» Poradna » Hardware

Kompatibilita RAM s MB?

 |   | 

Mám základní desku Gigabyte KT600, konkrétně GA-7VT600 1394. Má 3 DDR sloty pro osazení až 3GB paměti (DDR400). Koupil jsem 512MB paměť, abych doplnil již nedostatečnou paměť 256MB. Když jsem zkusil obě dohromady, BIOS načetl jen 512MB, ať jsem zkoušel jakékoliv jejich umístění ve slotech. Vyndal jsem tedy 256MB paměť a dál pokračoval jen s 512MB.
Windows XP naběhly, ale po chvíli se začaly vždy hroutit - různé nedovolené výjimky, chyby a dokonce i vypínání počítače (!). Opět jsem zkoušel různé pozice paměti ve slotech, ale bez úspěchu.
Paměť jsem protestoval memtestem - žádné chyby.
Jediné, co mě napadlo, bylo, že pro 512MB uvádí výrobce MB kompatibilitu s paměťmi 16Mx8x4 a 8Mx16x4. Údaj na krabičce téhle nové paměti (je to Transcend) není už celý čitelný, ale končí ...x64. Prodejce tvrdí, že na tom nezáleží, ale jinou radu zatím nemá.
Co s tím?

Odpovědi na otázku

 |   | 

Funguje OS v nouzovém režimu nebo je výsledek stejný?
Nenapsal jsi hw-sestavu a typ zdroje. Doplň.
Chipset VIA KT-600 podporuje moduly 512 MB DDR 3200, nainstaluj nejnovější verzi ovladačů chipsetu Hyperion 510 a pak ještě upgraduj BIOS na nejnovější verzi.
Pokud to nepomůže, požádej výrobce PC, aby instaloval modul RAM 512 MB sám a nechal běžet OS v testovacím režimu aspoň 24 hod.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Upgradoval jsem ovladače WinXP na chipset a také BIOS. Paměť jsem dal prodejci na vyzkoušení v jiném PC, takže zatím nemůžu v experimentech pokračovat. Ještě se zeptám - co to znamená DDR 3200? Tohle označení v manuálu k MB nikde není a paměť byla označena jako DDR400 3-3-3. A prodejce mi zopakoval, že dle jeho zkušeností je úplně jedno, jaké rozložení bank apod. má paměť. Proste si objedná DDR400, nějaká mu přijde, aniž by si moc vybíral, zapojí ji a chodí to...
Pro případ, že paměť znova budu zkoušet s novým BIOSem a navíc třeba zkusím nechat zapojenou stávající 256MB, mám očekávat, že se bude zobrazovat 768MB, nebo je možné, že se paměti jaksi "nesnesou" a budu muset použít vždy jen 512MB?
Zatím jen naprázdno spekuluji, protože paměť nemám k dispozici.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Podívej se do manuálu, jestli deska podporuje SS i DS (Double Sided) paměťové moduly.

Zdá se, že ten nový je oboustranný (má paměťové chipy po obou stranách té základní destičky) a systém z něj vidí jen jednu stranu paměťových chipů.

Jenže takhle to nejde provozovat, protože to bude nestabilní pořád.

Můžeš v BIOSu nastavit x zapnout obě strany paměti? Nějaké nastavení v oblasti Banks/Ranks?

Také si v návodu najdi doporučenou konfiguraci paměťových slotů - do kterého SS, do kterého DS modul a tak - při celkem dvou paměťových modulech.

DDR 400 je označení podle efektivní frekvence. Skutečná je poloviční, ale Double Data Rate dovolí práci 2x za takt a tak se uvádí ta efektivní.

Když to vynásobíš 8, dostaneš označení paměti po novu - PC3200.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Asi jsem se nejasně vyádřil - desku jsem sice s oběmi paměťmi zkusil, ale když BIOS načetl jen tu novou 512MB, pokračoval jsem raději už jen s ní. Takže nejde o problém se dvěma vloženými paměťmi, ale s tím, že se starou 256MB je vše OK, ale s novou 512MB to padá.
Nová paměť vypadá stejně jako stará - čipy jen z jedné strany destičky. V BIOSu bohužel není možnost žádného nastavení banks. Jen taktovací frekvence paměti, kterou jsem měl buď na AUTO nebo na DDR400 - pokaždé se stejně špatným výsledkem.
O doporučené konfiguraci paměťových slotů není v manuálu k MB nic. I přesto jsem zkusil dát paměť postupně do všech tří slotů, ale nepomohlo to.
Díky za informaci, žePC3200 je jen nové označení pro DDR400. To jsem nevěděl. Bohužel, můj problém to neřeší , protože podle všeho by to mělo chodit, ale nechodí...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Kompatibilita
Určitě si přečtěte

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?