» Poradna » Programy

Kombinace čísel - excel

Ahoj, potřeboval bych někoho znalého excel. Mám v práci trubky (jekly) které mají délku 6000mm. Mám různě dlouhé kusy a potřeboval bych kombinací zjistit, jaké kusy se vlezou do 6000mm délky. Jde mi o to, abych vypočítal kolik bude třeba objednat kusů. Protože součet mi to neřekne. Např. 1000 , 1500, 2000, 3000 (samozřejmě jen pro příklad). Jestli na to existuje nějaká funkce? Moc díky za radu :))

Odpovědi na otázku

Funkce na to není a ten problém může být dost obtížný:https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_batohu

jo to je přesně to, co bych potřeboval :)

Ahoj,díky za vlákno, ale na mě moc složité... neprogramuji, jsem obyčejný nákupčí :) Nicméně se na to podívám, zkusím co to půjde...

Ono tohle bez programovani bohuzel neudelas, je to obecne obtizne resitelny problem (v rozumnem case).Kolik tech trubek bezne objednavas a jakou mas toleranci pro odpad? Tj. byl bys schopen objednat dve trubky navic, nebo bys radeji nechal pocitac hledat nejlepsi kombinaci o pul dne dele? (to je samozrejme jenom odhad, ale na takove casy by se to mohlo dostat pri vetsim poctu trubek a pozadovanem minimalnim odpadu).

Pokaždé vycházím z předpokladu, že je trubka (jekl) 6000mm dlouhá. Prořez a odpad bych neřešil, aby to nebylo složité. Prostě, aby to matematicky vyšlo do 6000mm. Raději objednám celý 1ks navíc. Jedná se víceméně např o 15 délek trubek a potřeboval bych, kolik celých (6000mm) trubek koupit.

Zdravím, už to máte vyřešeno? Docela mě to zaujalo, občas v Excelu něco dělám...J.

Ahoj,ještě ne. Umíš v excelu? V excelu bych takovou tabulku uvítal. Kde bych zadal délky do sloupce A a při podmínce že kus trubky je 6000mm mi to spočítalo kombinaci a napsalo počet kusů.

Jo ten polotovar je je jeden o délce 6000mm? A chceš z nich složit několik délek?

mám kusy například 5x 1000, 2x 1200, 4x 1550mm atd.. a potřebuji vědět, jaké kusy se vejdou do 6000mm a kolik kusů 6000mm trubky objednat.Vždy je trubka/jekl délky 6000mm a my máme v práci od konstrukce různé délky na výkrese.

Je to ještě aktuální?

Zdravím, už to máte vyřešeno?J.

Problém se jmenuje "Řezný plán" a jak už bylo napsáno, je to obecně obtížně řešitelný problém. Takže představa, že to půjde nějakým vzorečkem v Excelu, je poměrně naivní.Nicméně řešení pomocí Excelu existuje a je popsáno zde: https://exceltown.com/navody/resitel-a-jeho-vyu...

Nenech se zmast predrecniky, nepochopili tvoje zadani. Tvoje uloha neni ze stejne kategorie jako problem batohu (ktery je NP-uplny) a da se resit rychle (polynomialne) simplexovym algoritmem ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Simplexov%C3%BD_algo... )je to jednodussi i o to, ze to je 1D pripad, 2D (plech) nebo dokonce 3D vyzaduji o neco vic nazhavit mozkove zavity

Jo, takhle jsem si jednou k ránu naběhnul v hospodě, známej truhlář chtěl v podstatě řezný plán na desky (prostě z velkých desek vyřezat požadované při co nejmenším odpadu), navíc se to ještě komplikovalo - i když vlastně spíše zjednodušovalo - tím, že některé výřezky měly jen jednu přípustnou orientaci (prostě některé se nesměly otočit o 90 stupňů, kvůli směru vláken dřeva atp.). Tak jsem mu asi ve tři ráno v hospodě slíbil, že mu na to druhý den udělám prográmek, vč. tisku rozvržení, aby to bylo názorný, já blbec... No strávil jsem nad tím po večerech celý týden, a to jen díky tomu, že jsem nějaké vhodné algoritmy našel na netu a nemusel jsem vše vymýšlet sám. Není to zrovna triviální, ale na druhou stranu zase celkem hezký problém. 3D už si pak ani nechci představovat

jj, to znám, v hospodě člověk kolikrát slíbí věci že by si za to druhý den nejraději nafackoval do čeho se uvrtal

jj, přesně

Už to máš(-te) vyřešeno?

Máš(-te) to už vyřešeno?