» Poradna » Windows (a jiné OS)

Klonování systémového disku, přiřazení písmen disku

Dobrý den, původní HDD 2TB mám rozdělený na oddíly po 1 TB ( disky C: a D: ) Nyní mám nový SSD 1TB, chci udělat klon disku C: na disk SSD pomocí Acronic True Image. Co provést v nastavení aby se po naklonování nový systémový SSD disk tvářil jako C: a spouštěl se z něj systém a starý HDD se posunul na pozici D: a E: Děkuji

Odpovědi na otázku

1. musis mat na 2TB disku menej ako 1TB dat2. naklonuj 2TB disk na 1TB3. na 1TB zrus Dcko a celu kapacitu prirad na C4. ked ze na 2TB uz nepotrebujes 2 oddiely, ak ten co bol C mozes zrusit a priradit ho tomu dalsiemu. Nastav si ho nakoniec ako D

aneb...- mám SW- mám HW- nic k tomu nevím- nechce se mi nic studovat /jsem totálně zdechlý/Rady:1) nastuduj a udělej (vysvětlení/návodů je spousta)https://www.google.com/search2) pokud to z důvodu některé osobnostní stránky nezvládáš, nehrab se v tom, dej to někomu, kdo víc co dělá, nebo odnes do servisu.Není zač.

O jaký SSD se jedná?

Nápad sice fajn, ale na dvě věci.Doporučení zní, řekni někomu, kdo se v tom vyzná, protože nestačí pouze naklonovat "céčko".Na nový disk musíš přenést i "skryté" oddíly s loaderem (efi) a recovery (jedná se celkově o 4 oddíly).To je přesně důvod, proč se nevyplatí rozdělovat disk, na kterém je systém (win7 a výše), na více oddílů.

Doplním:Po naklonování oddílů na nový disk vyzkoušej PC jen s novým diskem, jestli je naklonovaný správně, systém nastartuje.Při přidání druhého disku musíš do setupu BIOS/EFI a v boot order nastavit správný disk jako první (z pevných disků). Přidělení písmen oddílům a mechanikám řídí windows, upravit jde ve správci disků. Neměň písmeno disku s běžícím operačním systémem, bez úprav v registru a ini už nenaběhne.

Myslím si, že by mělo stačit naklonovat jenom disk C, následně vyndat starý disk. Windows nenaběhnou, ale po spuštění opravy z disku pro obnovu systému by se ty potřebné oddíly měly vytvořit.

Pro nakopírování diskových oddílů ze starého HDD na nový SSD používám free program Macrium. Prostě a jednoduše si přetahám myší všechny oddíly na SSD tak, jak byly na původním disku a když je potřeba, změním jejich velikost podle potřeby. Vše je pěkně graficky znázorněno a téměř nelze udělat chybu. Neznám jednodušší program. ☺

Taky jej využívám... Ale občas když jsou vadné sektory či jiná chyba, Macrium je v pasti a pomůže mini partition tool wizard - taky je free