» Poradna » Programy

Klonovanie disku

Zdravím,potreboval by som poradiť s nejakým programom ktorý dokáže klonovať disky. Jedná sa mi o to, že mám v PC SSD ktoré chcem vymeniť a potrebujem urobiť presnú kópiu 1:1 toho disku na nový aby som ho len strčil do PC a ten disk bol ako ten pôvodný. (Chcem sa vyhnúť inštalácii a nastavovaniu všetkých programov)Potrebujem program čo to dokáže (ideálne zadarmo keďže to urobím len raz a potom ho nepotrebujem)A nie je mi celkom jasné ako to funguje potom. Ak si teraz nainštalujem ten program urobím si klon na externý disk. Pripojím nové SSD tak predpokladám, že musím nainštalovať Windows, nainštalovať program a až potom obnoviť zálohu z externého disku? Alebo to urobí nejaké ISO a nainštalujem na ten nový SSD akoby rovno ten klon?

Odpovědi na otázku

ten program sa neinštaluje ale bootuje z flash disku..ja odporúčam Clonezillu..ak nemáš na doske dva sloty na SSD, tak ho daj do externého rámčeka a rovno urob klon z jedného disku na druhý..potom starý vyberieš zo slotu a dáš tam naklonovaný a funguješ

alebo to radšej zver niekomu, kto má aspoň poňatie ako sa táto operácia robí, lebo to môžeš svojpomocne dohúkať a nakoniec aj tak spravíš čistú inštaláciu

Pokud jsi žádné informace nebo návody o klonování disků nenašel/nečetl/nepochopil, vyjdi z toho, že to potřebuješ jen jednou a nechej si udělat klon SSD v nejbližším servisu.

takových programů je vícero třeba FarStone DriveClone funguje celkem dobře a umí scvrkávat partitions. pak sou tu HDClone, Acronis, Ashampoo Backup Pro, R-Drive a mnoho a mnoho dalších ....

mne sa napríklad stalo pri klonovaní, že zavádzací súbor bol úplne na inom disku a teda keď sme všetky disky vybrali a pôvodný vymenili za klon, tak nenabootoval..nakoniec sme spravili čistú inštaláciu tak ako sa patrí a teraz sú všetky súbory vrátane zavadzacieho už na jednom disku, čiže ak sa bude klonovať najbližšie, už by malo všetko prebehnúť bez problémov..preto je vhodné aby to robil niekto koho neprekvapí nejaká nečakaná udalosť a bude ju vedieť vyriešiť

Toto se stává, když se přidávají nové disky a instaluje se na ně systém s připojenými starými.Lze to též vyřešit, ale už je k tomu třeba trochu více znalostí.

Vo všeobecnosti to funguje nasledovne. Existujúci disk sa naklonuje na externý, tým vznikne identická kópia starého disku. Potom iba stačí nový disk vymeniť namiesto starého a nastaviť bootovanie v UEFI z toho nového disku. Ak je nový disk väčší, ešte bude potom treba roztiahnuť oddiel na celú veľkosť disku. Klonovacie programy majú k dispozícii výrobcovia niektorých SSD. Keďže neuvádzaš výrobcu, tak nemôžem byť konkrétny alebo sú programy napr. Macrium Reflect, ktoré by mali byť univerzálne. Príklad použitia Macrium Reflect je napr. tu https://www.ointernete.sk/ako-vymenit-vacsi-hdd-dis...

Dá se to udělat z "běžícího systému" nainstalovaným programem (Aomei, EaseUs, atd.), ale lepší je vyrobit bootovací USB flešku s tím klonovacím programem a klonovat z té flešky (ty nainstalované programy to umí vyrobit). Taky můžeš udělat "image" stávajícího disku na externí disk a z toho externího "obnovit" na nový vložený/vyměněný disk.

MiniTool Partition Wizard (12.7) Portable - dokáže klonovať aj z bežiaceho systému.Ale určite nepatrí do rúk začiatočníka, ktorý takúto operáciu robí prvýkrát.

No ale ono prvýkrát to predsa robí každý.

Já mám zakoupený Acronis. Nejde jen o klonování, ale hlavně o zálohování. Výměnu SSD jsem neřešil klonováním, ale nabootoval jsem Acronic ze záchranného média a na čisté SSD jsem obnovil celé C ze zálohy.

Doporučovat někomu Acronis je poněkud mimo mísu, byť ho také mám ve verzi 2018. Dnes už je snad jenom jako předplatné, mám aspoň takový dojem.

A ne ze by toho bol plny internet, najdes to lavou zadnou aj s luxusnymi video navodmi.

Za mě CloneZilla . Umí klonovat i z většího disku na menší. Samozřejmě je pak lepší vše zkontrolovat v GParted v jakémkoliv live Linuxu. Občas tam zůstane viset několik MB nepřiřazeného místa.
A při klonování dávat pozor, ze kterého disku klonuješ na jaký. Program na to vždy raději 2x upozorní, aby sis mohl vše zkontrolovat .

Tak moje dnešní zkušenost je, že linuxové patrisny z většího disku na menší prostě neumí a je jedno jestli se před tím shrinknou, nebo dá parametr na auto resize partition nebo doporučovány parametr -icds vždy to končí zdroj je větší jako cíl, není to rada jenom zkušenost.

Tak to nevím, -icds mi nefungoval snad jenom v jediném případě (na starém Lenovo S206 netbooku, kde se musela použít starší verze CloneZilly, kde nejspíše tato funkce ještě nefungovala zcela korektně - nové verze nešly nabootovat) , ale jinak se pokaždé chytnul. Jenom se poté musí zkontrolovat to nepřidělené místo v GParted.

Většinou k novému SSD dostaneš link na SW výrobce, který se o vše postará. Ale pokud se ptáš stylem jakým se ptáš, a pokud sis tyto informace neodkázal vygooglit, bude lepší, když to svěříš někomu, kdo si s tím poradí

Přesně tak. Když pominu, že u nových SSD bývá kartička s odkazem na klonování, tak to lze i dohledat na WEBu výrobce SSD. Není nutné Acronis licenci kupovat, jakmile si nainstaluje SSD + Acronis SW, tak se mu "odemkne" pro klonování. Zatím zkušenost-i s níže uvedenými a 100% funkčnost + bez problémů. Pokud je to jiná značka, rady viz výše.https://www.westerndigital.com/cs-cz/support/software/ac... https://www.kingston.com/en/support/technical/acro... https://www.crucial.com/searchSamsung Data Migration

Na to se používá Clonezilla. Live distro, které spustíte třeba z USB flash disku. Google poradí.

Nechápu co zde mají všichni proti CloneZille . Snadnější způsob snad ani není. Jestli někoho odrazuje spartánské prostředí, tak budiž, ale to neznamená, že je to špatný program.

Špatný program to je proto, že neumí klonovat na menší disk, i když zdroj obsahuje méně dat a vešlo by se to.

Další kdo to asi viděl jenom na screenshotech. -icds nic?

libovolná live distribuce linuxu (stačí bez GUI) na flash - terminál - příkaz "dd"můžeš i přímo z disku na disk a nejebat se s nějakým meziuložením

Vše, co zde kdo uvedl jsem vyzkoušel a skončil jsem u Macrium Reflect ve free verzi. Za mě Clonezilla - user friendly - Brrrr. Ale jinak si dělej co chceš a myslíš....??.

Než si napsal ten referát stačilo do Google napsat klonování disku ...a hned máš podrobné obrázkové návody třeba:https://www.alza.cz/klonovani-diskuhttp://www.servispckupka.cz/jak_klonovat_disk.php

Ďakujem za reakcie ale musím sem dopísať svoju.Potrebujem 100 GB disk v notebooku vymeniť za napr. 512 GB alebo 1 TB (Disk nemám ešte kúpený preto nemám SW od výrobcu)To ktorý program je lepší mi je v podstate jedno potrebujem program čo to zvládne a čo je čo najjednoduchší ideálne zadarmo. Zálohu budem ukladať na USB kľúč (256 GB) A k odporúčaniam ak si to nerobil daj to do servisu len toľko, nerobil som to ale zvládnem to.Ten program potrebujem vedieť z tých dôvodov aby som si pozrel ako sa to robí a chcel som nejaké doporučenie. Viem, že tých programov je kopa ale nechce sa mi študovať 20 rôznych programov keď možno existuje jeden ktorý je primitívne jednoduchý a zvládne presne to čo potrebujem. Preto som napísal dotaz sem lebo som predpokladal, že sa nájde niekto kto s tým má skúsenosti a poradí. A taktiež mi nie je jasná obnova. Záloha mi je jasná, nainštalujem program zazálohujem záloha je na USB Kľúči. Ale nie je mi jasný ďalší krok vymením SSD a potom musím inštalovať Windows program cez ktorý som robil zálohu a zálohu obnoviť? Alebo je možné tú zálohu obnoviť na tom disku bez nutnosti inštalovať Windows?

Sa mi zdá, že si nepochopil podstatu klonovania. Po naklonovaní budeš mať na tom naklonovanom disku presne to isté, čo na pôvodnom, takže ho stačí vymeniť za ten pôvodný a v biose/uefi nastaviť bootovanie z tohto naklonovaného disku. Budeš tam mať všetko, čo bolo na tom pôvodnom vrátane nainštalovaných programov a dát. P. S. pozri si ten odkaz na klonovanie s Macriu Reflect, máš tam aj čo všetko pred tým musíš urobiť, aby sa klonovanie podarilo.

novy disk kup samsung, stiahnes Data migration, nainstalujes. Pripojis novy disk samsung, spustis Data migration, pockas. Naklonovane, vybavene. Mozes to tu zamknut.

Jen tak mimochodem - "Zálohu budem ukladať na USB kľúč (256 GB)" - velice riskantní, chceš přijít o zálohu?