Kompaktibilita CPU a MB

Zdravím, pořídil jsem tuto desku ASUS P5P41D, nepoužitou, s tím, že by měla pracovat s tímto CPU Pentium 4 524 SL9.., 3,06 GHz, vycházel jsem z této informace: https://www.tsbohemia.cz/asus-p5p41d-intel-g41-s77... . Po osazení CPU i ostatního funkčního HW deska ani nehlesne, pouze se rozběhnout ventilátory CPU a GPU. V manuálu, však o tomto CPU nepíšou, nebo se mílím? Poradíte? Děkuji předem.

Odpovědi na otázku

Nekompatibilní.Jsi pracovníkem muzea? Proč se tak zoufale snažíš zprovoznit prehistorický hw? CPU Intel Pentium 4 byl stěží použitelný i jako nový.Dnes se hodí jedině z nouze v krutých zimách jako teplítko pod nohy.Vzhledem k teplým zimám posledních let:sběrný dvůr to řeší na 100 %.

No třeba mě baví archeologie, exhumování a oživování mrtvol.Je to jen kompl do dílny, stařeček odešel a na nový HW nejsou love.

1) Vrať nový MB dodavateli.2) Za cenu nového MB pořídíš v bazaru celou, podstatně modernější hw sestavu.A hlavně funkční.

Ta MB mě stála 500 i s poštovným. Mrknu se v bazaru po CPU. Mám k tomu DDR2 i GPU a vše ostatní.

A co na něm budete v té dílně dělat? Koukat?To můžete i bez toho, aby byl funkční. On se totiž stejně bude jevit jako statické těžítko, i když funkční bude. Už to nepodporuje (softwarově) ani standardy na dnešní internet. Bude to tak pomalé, že než se nastartuje, tak vám v dílně skončí pracovní doba,......Sám jsem jeden takový archeologický kousek nedávno ještě musel spravovat a opečovávat člověku, který tvrdil, že mu to stačí, že si klidně počká. Když jsem chtěl nahrát pitomí AdobeReader, tak to byla operace na 25 minut. A to nepočítám stažení dané aplikace. Aktualizace systému trvala 4 hodiny!!!! Normálně je za 10min hotovo.Když jsem mu řekl, že už na tohle dlabu, Ať si s tím krámem dělá co chce, tak se nechal zdráhavě přesvědčit a vyměnit za novější. Od té doby si to nemůže vynachválit a nechápe, jak mohl na tom krámu něco dělat. Už jen proto, že si platil slušný internet, ale ten starý PC byl tak pomalý, že ty stránky stejně rychle ani nedokázal načíst, atd...

*pitomý

tak dát na to nLite verzi XP, tak z toho může jet třeba ovládání nějaké kutilské CNC nebo tak. Případně bych chápal řešení takového šrotu, kdyby měl nějakou speciální např. PCI kartu k nějakému specializovaném přístroji apod. - v laborkách už jsem viděl leccos.Na internet to nemá smysl.

Pentium 4 je s touto deskou nekompatibilní. Její hodnota je mezi 200 až 400 Kč. Oficiálně podporované procesory jsou Core 2 Duo a Core 2 Quad (které jsou dnes stále docela dobře použitelné): https://www.asus.com/Motherboards/P5P41D/HelpD... neoficiálně můžeš flashnout BIOS s podporou čtyřjádrových Xeonů do LGA771 - například L5420 za 250 Kč.

Díky moc za srozumitelnou a přínosnou odpověď, mrknu se po jiném CPU.

Spatne, koukni se po nejakem PC/miniPC. Provozovat tuhle nenazranou hruzu nedava vubec smysl uz jen pomer ten pomer (ne)vykon/spotreba. Usetri svuj cas a penize ;)

Se ti to poví, jedu každý měsíc natvrdo, z ruky do huby - hypotéka, auto atd. a na podobný věci nejsou love, věř že to není jednoduchý a nějaká další půjčka, to ani náhodou, nechci se dostat do dluhové pasti, sotva jsem z jedné tak tak vylezl.Pak ti nějakej debil nabourá auto, ujede a člověk se z toho může zase po.rat.

core 2 duo E8400 žere cca 65 W, což není zase až tak moc. Takže jaká nenažraná hrúza. Některé dnešní procesory žerou i víc jak 100 W.

Jo a v tom odkazu na tsbohemia teda pěkně kecají, tam je P4 uvedené.

Typický OOO. Informace na webech prodejců nejsou relevatní.Markeťák napíše k produktu cokoliv, hlavně aby se to prodalo. Příště se zeptej před nákupem.

Procesor vybírejte podle kompatibility uváděnou výrobcem deskyhttps://www.asus.com/Motherboards/P5P41D/HelpD... Btw., rodiče mají PC na koukání na internet (to je pro ně seznam, novinky, tn apod.), na psaní mailů a na používání skype. Je to podobně starý klumpr s Core2Duo E8400, 3GB ram, int. GK a 120GB SSD. Samozřejmě k tomu mají 32 bit OS (Win 7 Pro, které byly k tomu PC kupovány). Nestěžují si, PC k k danému účelu slouží více než dobře.

Však to mě taky stačí.

Pentium 4 a C2D = obrovský technický rozdíl.Intel skočil revoluční platformou LGA 775 do nového tisíciletí.Sice jako poslední výrobce CPU, ale přece.Dnes už je ovšem LGA 775 ve srovnání s moderní platformou Intel ix technicky značně zastaralá.Technický vývoj v IT je šíleně akcelerovaný.

Můj názor je, že pokud PC k danému účelu dostačuje a funguje bezchybně, není důvod ho zatím měnit.

Teď jsem koukal u nás na bazar a má tam CORE2DUO E8400 3,0GHZ/6M/1333 s775 za 300,-, tak to jsem ochoten do toho ještě vrazit.Ještě mě napadá, je zde nějaká možnost, že se mohla MB poškodit s tím nepodporovaným CPU?

Zkuste prodejce ukecat, aby to bylo 300 Kč včetně poštovného, případně 250 Kč při osobním předání. Pokud jste nepoškodil piny v patici, tak by to mělo být "cajk".

To by byl osobní odběr, 50,- Kč neřeším, a s tou paticí, by snad taky neměl být problém, není to 1. PC, co mě prošlo rukama, spíš jsem měl na mysli poškozeníIO na desce, no snad je to blbůvzdorné.

je fakt, že svého času jsem jednomu starému pánovi zprovozňoval jeho komp - taky P4, nějaký letitý 20 GB IDE disk a cca 1 GB RAM poskládaná z několika modulů. OS jsem dal 32bit Lubuntu aby to bylo relativně nenáročné a přitom se nemusel bát lézt na net.Ale vyžadovalo to celkem velkou trpělivost a nasazení všemožných blokátorů reklam apod. aby se na tom dalo surfovat (víc jak jeden panel v browseru ani náhodou). Na video na YT mohl zapomenout, ledaže by mu vyhovovalo nějakých 240p.

Jo to je fakt, asi tak před měsícem jsem zprovoznil starou vraždu s Athlon XP 2200+, 2GB DDR 400, GPU ASUS HD4650 1Gb na AGP. Sice MB polkne max. 256Mb na GPU, ale nějak to jede. Vokna 7 starter. Problém je origo drivery pro desku, už nejsou k mání. To co najde slimdriver nebo driver booster, není vždycky to nejlepší.

Tohle je opravdu už důchodce. Na to bych spíše hodil Lubuntu, i když ten procesor je fakt hodně slabý. Lubuntu mám na jednom PC s Athlonem 64 x2 s 2GB ram, nějak to jede.

??? A proč jste si to nenechal? P4 nebude jiné. Je to prakticky to samé. Také nebudou ovladače atd... Tohle není PC na používání, ale spíše pro hračičky. Něco jako když rozchodili Windows 98 na hodinkách AppleWatch. Bootovalo to je několik hodin, ale šlo to. Nicméně pokud rozchodíte nějaké to Core2, tak tam už to má ještě co říci. Rozhodně to bude výrazně lepší.https://goo.gl/kQ3dqo

Ale já ho mám, z nouzecnost. než odešla ta deska s P4, tak to PC valilo bez problémů ještě před měsícem. Na YT normálně HD kvalita. A oproti tomu Athlonu je tam rozdíl 1,2 Ghz. S 1Gb GPU to jelo naprosto v pohodě, dokonce WOT, sice v SD rozlišení, ale normálně bez sekání.Ale tak mě napadá, jestli neodešel ten CPU, protože to taky ani nehleslo, možná bude MB v cajku, mám ještě jeden 2,8 GHz, ještě tu desku zkusím.No není co z........vit, a když mě to baví.

já na to dal 32bit Lubuntu:http://juhele.blogspot.cz/2015/08/lubuntu-w7-profes... (dá se zkusit z DVD nebo flash disku)a proti Windows to jelo výrazně lépe. Nevýhoda je, že na 32bit už nejede Skype (krom web verze) ani Google Chrome (ale ten je stejně pěkně nenažraný, tak je vhodnější 32bit Vivaldi, což je na bázi Chromia).

Někdy mi připadá, že popis produktu pro TS/Alfa dělá cvičený gibon za hrst buráků. K monitoru popisek telefonu, vyfiltrované GK NV a kouká na mě i AMD, v kategorii R570 je na prvním místě R560 a další. A to pominu fakt, slevnění R5 1600 ještě nezaregistrovali a prodávají tak oproti ostatním o 200-500 Kč dráž... Aspoň co se týče Alfy musím říct, že už to není, co to bývalo před léty, kdy měnily ceníky nekolikrát denně, prodejci věděli a dokázali fundovaně poradit a od otevíračky až do zavíračky byly v obchodě řady.

Alfacompuetr je po likvidaci pouze marketingové pozlátko podvodné společnosti TS Bohemia.

Pravda, bohužel...

Informace o parametrech jakéhokoliv výrobku VŽDY hledej pouze u zdroje, tedy u výrobce! Nikdy ne na shopech, protože ty jsou skrz na skrz prolezlé chybami. Informace tam často zadávají sekretářky, které o technice neví vůbec nic a nechce se jim o tom přemýšlet. A angličtinu znají leda tak hovorovou, ne technickou, takže ty eshopy podle toho pak vypadají :)

a většinou mají šablonu od jiného výrobku, kterou upravují, takže jednou jsem se někde na Datartu u rychlovarné konvice dozvěděl, že má údajně wifi