"Klonování" SD karty z větší na menší

Ahoj lidi.Mám Orange PI (klon raspberry) a na něm Armbian linux (klon Debianu).Jede v tom 32 GB SD karta, která se ale používá vlastně jenom na boot systému, který potom pracuje z SSD disku.Potřeboval bych tu kartu ale vyměnit za starší 8 GB.Na té 32 GB je zabráno tak asi 2-3 GB, zbytek je prázdno.Lze nějak jednoduše provést kopii karty (aby tam byl správně boot a tak) z větší na menší?Nebo je cesta zmenšit na té 32 GB oddíl na 8 GB a potom to klonovat? Ale také nevím, jestli to projde, jestli se to něco na klonování nebude snažit brát i to nevyužité místo...Kartu můžu samozřejmě vyndat, není to vázané na ten systém v orangepi.Ale zase na druhou stranu bych s ní nerad něco dělal, abych nedomršil stávající funkční zařízení.Díky za tipy a postřehy jak na to.

Odpovědi na otázku

Pokud se jedna o ext4 tak zmenseni pomoci resize2fs -f -M a pak upravit velikost oddilu prikazem fdisk. Zmenseni nelze provadet u beziciho systemu.PS: po zmenseni jeste doporucuji provest kontrolu prikazem e2fsck -f -v

Oproti tomuto https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/5440/copy-exist... vyzera tvoj navod podstatne jednoduchsi ;)

já myslim že by to mělo jít jakýmkoliv programem na klonování disků když připojíš tu SD kartu k počítači přes adaptér ... třeba Acronis True Image atd ... takže nejdřív uděláš zálohu někam na disk a pak image injektuješ na menší kartu ...

Tak jsem to dneska zkoušel a třeba Acronis tu kartu vůbec nevidí.Zkusím ještě jiné nástroje, ale vypadá to, že to dopadne na něco v tom linuxu...není to tak ýzy

Musíš použít program pracující s ext4. Acronis to není. Ta clonezilla by mohla pomoci, nebo linuxový příkaz dd. Tam nejsem moc doma, takže popátrej, jak ho správně použít.

Já tu kartu z toho vyjmu.Primárně byl cíl zjistit, jestli s ní něco musím dělat nebo ne.Zkoušel jsem to totiž v nějakém "klonovači" (jméno si teď nepamatuju) a ten SD kartu ve čtečce nebral jako disk ke klonování a bylo po ptákách.Takže ideálně kdyby už to někdo něčím zkoušel, abych měl praktické info...

Na konci prispevku mate odkaz na video, ktere jsem natocil, abych ukazal, jak snadne to je. Misto SBC jsem pouzil debian9 ve VirtualBoxu a samotne zmenseni pak provadim z nabotovaneho cd debian10-standard. Stejne jako na debianu ve VM delam celkem casto stejne operace na mSD/flashdiscich/hdd urcene pro raspberry pi a zrovna tak to pujde o na orange pi.http://www.ocean-cze.cz/linux.webm

Kopírovat (klonovat) kartu z větší na menší je podle mého komplikovanější než jednoduše nahrát to iso, pomocí které se vytvářela ta větší karta, na novou menší kartu. Např. pomocí win32 disk imageru (tak se dělá bootovací karta na Raspberry PI).

No to samozřejmě ano.Ale jak tam potom dostat 1:1 vše, co mám na té originál?Je tam linux.Takže jenom vypnout, vyndat a zkopírovat na nějakém jiném linuxu z karty na kartu by mohlo fungovat?

To záleží na tom, jak hodně se liší ta tvoje originálka od instalačky. Pokud se jedná jenom o data, tak ty potom překopíruješ. Pokud tam jsou nainstalované nějaké další programy, není problém je nainstalovat znova. Samozřejmě pokud těch úprav bylo hodně, cesta je tato - zmenšit oddíl na velikost, aby se vešel na novou kartu. Samozřejmě se to musí dělat na jiném pc, kde není z té karty nabootováno. Potom naklonovat např. pomocí clonezilly nebo jiného klonovacího programu. Potom expandovat oddíl na maximální velikost nové karty, podobně, jak jsi oddíl zmenšoval.

No úprav je právě habakuk.Proto se snažím o ten klon.Mít to tak, že nainstaluju pár programů a dohraju data, tak to neřeším.

Tak jen pro info: nakonec to vypadá, že to zvládne starý dobrý Norton Ghost.Zatím jsem to prubnul z 32GB SD karty na 16 GB USB flashdisk a prošlo to.Nemám samozřejmě možnost ověřit bootování (jelikož jsem trubka a cílovou SD kartu jsem nechal doma)

Jestli se oddíly vejdou na menší flash, naklonuj je Clonezillou. Jestli jsou oddíly přez celý disk, musíš je nejdřív zmenšit, jak už ti tady napsali a pak je teprve klonuj.

Njn jenže já jsem nechtěl do té původní karty zasahovat...Proto ten klon.Zatím se moc nedaří, ani ten Ghost to neudělal dobře, nechce to mrška bootovat...

Teda nechci prudit ale pokud bys to iso Armbianu nahrál pomocí win32 diskimageru na tu 8 GB kartu, už by ti to bootovalo a dodělat změny podle první karty, by ti určitě netrvalo tolik dnú, kolik už tápeš při tom klonování. Někdy je prostě lenivost fakt sviňa.

Neprudíš, máš pravdu Teď už to není o lenosti, ale spíš o tom, že bych to chtěl udělat tak, jak jsem si zamanul.Ale asi to dopadne tím jednodušším řešením.Sice (jak se znám) na spoustu věcí zapomenu a už nevím, jak jsem nastavoval, ale třeba objevím zase něco jiného

Tak zkus tento program https://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/zalohov... předtím pomocí gparted zmenši oddíl na karte na takovou velikost, aby se na novou kartu vešla.

Pokud použiješ např. HDD Raw Copy, nebo jiný nástroj, který kopíruje bit po bitu (bajt po bajtu), tak ti vytvoří přesnou kopii včetně zaváděcích tabulek, pokud klonuješ menší kartu na větší, tak z ta větší cílová bude mít menší kapacitu té menší, zbytek bude neviditelný. Tomu softu je úplně jedno co je na zdrojové kartě. I kdyby tam byly nesmysly, tak je zkopíruje.https://hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool/Umí to i HDD, ovládání je jednoduché, ale ne "blbuzvdorné", člověk si musí dávat bacha jaký cíl volí...

No já bych radši chtěl do původní karty nezasahovat.O zmenšování oddílu a následné kopii vím.Prozatím to asi odkládám, je moc vedro a krabička má za úkol uchovávat data z meteostanice, tak radši zaznamenávám teplotní rekordy

Oplatí sa riešiť to týždeň, keď hodnota 32gb karty je asi jeden obed?

Ano.Za mě ano.Jde mi o princip a ne peníze

Ano, ak si zalohohujes niekolko imagov z roznych pickek dozadu, potom to celkom narasta...

Udelas to jednoduse dd if=/karta of treba nejyk iso soubor, pripadne namountujes ext disk k tomu Orange a prekopirujes iso na disk. Pripadne to das do /storage kdyz je to jen 2G tak to tam vlze a pak to ISO naklonujes na kartu, pres rufus, to muzes i ve Win.

Nemůžu to teď ověřit, ale tipuju, že "dd" mi udělá z 32 GB karty 32 GB velký ISO soubor a ten žádným rufusem nebo jiným zapisovátkem na 8 GB kartu nenacpu.Nebo v základu příkaz dd kopíruje jenom použité místo na zařízení?