebooku je po dvou letech pryč baterie (i když není používaná, přesto stárne) pokud se po záruce pokazí sebemenší maličkost (DVD, konektor, pruh na displeji...) můžeme obvykle vyhodit celý NTB, vyměnit sám člověk toho obvykle moc nemůže a oprava bývá mnohdy v ceně nového stroje.
A můžeme pokračovat s poměrem cena/výkon a obecně slabší výkon notebooku (ony výkonné notebooky jsou, ale podívejte se kolik vydrží na baterii)...
Dobrým řešením bývá místo drahého notebooku (kterým lidé mnohdy chtějí nahradit výkonné stolní pc) koupě netbooku a stolního PC - netbook nám poskytne volnost a dlouhou výdrž na baterii, a za zbytek částky kterou by jsem vrazili do "multimediálního" notebooku, koupíme stolní PC s mnohem vyšším výkonem a pohodlím.
Myslím si, že vedle těch, kteří notebook skuteně potřebují a využijí jej, je obrovské množství těch, kteří si to koupí, protože je to "moderní" a IN...

zase jedna super predpoved. Kolik let uz slysime o zaniku "mysky" a jeji nahrade ?

Znovu opakuji, tohle platí pro domácnosti. 75% PC se ale prodává do firem, kde jsou úplně jiné priority. Trh dělají firemní zákazníci, nikoliv domácnosti.

Cista pravda.