» Poradna » Počítačové sítě

Kolísání napětí

Zdravím, ve sklepě mám daný rig který mi ze zdi bere nějakých 750W, problém nastává když pustím kompresor o výkonu 5,5kw tak mi napětí v síti na zlomek vteřiny (po dobu rozběhu elektro motoru) klesne z 236 na 217V, když se kompresor vypne tak přepětí jsem tu multimetrem nenaměřil skoro žádné. Otázka tedy zní, vadí to tomu rigu nějak? Bojím se to pustit najednou aby něco neshořelo, vím že procesor atd je velmi choulostivý na změny napětí. Popřípadě jaké by bylo řešení? Předem děkuji za normální odpovědi :)

Odpovědi na otázku

Pro současný spínaný zdroj by takový výkyv neměl hrát roli. Když se podíváš na štítek, tak tam uvidíš rozsah napětí 100 ~ 240 VACA reálně zvládně i větší napětí. U nás je v zásuvce 230V ± 10 % tedy 207V - 253V

Podívej se na specifikaci zdroje jaké požaduje vstupní napětí. Většinou jsou ty zdroje dělané pro EU i US region, takže si poradí se vstupem např. 100-240V, pak je těch tvých 217 zcela v limitu.Pokud se ale bojíš, tak si pořiď on-line UPSku (s dostatečným výkonem), která ti na výstupu bude dávat čistý sinusový průběh.

Předpokládám, že ten tvúj RIG je napájený stabilizovaným spínaným zdrojem, tudíž mu skoky napětí na vstupu neuškodí. Vyfiltruje to ten stabilizátor.

Mrkni se na štítek zdroje (zdrojů), co máš v tom rigu. Je tam uvedeno vstupní napětí, s jakým umí pracovat. A velmi pravděpodobně to bude cca 100 - 250 V, takže těch 217 V je zcela ok.

Dobře, zkusím to. Děkuji za odpověď ;)

Mimochodem tohle rozpětí umí snad všechny zdroje od té doby, co nemají vzadu ten přepínač mezi 110 - 230 V.

Mimochodem, tenhle vypínač (on to byl skutečně vypínač, ne přepínač) byl velmi častou příčinou shoření zdroje. Nenechavé prstíky BFU si s ním rády pohrávaly a za chodu posunuly do polohy 110V...

Zase tak bych to nehrotil. Přepínalo to mezi dvěma režimy napájení připínáním zdvojovače napětí. Ale ano, technicky to je "jen" vypínač.Expertů, co to vyzkoušeli, jsem také pár potkal. Jeden mi přinesl PC s tím, že to nějak nefungovalo, tak to zkusil přepnout. Což samozřejmě skončilo úplným zničením (naštěstí jen) zdroje. Ale zaznamenal jsem i experty, co si mysleli, že to slouží ke zdvojnásobení výkonu PC (výsledek byl ale vždy stejný).

Jsem si celkem jistý, že ten zdroj rigu bude mít vstupní napětí 100-250V. Nebo minimálně 200-250. Neřeš blbosti, podpětí nevadí. Kdyby vadilo, bude se ti to restartovat nebo zasekávat.

Jak psali kolegové přede mnou, ten pokles napětí ničemu nevadí, současné spínané zdroje to s přehledem vyrovnají. Pro klid svědomí bych přidal nějakou přepěťovou ochranu, protože nelze zcela vyloučit vznik krátkých špiček přepětí, které multimetr neukáže. Asi to nebude nezbytně nutné, ale pro ten klid svědomí...

Pokles napětí trvající zlomek vteřiny měřený multimetrem? Pokud nemáš speciální měřicí zařízení, například paměťový osciloskop, tak to tvoje měření nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu. Ten pokles napětí bude dle mého odhadu v prvních milisekundách mnohanásobně větší.

Vzhledem k tomu, že ATX zdroje podle standardu ATX musí fungovat bez vypnutí po dobu minimálně 16 ms i v případě úplného výpadku napájení, tak je to celkem jedno.

To bych se spíše obával vlivu zátěže na konkrétní rozvody. Nevím proč by na pískování plechů byl potřeba kompresor s příkonem 5.5 kW, ale jednak bylo dříve zakázáno v bytových rozvodech přímo kvůli proudové špičce spouštět motory nad 3 kW (obvyklé omezení sepnutím hvězda/trojúhelník) a jednak pokud je to pístový kompresor, tak tam jsou proudové "rázy" při chodu. A teď je otázka, jaká je impedance sítě a vůbec kvalita rozvodů. Další je, čím napájí ten jeho "rig". Snad to není Eurocase, apod.

Kompresor je takto silný aby práce odsejpala a na to je potřeba taková 5mm tryska, tudíž i podstatně silný kompresor. Ten zdroj mám Corsair RM1000X.

1) Tohle přesně multimetrem určitě nezměříš. 2) Pokud je to opravdu pokles na 217V, tak to ničemu nevadí. Jsou oblasti, kde je takové napětí běžné, např.