» Poradna » Počítačové sítě

Kompatibilita switchů - VLAN

V práci máme switche MRV zapojené do několika stacků a stacky propojené optikou 10Gbitů/s. Na switchích jsou vytvořeny VLANy, na optice jsou natagované všechny VLANy a používáme také Trunk 1Q u dvojice optik. VLANy dle manuálů jsou dle 802.1q. VLANy jsou na switchi označeny prostřednitvím ID VLANu a jeho názvu.Dotaz: Kdybych koupil jiný switch (jiný výrobce, typ), který podporuje VLANy dle standardu 802.1q, měly by mezi sebou ten switch MRV a switch jiného výrobce komunikovat a umět po metalice propojit VLANy se stejným ID?Dále: Kdybych propojil s MRV switchem jiný switch prostřednictvím 10Gbitové optiky (včetně VLAN, trunk), mělo by to fungovat nebo musí být na druhé straně totožný switch nebo alespoň optický modul?

Odpovědi na otázku

1. To nikdy nikdo neví, záleží na výrobci switche. Několik dní jsem se marně mordoval s TagVLAN, a až potom zjistil od zastoupení výrobce, že to, že uvádějí, že switch umí TagVLAN znamená, že ho pustí dál a nezablokuje. Šla mi pára z uší.2. U 10Gb/s optiky je tolik firemních specialit, že nikdo nedokáže předem odhadnout, jak to dopadne.