Kompatibilita zákl. desky a CPU

Ahoj. Potřeboval bych poradit s výběrem procesoru pro starší počítač. Zajímalo by mě, jestli bude tento procesor kompatibilní s touto deskou.CPU: https://ark.intel.com/products/30783/Intel-Core... Deska: Asus P5B-VDíky.

Odpovědi na otázku

Základní deska podporuje CPU s FSB do 1066MHz. Zmíněný CPU má FSB 1333MHz. Takže odpověď zní ne. ☻

Taky ne. Protože E7500 je vyrobený 45 mn technologií a tyhle procesory pracují (ve srovnání se procesory vyrobenými 65 nm technologií) s jiným napětím a hlavně ho potřebují udržet v užším rozsahu. To napájecí obvody desky nemusí zvládnout.

Aha... Tak to je špatný A nemáte někdo nějaký tip na nějaký o něco výkonnější procesor pro tuhle desku než to C2D E4300?

Je to tak těžké použít Google???Tady jsou podporované procesory:https://www.asus.com/Motherboards/P5B_V/HelpDe... Pokud máte E4300, tak jediný možný upgrade je Core 2 Quad. Pravděpodobně Q6600, alespoň podle seznamu podporovaných procesorů. Nicméně ta deska je základní a je otázka, zda to tedy bude rozumné. Prostě se smiřte s tím, že je to už přežité. Dávno za plánovanou morální i fyzickou životností. Pokud chcete výkon, tak kupte NOVÉ!!! I pitomé levné G4560 s levnou deskou tomu nakope zadnici!

Ok... díky

Odpovídám jen jednomu, ale otázka je kladená na všechny

Píšou že ne: https://www.asus.com/Motherboards/P5B_V/HelpDe... Problémem bude asi ta frekvence sběrnice FSB 1333 MHz, protože žádný takový procesor mezi podporovanými není.

ano bude ,ale tato zakladni deska zvlada i vykonnejsi 4jadro core 2 quad viz https://www.asus.com/Motherboards/P5B_V/HelpDe...

teda temto typ cpu nebude podporovan ale podobny ano s nizsim fsb

Využij toho, že s BIOSem 1201 podporuje deska procesor E2160. Tenhle procesor vyjde tak na 50 korun a má frekvenci FSB 800 MHz, takže ho na desce snadno přetaktuješ, když nastavíš FSB 1066.Pak bude mít místo 1,8 GHz frekvenci 2,4 GHz a to už bude mít i dobrý výkon.

Páni, to zní už celkem složitě - aktualizace BIOSu? Na to nevím, jestli si troufnu.

Jaký procesor máš na desce teď?

Prima, tak využij toho, že má frekvenci sběrnice FSB 800 MHz, nastav mu v BIOSu 1066 MHz a máš ho na 2,4 GHz.

Myslíš přetaktovat? Nezruším ho tím?

Pokud mu nebudeš nastavovat nějaké příliš vysoké napětí, tak mu neuděláš nic. Jiná frekvence pro něj problém nebude. A je to zdarma...Jestli jsi pro, vyčisti chladič od prachu a napiš jaké máš na desce paměti. Pokud 667 nebo 800 MHz-ové, problém s nimi nebude. Ale i 533 MHz-ové by mohly jít na desce nastavit správně. Já se stavím tak za hodinu. Tak si to rozmysli a hlavně vyčisti ten chladič.

... má totiž asi 8 let

Nevím jestli ses rozhodl využít toho, že tvůj procesor má relativně nízkou jmenovitou frekvenci sběrnice FSB a že tedy můžeš mít vyšší výkon aniž bys musel něco kupovat.Pokud ano, vlez do BIOSu (restartuj PC a během POSTu BIOSu jemně poťukávej na klávesu Del), tam do kapitoly nazvané Advanced a nastav: Jumperfree Configuration - AI Tuning - Manual.Pak nastav CPU Frequency 266 MHz (k tomu použij + a - na klávesnici vpravo od číselné klávesnice).A podle toho jaké máš paměti nastav i DRAM Frequency 800, 667 nebo 533 MHz. Nenechávej to nastavené na Auto. No a tak už jen F10 - Yes - Enter a budeš mít procesor na 2,4 GHz a správně nastavenou i frekvenci pamětí.

Promiň, že neodepisuju, byl jsem pryč. Teď je tam nastavených 200, takže až na 266? Dobře... a jen tak mimochodem, když náhodou kompl nenastartuje, nebo bude mít nějaký problém s nastartováním (takové ty opakované starty), co pak? Ptám se radši dopředu A ty paměti nastavit podle frekvence, co je napsaná na nich?

Jo, 266 Mhz. Když správně nastavíš paměti, problém nebude. Když změníš tu základní frekvenci, kterou generuje chip desky z 200 na 266, měly by se změnit i nastavitelné frekvence pamětí, protože to, co tam nastavuješ je vlastně sada různých násobičů od 2,00 do 4,00 (266 x 2,00 je 533 MHz frekvence pamětí, 266 x 2,50 je 667 MHz atd.).A kdyby byl, restartuješ, nebo jak píšeš se restartuje sám a vlezeš do BIOSu, abys nastavení opravil. Jestli o těch pamětech nic nevíš, stáhni si radši CPU-Z a postni sem obsah karty SPD a pro jistotu i karty Memory.http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Jo takhle, dobře.Screen obrazovky umím, ale neumím ti ho dát sem Mám tam Kingston 2x2GB DDR2. V CPU-Z píší třeba Max. Bandwidth - PC2-6400 (400Mhz)... aktuální frekvence se houpe mezi 400 - 402Mhz.V biosu mi paměti (po přidání CPU na těch 266) nabízí jak 533,667,800, tak i 1066 - To mi teda ukazuje, kolik ty RAMky zvládnou?

A můžeš posílat snímky jak mourovatej:https://ctrlv.cz/

Aha... děkuju

Jsou to 800 MHz-ové paměti. No a to jim v BIOSu taky nastav. Ne že ti to BIOS nabízí na základě znalosti pamětí. BIOS ti nabízí co umí on, aby sis ty vybral.Jsou to paměti typu Double Data Rate, které vykonávají práci na vzestupné i sestupné hraně signálu. Takže jejich skutečná frekvence je 400 MHz (což ukazuje CPU-Z) a efektivní frekvence je 800 MHz (což udávají prodejci a s čím pracuje i tvůj BIOS).

Aha, bobře... jdu na to

Promiň - *Dobře :D

Tak hotovo. Povedlo se mi to trochu přehnat na 285 a dostal jsem z něj 2,6Ghz... a systém vypadá stabilně. Mám tam radši dát těch 2,4 nebo to mám nechat takhle?

Tak to máš i paměti na 857 MHz. Jak to necháš je na tobě. Otestuj si hlavně pořádně stabilitu a podle toho se rozhodni. Stáhni si OCCT 4.5: http://www.ocbase.com/index.php/download a spusť ho na 5 minut v nastavení Automatic, Large Data Set . Ať vidíš jaké máš teploty. Doufám, že chladič jsi vyčistil...

Dobře, stáhnu si to, jak budu u pc. Jen si nejsem jistý - stabilitu poznám tak, že se nebude zasekávát/využití bude pořád na 100% nebo podle těch teplot? Zatím jsem totiž stabilitu hodnotil jen podle toho, že jel bez problémů A ano, chladič jsem vyfoukal kompresorem... jen se mi zdá, že po přetaktování valí ve vyšších otáčkách... ale to tak asi má být

Tvůj procesor má poměrně nízkou T case 61,4 st.C .To je teplota na rozvaděči tepla, ne teplota jader. Ty mohou mít klidně o 15 st.C víc. A bylo by dobré se uvedené teploty držet a nepřekračovat ji. Na teplotu procesoru má (kromě kvality chlazení) vliv zejména napětí a do určité míry i frekvence. Co se týče stability, měl bys mít OCCT spuštěný několik hodin, abys měl jistotu, že je PC stabilní, ale teplotu budeš vědět po pár minutách. V OCCT uvidíš i napětí. V BIOSu je nastavení Auto, takže nevíš, kolik procesor nastaveno má. Nemělo by to být přes 1,50 V v žádném případě. Já si myslím, že ten procesor by mohl běžet klidně na 3,0 GHz aniž by potřeboval vyšší napětí, ale otázka je, jestli to uchladíš. Aby procesor nezačal vkládat prázdné cykly - kdy bys měl sice frekvenci, ale neměl bys výkon.Ale třeba o to nemáš zájem. Já nevím - poznal jsi vůbec rozdíl ve výkonu mezi tím jak nastavený procesor byl a jak jsi ho přenastavil?

CPU-Z ukazuje 1,25-1,3 V, takže v pohodě No asi nemohl... když jsem to nastavil na 290, spustil se, něco počítal, ale vůbec nenaběhl obraz... tak už to asi nezvládne.Noo... nějaký závratný rozdíl ne, ale kamarád říkal, že on to taky nepoznal, že se to nejlíp pozná při hraní, když je procesor vytížený nejvíc - zvednou se prý fps.

Tak až uvidíš jaké jsou teploty v OCCT, uvidíš jestli a jak dál. Když změníš základní frekvenci na 333 MHz (aby ses dostal na ty 3 GHz frekvence procesoru), měl bys znovu správně nastavit i frekvenci pamětí.A pokud by to ani tak nebylo stabilní, bylo by třeba nastavit vyšší napětí procesoru (počínaje 1,35V). Ale to bez znalosti teplot nemá moc velký smysl. Pro otestování výkonu procesoru a paměťového subsystému je ideální SuperPi 1.5 XS: https://www.techpowerup.com/download/super-pi/ On totiž nepoužívá žádné instrukce, ale jen hrubou sílu procesoru. Za kolik sekund ti spočte procesor Pí na 1 Milion míst v tomhle prográmku v základním nastavení a po přetaktování? Mimochodem je to taky jeden ze způsobů jak otestovat stabilitu. Pokud nejsi hráč, nedává mi dobrý smysl aby ses do nějaké hry nutil. Spíš jestli se zlepšilo něco pocitově - rychlost reakcí systému nebo tak něco.

Zatím jsem žádnou hru nezkoušel, bohužel nemám čas... ale vyzkouším.

V desce jsou údajně, po úpravě BIOSu, funkční procesory na 45nm technologii: http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/Určitě tam pojede podtaktovaný na 1066 MT/s, s 1333 MT/s se to bude chovat nestandardně.Novější 45nm dvoujádra (E7xxx a E8xxx) by tam měly jít asi tak jako tak, protože mají napájení stejné jako minulá generace, čtyřjádra (Q8xxx a Q9xxx) mají ještě jedno napětí sběrnice mezi jádry, která většina takovýchto desek neumí nastavit.Čím víc se do houna rýpá, tím více smrdí, takže tam kup buď Core 2 Quad Q6600 nebo Xeon X3220. Méně topící revize G0 koupíš od 350 do 500 Kč. Jaký máš zdroj?