» Poradna » Windows (a jiné OS)

Kompatibilita

Ahoj,chci si koupit jeden laptop s Win 8, ale rád bych tam měl paralelně i linuxy. Na netu jsem hledal jestli pro to existují ovladače, ale je to relativně nový kousek a moc toho o tom není. Našel jsem ale nějaká fora, kde lidi psali, že to funguje uplně v pohodě a všechno jak má, jediný problém, že používali jinou distribuci. Linuxy tak dobře neznám, proto jsem se chtěl jen zeptat, jak je to s distribucema. Jestli třeba je to stejné jako "driver pro Win7, driver pro Win XP" nebo jestli prostě je driver pro "linux". Konkrétně se jednalo o to, že na tom foru ti uživatelé měli Mandrivu, ale já bych tam chtěl Ubuntu.

Odpovědi na otázku

Nekomplikuj si to zbytečně. Vyber si distribuci linuxu, stáhni iso, vytvoř bootovací DVD/USB a nabootuj. Poběží- li vše korektně, můžeš směle instalovat !

Já ten laptop ale ještě nemám, teprve plánuji koupi a to Ubuntu bych chtěl určitě, Mandrivu rozhodně ne, proto bych to rád věděl dopředu. Jde mi o to, jestli mám dál pátrat nebo jestli pokud jede pod Mandrivou, měl by fungovat i s Ubuntu.

tenhle typ přesně mám a bugbuntu tam chodí normálně

kde vidíš názov NB?

nevidím a to je ta sraNDA

mě to zajímalo obecně, jestli jsou drivery pro "linux" nebo pro "distribuci"

S tím si nedělej starost, až na naprosté výjimky nejsou žádné dodatečné drivery potřeba. Spíše by tě měla znepokojovat skutečnost, že na spoustu nových současných ntb nejde kromě W8/8.1 nic jiného nainstalovat.(z důvodu biosu nebo chipsetu)! Prodejce ti to ovšem taktně zamlčí. Denně zde na poradně lze číst nářky takto postižených nešťastníků

zajímavý, díky za informaci, to jsem nevěděl. A pak by mě teda zajímalo, jestli se tohle může týkat i laptopů prodávaných bez OS - jinými slovy, jestli se prodávají i laptopy, které nemají OS ale nic jinýho než Win tam nenacpu (o tom totiž uvažuju, ušetřit za licenci a s linuxama bych si vystačil). Nebo se to týká jen těch co už mají OEM Win 8?

Ptáš se správně. Bohužel se to týká i laptopů co se prodávají bez OS. Kupují si je lidi co nechtějí W8 a když si tam chtějí nainstalovat W7 nebo linux, nejde to. Po několikadenním "boji" zjistí u výrobce, že chipset žádný jiný OS než W8/8.1 nepodporuje. Prodejce dá od toho ruce pryč a je vymalováno ! http://www.zive.cz/poradna/novy-toshiba-sate...

ono se to dá, i čistě Windows 8 NTB se nechá přeinstalovat.

není to obecný příklad, já koupil dceři NB Lenovo Thinkpad Edge E530c bez OS Intel M2020 a Nvidia GT635M 2GB za cca 11tis. http://www.lenovoshop.cz/lenovo-edge-530c-pentium-... pleskl jsem tam Ubuntu (protože se ji líbil vzhled 13.04, jinak používáme openSuse) a vše na Lenovu šlape.