» Poradna » Mobily

Kompaktní foťák do 4000

Ahoj, chystám se koupit nový kompakt do 4000kč problém je že nabídka je tak obrovská že se v ní nedá vyznat. Mám zájem spíš o modely a lepším zoomem (10x a víc). Hodně mě zaujal Olympus SZ-15/6. Za tu cenu má slušné parametry, otázka je jaké dělá fotky. Najde se tu někdo kdo v poslední době kupil podobný fotoaparát a podělí se o zkušenosti? Může to být jakýkoliv kompakt, zajímá mě jak jste vybírali, a proč nakonec padlo rozhodnutí na váš model. Děkuji

Odpovědi na otázku

hele,nízká cena a velký optický zoom prakticky vylučují slušné fotky, protože objektiv je malý, má malou světelnost a kvalita odpovídá ceně. V praxi to znamená, že ani za podmračeného dne nemusí být foťák schopen použít "normální" citlivost "filmu" (ISO) a použije vyšší, takže jsou fotky zašuměné = zrnité. Osobně mám Coolpix P-300, což je cenově mimo tvou kategorii. Osobně bych se díval na Lumixy - takový jsme jeden kupovali do rodiny na dovolené apod. a je fajn - myslím, že tehdy stál do 4 000. Ale zoom měl určitě méně než 10x. Ono velký zoom stejně neudržíš z ruky.A na závěr to nejdůležitější - nenapsals co vlastně chceš vůbec fotit.

Děkuji za filosofické kecy. Může mi někdo doporučit nějaký kompakt?

Ne, přečti si recenze nebo doporučení nákupu. Článků je dost a na fórech se stejná věc často řeší. Pokládat miliontýprvý dotaz na stejné téma je zbytečné.

měl bych dva adepty, ale recenze si stejně přečti, ať víš, jak se to chová a co od toho můžeš čekat:Panasonic Lumix DMC-SZ3http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-sz3/s... Panasonic Lumix DMC-SZ9http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-sz9/s... nakonec by ti mohl vyhovovat i ten zoom

Kup si cokoliv,všechno jeto na stejno.Maximalní cena za kompakt je 2000kč ,peníze navíc je už zbytečnost.

Než kompakt za 2k to raději fotim telefonem ... .

To nejsou filosofické kecy, to jsou fakta. Za ty peníze je opravdu celkem jedno, co si vybereš, shit to bude tak jako jak, zas tak velké rozdíly v těch foťácích nebudou. Opravdu obecně platí čím menší zoom, tím lepší objektiv v daní cenové kategorii, nejlépší obraz mají objektivy bez jakéhokoi zoomu, tzv. "pevné skla". Neplést ale zoom s "přiblížením" foceného objektu, pevné sklo může být i třeba s ohniskem 600 a to už je slušný dalekohled. Zoom není nic jiného, než poměr největšího a nejmenšího ohniska.Pokud chceš kompakt do 4000 s velkým zoomem, tak je fakt celkem jedno, co vybereš, tam v té optice nejde nic moc vymyslet, jedině tak mohou být ty foťáky více či méně nadupané funkcemi...

tak zase úplně jedno to není. Dá se třeba říct, že firmy jako Panasonic a další zaběhlé značky mají dlouhé zkušenosti a tudíž mají třeba lepší optiku nebo taky vychytané ovládání a firmware.Tím neříkám, že třeba Samsung nebo Benq neumí udělat slušný kompakt, ale mohou to zabít nějakou drobnou pitomostí, která to celé kazí. Nebo naopak zavedou nějakou úžasnou super cool funkci, kterou část lidí nemůže ani vystát, jenže nejde vypnout.Takže to má smysl, trochu se výběrem zabývat.

Nikon L610, na megapixlu jsou vzorky fotek.

Neděkuj a kup cokoli, co ti padne pod ruku. Ve tvém případě je úplně jedno, čím budeš cvakat.

Těm požadavkům nejlépe vyhovujehttp://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-sz9-c... Světelnost je bída, ale bohužel i tak patří k tomu lepšímu. Má optickou stabilizaci, což je velké plus. Baterka má vydržet 220 snímků - dnes se ztenčuje na úkor akumulátoru, takže i když mizerné číslo, je to oproti jiným o polovinu víc.

Kolem toho bývá často flame. Ale pokud mám kvalitní objektiv s dobrou světelností, tak stabilizace je absolutně k ničemu při dnešních kvalitách zpracování obrazu. Rozmázlá fotka se často cení jako umělecké dílo. -- No, zkrátka stabilizace není vždy účinná, jen do určité míry, například při focení v jízdě na dálnici v Rakousku, ale na české D1 už nepomůže.

osobně jsem teda rád, že stabilizaci na kompaktu mám i když mám slušnou optiku. Totéž na zrcadlovce. Vzhledem k tomu, že apriori nepotřebuju umělecká díla ale použitelné - tj. ostré fotky, tak ji využiju.

Neříkám, že stabilizace je k ničemu.Ale laik si myslí, že když zapne stabilizaci, tak může foťákem mrskat. Známý měl kompakt Canon, který nepovolil exponování, pokud byly překročeny možnosti stabilizace. V podstatě Canon nic neexponoval při zapnuté stabilizaci, pokud nebylo slunečno.Není nad to mít dobrou světelnost objektivu.

tak to je docela dost vopruz - já nikdy nepátral zda jde stabilizace u P300 vypnout, ale prý ano:http://www.digimanie.cz/recenze-nikon-coolpix-p30... fakt je, že kompakt mám na rychlé focení na automat a tam se to prostě hodí. Nijak to nepřekáží a expozici to neblokuje. A fotky dělá pěkné, takže ani jako majitel zrcadlovky se nemusím totálně stydět, když si prohlížím výsledky

Canon

Až jako poslední možnost

No vidíš....a já jsem s Canonem spokojený ( i v testech vycházel dobře)

Obecně:- ohnisko min 18 mm u dolní hranice (vyšší jako min - třeba 35 je o ničem)- ohnisko při ZOOM nad 200 mm je k ničemu při focení z ruky- světelnost objektivu 2,8 (vyšší horší nebrat)- je dobré mít průhledový hledáček (osvědčil se mi zejména při slunci)- osvědčil se mi výklopný zadní panel (focení od země, nad hlavou, "za roh".

Tak s tu světelností hodně štěstí. Třida kompaktů kolem 4k bude mít na dalším konci minimálně 5. P průhledový hledáček a výklopný panel u fotoaparátu za 4k???

buď realista - v dané cenové relaci:- hledáček nebude - žádný kompakt do cca 7 000 Kč ho nemá a nemají ho bohužel ani mnohem dražší bezzrcadlovky- ohnisko min 18 mm - pokud myslíš kinofilmový ekvivalent, tak to není reálně - u kompaktů se dostaneš na 24 mm a budeš rád a dokonce ani u zrcadlovek neseženeš nic, co by mělo v kitu objektiv ekvivalentu 18 mm- osvědčil se mi výklopný zadní panel - ano, ten je asi fajn, ale taky moc nehrozí, že by s ním něco sehnal, s ohledem na ostatní to beru jako minoritní požadavek, který se eventuelně dá kutilsky pořešit malým zrcátkem a trochou šikovnosti

Nemyslel jsem pravý hledáček. Některé kompakty mají jen takový "průhled" a za slunka jde o dobrou věc.Ale jinak bych doporučil i něco bazarového. Já mám téměř kapesní CASIO EX-P505, co stával nějakých 15 tisíc a v i-bazaru (po vyzkoušení) jsem ho koupil asi 4 roky starý za 900 Kč. No nekup to. Jinak "tahám" DSLR za 25 klacků.

Ano, výklopný displej je fajn. S oblibou fotím od pasu s vyklopeným displejem jako dříve s dvouokou zrcadlovkou.

Překlep -> OPRAVA správně 28 mm:- ohnisko min 28 mm u dolní hraniceOmluva.- optický průhledový hledáček na "dpreview.com" nazývají "Viewfinder Optical (tunnel)"Příklad: Nikon Coolpix P7100http://www.dpreview.com/products/nikon/compacts/n...

No nedávno jsem kupoval tak napíšu zkušenosti.První věc na kterou jsem koukal bylo aby uměl 2:3. Chtěl jsem aby šly dělat papírové fotky bez nějakých dodatečných ořezů. 4:3 je na prd vždy a 16:9 pasuje na monitor ale potřebuje ořez na klasicnou fotku.Dtuhá věc je velikost. Chtěl jsem do kapsy a nebo skoro do kapsy aby nepřekážel. Zjistil jsem že někteří výrobci uvádí velikosti těla fotoaparátu a pak člověk přijde na to, že z toho další dva centimetry trčí grip a objektiv. Docela lumpárna.Další věc jsou objektivy. Super ultra zoomy mají mizernou světelnost a hroznou geometrii obrazu. Co se týká světelnosti, tak 5 a víc je katastrofa. Ono to funguje za jasného dne, ale jinak se často se stává že fotoaparát špatně zaostří (k ostření potřebuje světlo) a nebo dá delší čas a fotka je rozmazaná protože jí rozklepeš. další věc je, že celý objektiv trpína neostrost v rozích a celkovou nekvalitu která je dána jeho složitější stavbou v malém těle a výprodejovou cenou. Odobně bych zvážil jestli neni lepší si koupit 3k zoom, ale kvalitní ... asi záleží co se fotí.Další věc je snímač. 16Mpx je moc a fotky vapadaji jak z telefonů.A další věc je třeba nahrávání videa. Některé fotoaparáty nepodporují komprimované video a je s tim další práce v pc.Za sebe bych doporučil Nikon Coolpix P330, který je dražší, ale parametrově i v praxi hodně dobrý.http://www.megapixel.cz/nikon-coolpix-p330-cernyhttp://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_p33...

jj, s tím rozlišením je docela sranda, že zrovna P330 má stejné rozlišení jako můj stará P300, tj. myslím 12 Mpix, ačkoliv model P310 mezi nimi měl rozlišení vyšší - hoši v Nikonu ví moc dobře, proč se vrátili zpět k nižšímu.

No a novinka 340 nahrazující 330tku má zase 12Mpx ...

To bych si za 6,5 litru koupil základní FHD kameru SONY furt bude na míle daleko od tvého "kompaktu".

za ty prachy máš s přehledem P330:http://www.alza.cz/nikon-coolpix-p330-black-... a tak dobrý fotky, jako z tohohle stroje z té kamery nikdy nedostaneš. A i optika je o několik tříd lepší.

Já raději kameruji a i z takové kamči je dobrý záznam, fotek se bojím.

tazatel ovšem chce foťák, tudíž jsi kapku OT

Vůbec ne, základní fotky to dá a bonus dobré FHD video čili moji radu dostal já bych neváhal, podání, zoom i to že jde o video u mě vítězí.