» Poradna » Počítačové sítě

Kolik routerů zapojit do serie

Ahoj, chci se vás zeptat na radu, jak předělat rozvody internetu.Mám to zatím takto Modem>Patro>Přízemí>Sklep,ZahradaKvůli silným zdem a podlahám musím mít v každém patře vlastní wifi.Teď při rekonstrukci mám možnost to vše předělat a zajímá mě jak.zajímají mě co udělat.1)Hlavní switch ze kterého budou připojené všechny ethernetové zařízení pc patro, pc přízemí atd + wifi (do patra 4x20m + přízemí 3x10m + sklep,zahrada 4x15m) 2) hlavní switch ze kterého budou zapojené pouze jednotlivé routery v patrech, sklep, zahrada a z nich budou zapojené jednotlivé zařízení. (1x20m + 1x10m 1x15m a od každého krátké propoje do ostatních zařízeních.)

Odpovědi na otázku

Je to jedno, záleží na úvaze, kolik kabelů ta která varianta spotřebuje (cena). Často se to dělá podle varianty 1 - to značí jeden velký rozvaděč a v něm switch, ale je to dražší.Jenom bych v každém případě použil jenom jeden hlavní router na přívodu internetu a zbytek wifi access pointy.

Ano... router bude jeden oddelujici tvoji sit a sit poskytovatele. Pro pokryti wifi pouzij pro tyto ucely urcene pristupove body, napr. oblibene Ubiqiti Unifi.

Unifi mají obvykle jenom jeden nebo některé modely dva LAN porty, takže varianta 2 by ani nepřipadala do úvahy, pokud bys neměl ještě další malé switche.V takovém případě bych určitě volil variantu 1, to značí všechny kabely z celého baráku natahat na jedno místo a tady jeden velký switch a hlavní router pro celý barák (nebo router se switchem v jednom, třeba MikroTik CRS326-24G-2S+RM).

Pokud nechceš cíleně oddělovat sítě v jednotlivých místnostech, tak žádné routery. Respektive jediný router hned na vstupu od poskytovatele a pro vysílání WiFi v dalších místnostech používat pouze Acces pointy.

do kazdej miestnosti natiahni minimalne 1 zasuvku 2xRJ45, k telke natiahni 2x2RJ45. Vsetky kable z kazdej zasuvky musia koncit na jednom mieste aby si tam mohol navrtat rack, osadit patch panel a zacvakat vseko ako sa ma.. Kable potom idu do switchu, nie routra. Router tiez ide do switchu. Na poschodia do sachovnice ubiquiti unifi AP, v tvojom pripade 5x. Do switchu unifi key controller. Zasuviek mas napr. 17 + router + POE maly 8P switch (velke su drahe) takze priamo potrebujes 19 portov => 24port 1Gbit switch si kup, a ten POE je za dobru cenu tplink TL-SG1008MP

naprostý souhlas. Když už se má dělat něco znovu, protože předchozí stav byl nevyhovující, tak to udělat pořádně. Také doporučuji zapojit vše do jednoho switche. Unifi je bez diskuze to nejlepší, co se dá ještě zaplatit a hlavně to funguje. Naprosto stabilně, bezpečně a hlavně po dlouhé roky (mám v práci několik 10 let starých AP a furt jedou). S tím switchem ... ten POE asi úplně potřeba není. Klidně bych těch pár wifin provozoval přes poe adaptéry, co jsou přibaleny. Holt ho to bude stát 5 zásuvek, tedy jedna napájecí lišta navíc. Pokud by byl před volbou ušetřit na pořízení poe switche nebo vzít levnější APčka od jiného výrobce ... raději vynechat ten poe switch a vzít bezpodmínečně Unifi AP AC (já mám v baráku LR)

6 lebo kontroler. Adapter stoji +/- autobus 20€ x6 = to co ten switch.

adaptéry jsou přeci u těch APček ...

niekedy su niekedy niesu, v 3baleni su v 1baleniach neviem, ale v kamerach a cloudkey urcite niesu - pozeram na alze, adaptery su v 3baleni, v 5baleni niesu.. To je dalsia vec co robi ubi nahowno, kupis za 140€ kameru a nieje tam adapter.

v kusovkách jsou, v trojbalení nevím, v 5 packu nejsou a to ani u AC HD, kde kus vyjde na 7500Kč (ale tam se asi předpokládá pouze firemní nasazení, kde POE switche jsou nutností - napájí wifi AP, telefony, kamery atp.). A cloud key jde napájet přes microUSB. Samozřejmě pokud má prachy na "rozhazování", tak hurá do POE switche. Pokud ne, raději upřednostnit kvalitní wifi AP.

Jak co...P2P, AP dobry (az skoro spickovy), ale USG je bida, switche topej jak krava, starsi aircamy byly predrazenej kram, mFi je dobry, ale vykaslali se na to...Nebudem si zase Ubiquiti malovat naruzovo...

jj, mna najviac serie nekompatibilita kamier so synology a ten ich dementny system adopcie.

Tam je to docela tezko rozsouditelne... Synology nevidim jako etalon standardizace a kvalita (ono v branzi NASovych krabicek je to spis o tom, ze jednooky je mezi slepymi kralem, ale rekneme, ze mam vyssi pozadavky nez cilova skupina pro NAS krabicky). Myslim, ze ty kamerky snad Onvif zvladaji, takze nejaky zaklad by mel jit integrovat bez problemu - ale Ubiquiti samosebou po vzoru Apple predpoklada naprostou a oddanou vernost znacce, takze pouziti jejich NVR a jejich SW

z jakého pohledu je USG bída? Zvažoval jsem pořídit domů. Zkušenost s tím ale nemám.

Zalezi na tvych zamerech. Pokud od toho nechces nic slozitejsiho (vice LAN, vice WAN, vice verejnych IP, atp.), tak proc ne. Jenom mala USG ma omezeni na 85Mbps pokud zapnes DPI = pomaly HW. Jinak USG toho umi i celkem dost, ale problem je v nastaveni, jelikoz pres klikaci rozhrani/controller se da nastavit tak pulka veci, ostatni se musi pres JSON konfiguracni soubor, ktery se tam uploadne (a mimochodem i jen syntakticka chyba znamena, ze to cele vytuhne do bezvedomi). Jenze tuhle JSON konfiguraci ti pochopitelne controller do par minut premaze nastavenim co ma u sebe, takze ji musis jeste prechroustat do controlleru...No uzil jsem si s USG hezkych par desitek hodin Ale ma jednu obrovskou vyhodu - v controlleru ti pak USG generuje super barevne grafy a analyzy. Je na tobe jestli chces od routeru, aby routoval, firewallil, portforwardil, natil nebo aby delal barevne grafy. Za me je to prvni proste tak nejak praktictejsi a grafy nejak ozelim a spokojim se s osklivym Muninem a RRDtools.

Dam ti lehky priklad... 3 IPv4 lokalni site na 1 interface, zadne VLANy, jen ciste alias... Linux zadny problem, BSD zadny problem, Windows zadny problem, USG velky problem - pokud je na 1 interface vice siti, musi byt kazda v jinem VLAN => WTF...Me prijde USG jako takova predpripravena krabicka, kterou nekdo urcil jak ji mas pouzivat a tim to hasne... trosku to pripomina Apple

Moje první představa byla taková, že v každém patře+sklep bude něco jako archer s podporou mesh, a z něho pujdou kabely k pc+tv a ostatní. Ale jak píšete o Unifi, tak mě to docela láká. Stále jsem tak dva měsíce od reálného spuštění, takže tam natahám ty kabely, tak že budou končit v jednom místě. A až uvidím kolik tam bude zařízení, tak se rozhodnu jakej switch tam dám.Dík

A je z toho krásná hvězda Toto řešení by mělo jednu vadu na kráse, a tou je vzdálenost mezi centrálním prvkem a zásuvkou. Takže je otázkou, kde lze umístit centrální prvek, a jak daleko půjdou jednotlivé paprsky. Jde totiž o rychlost - zatímco je kabel Cat 5e schopen pracovat maximální rychlostí 1 Gb/s na vzdálenost max. 50 metrů a 100 Mb/s na max. 100 metrů, kabel Cat 6 je schopen pracovat s rychlostí 10 Gb/s pouze na vzdálenost 37 metrů. A rozvody kabeláže nepředěláváš každý rok...

A tyhle blbosti jsi vycetl ve Ctyrlistku?

Ne, půjčil jsem si od tebe Mateřídoušku.

Mám pouze CAT6

cat5 prenesie gigabyt normalne na 100m ako ma, s cisco switchmi aj trochu dalej

gigabyt je obrovsky barak, gigabit prenesie :)

Ano, měl jsem 108 metrový spoj Cat5e, který běžel na 100 Mb/s. A kousek vedle stál počítač, který byl ze stejného switche (nějakej Linksys - ořezaný Cisco), ale vzdálenost byla 110 metrů. A běžel na 10 Mb/s. Takže asi tak.Osobně bych to natahal v Cat6, tak jak píšeš, jako hvězdici. Ale s tím rozdílem, že kde mám větev více jak 40 metrů, udělal bych větev stromu (dal tam aktivní prvek a jel z něj dál).

panebože, co to radíš za prasečinu? CAT6 dá gigabit na 100m v pohodě, dokonce to dá i 5e - jen tedy nesmí být nějaký šuntový kabel, nebo být veden v celé trase se silovinou. Nebo nesmí konektory nacvakávat nějaký analfabet. Prosím, když o něčem nic nevíš a nerozumíš tomu, tak mlč, ať nezpůsobuješ škodu ostatním.

A všiml sis, že nepíšu o 1 Gb/s, ale o 10 Gb/s? Pokud pán nyní předělává barák a dělá rozvody, proč by měl přemýšlet jen o 1 Gbitu, který je teď ideální, když by měl uvažovat o 10 Gbitu (s výhledem do budoucnosti)? Nebo mu to za pár let půjdeš předělat? Takže, zkus prvně přemýšlet, než začneš dělat škody.

1. ne, opravdu z tveho prispevku (a ani predeslych ve vlakne) nevyplyva, ze mluvis o 10Gbit/s, naopak v prispevku zminujes nejakych 100Mbit/s a 10Mbit/s2. i kdyby bylo zrejme, ze se bavime o 10Gbit/s, tak to nemeni nic na tom, ze tve reseni je hrozna prasecina. V tom pripade bud delat dlouhe trasy v cat7, nebo optikou. Pripadne spolehat na to, ze technologie pokroci tak, ze 10Gbit/s po cat6 na 100m nebude problem - mimochodem, pokud jde o kvalitni kabel, jde to i ted.

* Pokud si prectes cely vlakno, zminuju (15:21), ze pro Cat6 pro rychlost 10 Gbps je doporucena vzdalenost do 37 metru. Psal o 40 metrech, pak dalsi uzel (15:50), takze jasne asi uvazuji o 10 Gbps. Nebo to neni jasne? Dale tam tazatel pise, ze ma pouze kabel Cat6 (15:26), takze predpokladam, ze ho chce vyuzit,cemuz se nedivim, na druhou stranu predpokladam, ze z toho chce ziskat maximum.Tahat vetsi vzdalenosti v kabelech Cat7, dejme tomu, cenove se to jeste da ustat (ikdyz uz ma kabel Cat6). Ale v optice bych si to v baraku platit nechtel (nejde jen o kabel, spis o manipulaci (ne, optiku fakt neohnes jak potrebujes), osvarovani, ukonceni ve vanach/zasuvkach, SFP, aktivni prvky).** moje reseni je prasecina? Ze mam centralni prvek, z nej hvezdice, a jen pouze tam, kde mam delsi vetev, dam dalsi aktivni prvek a jedu z nej? A tvoje reseni s optikou spociva v cem? Nepredpokladam, ze tu optiku tahnes do kazde vzdalenejsi zasuvky, ale ze tou optikou propojujes dva switche. Jaky v tom je rozdil? *** vsiml sis, ze kdyz napisu, ze Cat5e muze mit problem behat 100 Mbps nad 100 metru, ty zminis, ze Cat6 s touto vzdalenosti pri teto rychlosti problem nema. Ja mluvim o voze, ty o koze. No nic...__________"Pripadne spolehat na to, ze technologie pokroci tak, ze 10Gbit/s po cat6 na 100m nebude problem - mimochodem, pokud jde o kvalitni kabel, jde to i ted." - teorie pekna, praxe mozna nekdy nekde taky (ale o takovem spoji nevim - nevidel jsem), ale otazkou je, proc ti to nikdo (solidni, nemyslim Tondu Vomacku) nechce udelat, ocertifikovat a rucit za to?

How far can you run a 10GBaseT cable rated at Cat 6a?CAT 6A can run 10 GbE up to 100 meters (328 FT) CAT 6 cable can only run 10 GbE up to 55 meters (180 FT)

Cat6A, Cat6... Kategorie 6A není 6. K tomu zamíchat Cat5E. Už vidíš rozdíl v kategoriích kabelu? Ano, taky jsem narazil na info, že u Cat6 může být až 55 metrů při rychlosti 10Gbps, nicméně stále se raději držím do 40 metrů... Takže asi tak.

opravdu ti tady nebudu vysvetlovat zaklady topologie siti a proc nepouzivat vetveni v ramci jedne site (mimo pripady opravdu rozlehlych siti, coz opravdu neni pripad jednoho bytoveho domu). O optice a jejich polomerech ohybu take nic nevis, pro 10Gbit jsou naklady na vystavbu pri srovnani optika/metalika dokonce na strane optiky, a to vcetne aktivnich prvku/sitovych karet. Samozrejme se pouzivaji obdobne zasuvky jako pro metaliku (nejcasteji SC, ale i LC, E2000). Optiku ti dnes svari kdekdo, ja sam treba svarecku mam (a site fyzicky opravdu nedelam) - jiz opravdu nestoji milion, celkem slusna se da poridit okolo 100t.ad posledni odstavec - jestli by mu to delala firma vcetne protokolu a certifikaci, tak cena za material by bylo to nejmensi... Bavili jsme se o samodomo praci, a pokud natahne slusny CAT6 (nebo 6a jak pise niz roob) a slusne koncovky, tak mu 10Gbit fungovat urcite bude i na vice nez 50m.

Dakr 04. 01. 2020 16:21"Pripadne spolehat na to, ze technologie pokroci tak, ze 10Gbit/s po cat6 na 100m nebude problem - mimochodem, pokud jde o kvalitni kabel, jde to i ted."________________* Pred chvili ti Cat6 beha na 100 m rychlosti 10Gbps, najednou to beha na 50 m (roob tu napise "az 55 metru, coz by se dalo, nicmene se radeji drzim 40 metru). No nic, upravujes si to podle toho, jak se ti to hodi. * Topologii site mi fakt vysvetlovat nemusis. Narozdil od tebe, celou dobu pisu o tom, ze bych si daval bacha na "dlouhych" vetvich. * Pri certifikaci nejde jen o slusny kabel (jakekoliv odpovidajici kategorie) a slusne zakonceni na patchpanelu a v zasuvce. Delal jsi nekdy certifikaci? Videl jsi nekdy certifikat z mereni? * Opticky kabely taky ohybas podle toho, jak pri instalaci potrebujes. Fakt? **Tohle fakt nema cenu.

poprve souhlas, ne, opravdu to nema cenu. Chybi ti znalosti, logika i schopnost porozumet psanemu textu.

Totéž si myslím já o tobě. Plus si k tomu ohýbáš informace podle toho, jak se ti hodí. A označené nesrovnalosti a polopravdy, které jsi napsal, raději nereaguješ, protože by ses do toho ještě více zamotal. Takže asi tak.

No jestli věříte že Linksys je cisco, to už můžete rovnou věřit v Santa Clause.Když pomineme že to má na sobě napsané, tak koupí značky Linksys si Cisco akorát naswalo do bot, ale tak jako tak, s routery Cisco nebo switchi Catalyst to nikdy nemělo nic společného.Jo a jinak je to s těmi vzdálenostmi kravina. Gigabit normálně běží na sto a víc metrů. Jen se možná je potřeba k tomu kabelu chovat jako je kabelu a né jako ke tkaničce od podvlíkaček. Schválně jsem nedavno koukal na linku 120m mezi switchem a APčkem a jede gigabit bez chyb. Včetně PoE.

Presne tak, ale lidi maj pocit, ze si kupuji "kvalitu" Cisco Obchodne to byl zjevne dobrej tah.

S tím dobrým tahem si nejsem jistý. Možná že se teď prodává víc linksysů, ale mezi laiky zase klesá povědomí o kvalitě skutečného cisco. Když toto je taky cisco a jede to mizerně. Myslím že jiné akvizice cisco byly o dost zdařilejší. a to včetně DWDM, nebo WAAS, které se na vrcholu dlouho neudržely.

Routerů můžeš mít za sebou kolik chceš, ale ty žádný nepotřebuješ. Při rekontrukci je ideální natahat do všech místností kabely CaT5e/6 a udělat zásuvky s RJ45. Dále pak různé rezervy do podhledů, na chodby pro Wifi, atd. Máme 21. století, nikdy nevíš co bude za 10 let a je dobré to udělat pořádně, když je možnost. Bezdrát je fajn, ale nespoléhal bych jen na něj.Všechno to ideálně svést do technické místnosti nebo sklepa, kde udělat rack.No a podle toho, kolik se toho pak bude využívat, takový koupíš switch.

Okok, já dal chráničky skoro do každého rohu podlahy s vývodem pod lišty, tak mám rezervu skoro na vše, naštěstí.

Routeru do serie? 16 milionu?

Tak dobre, byl jsem pri zemi, tak miliardu, ale uz bude docela orisek s adresaci - sel bych do IPv6...

Princip routra je vytvarat (separatnu) domacu siet.Jednoducha odpoved:1. Ked mas v kazdom "patre" inu rodinu / najomnikov, tak router na kazde podlazie.2. Ked je to bezny rodinny dom a chces komunikovat aj s PC na inom podlazi, tlacit na tlaciarni v inom podlazi, pouzivat NAS na inom podlazi ... Tak samozrejme, len jeden router v danej sieti (jeden kohut v kurniku)Pokrytie Wifi riesi AP-cko na danom podlazi (sklep, zahrada)

ked chces inu viac sieti tak niekto mudry vymyslel VLANy a na to potrebujes router, ktory ich vie a menezovatelny switch ktory ich vie.

VLAN nekdy nestaci - fyzicky oddelena sit ma sve vyhody a uplatneni (nehlede na to, ze nemusis resit, ktery HW co umi a podporuje)...

Řetězit za sebe můžeš routery jak se ti chce. Ovšem z důvodu TTL bych jich nedoporučoval dávat více jak nějakých 230, protože pak se z toho posledního nemusíš dostat na všechny weby na internetu. Ikdyž i tohle omezení se dá obejít vhodným nastavením routerů, takže jich můžeš mít kolik chceš. Jen si troufám tvrdit, že toto řetězení je přesně to co doma nechceš mít. Každý router ti totiž bude vytvářet vlastní podsíť. A ten další bude podsíť v podsíti a tak dál. Ve výsledku to znamená že zařízení připojené k jednomu routeru nemá přístup k zařízení v jiném routeru, nebo mají ale třeba jen jedním směrem a to rozhodně doma mít nechceš. A nebo ano?

Doporučoval bych jeden router, do místností kde potřebuješ kabel pak od routeru roztahat switche a v místnostech kde potřebuješ wifi, můžeš od switchů tahat AP. Aby to vše bylo managovatelné, stavěl bych to třeba na MikroTiku. A pokud máš veřejnou IP, doporučuju si napsat na router firewall. Jestli potřebuješ oddělit segmenty sítě, třeba pro části budovy, použij VLANy.

Jo a abych nezapomněl, pokud chceš mít po budově dostupnou jen jednu WI-FI tak doporučuji ty AP managovat CAPsMANem z hlavního prvku, ušetří to dost práce.