Klonování OS na menší SSD

Zdravím, v notebooku mám nyní 1TB HDD a koupil jsem si 256gb mSATA SSD jako druhý disk do mého notebooku, aby se mně načítali rychleji hry a samotný notebook. Otázka zní: Dá se předělat pouze OS na SSD bez dat?Díky :)

Odpovědi na otázku

Ano, dá, a to novou čistou instalací Windows.

Normalne ne. Idealne data presunout z disku pryc, at je objem dat na disku mensi, nez co vejde na SSD, pak naklonovat. Po otestovani SSD muzete z disku odstranit systemove oddily, vytvorit jeden velky naformatovat a data vratit. Jestli nemate kam nakopirovat, tak bude asi nejsnazsi cista instalace. Pokud jste odvazny, tak muzete data smazat, naklonovat a pak obnovit ze zalohy, ale pokud mate treba jen jednu zalohu, tak to muze byt riskantni (take by bylo dobre overit, ze je zaloha funkcni, at nedojde k nemylemu prekvapeni).

Pokud je na starém disku nějaké místo, dá se zmenšit systémový oddíl, posunout ten malý za ním na jeho konec, udělat na volném místě nový oddíl, přesunout na něj co nejvíc dat, akci opakovat, až bude systém čistý a data na novém oddíle. Pak naklonovat jen systém, na starém disku jej zrušit a nový oddíl roztáhnout na celý disk. Ano, je to opičárna, ale obejde se bez přídavného disku.V každém případě nejdřív starý disk vyčistit od zbytečných souborů a věcí, které nebudou zapotřebí. To usnadní následující práci, ať se bude dělat jakkoliv.Na práci s oddíly stačí stáhnout a rozbalit Macrorit Partiton Expert, ani se nemusí instalovat.

Nedá. Můžeš klonovat z většího disku na menší, ale na tom velkém musí méně dat, než je velikost toho menšího disku. Takže tě čeká čistá instalace Windows.

zasadny problem budes mat vo velkosti toho disku, resp. v malosti :) Mal si kupit 1TB. Ak to este nemas 14 dni a kupil si to v eshope, stale mozes..

Zajimave. Jak ty vis, jak velky disk on potrebuje?

Podle dotazu to vypada, ze zrejme maximalne 1.25 TB, takze se da usuzovat, ze by mozna i 1TB stacil.

neviem, 1TB pisem kazdemu, preto, ze sam by som taky kupil.

Stačí mně jen 250gb na pár her a hlavně na ten systém, protože se mně to už spouštělo kolem 2 minut... Data si nechám na HDD

staci ti macaci prd na par hier, RDR2 ma 150GB, hned ten sa ti tam nezmesti, ked dodrzis pravidlo 20-30% volneho miesta.

Nechces toho nechat? Nevis vubec nic o tom, jake hry ho zajimaji, ale porad si meles svou o tom, za ma maly disk.

k teme si co napisal?

To, ze tazatel nepotrebuje vracet 250GB disk a kupovat drazsi 1TB. To muze byt uzitecna informace, ne?

to je tvoj nazor, tamto zas moj, tak nech si tazatel vyberie ktory sa mu viac paci. 250gb davame do kancelPC kde treba mega setrit, do normalnych 500 a do hernych 1000.

ked sa posunu ceny a 2TB bude za +/-150€ tak budem vsetkym pisat 2TB

Hraju pouze starší hry, jako třeba garrys mod, 1.6, gta 3, SA, takže mně stačí 250gb :)

Nestačí. Ale na to jistě sám velmi brzy přijdete.

Děkuji všem za pomoc

Ano, v principu to jde. Samsung poskytuje na klonování na své SSD utilitu, která umožňuje při klonování vyloučit určité adresáře. Nekoupil sis náhodou SSD Samsung?

a) K SSD poskytuje výrobce často klonovací SW, pokud ne, existuje několik free programů.b) Některé klonovací SW (třeba Acronis, Macrium) umí vynechat určené složky/soubory.Takže ANO, lze. Záleží, kolik těch dat je na tom HDD.

samozřejmě že to jde. Logicky za předpokladu že ten 1TB disk je zaplněný méně než cca 150GB (aby to klonování na 256GB SSD mělo smysl).Stáhni si Partition Wizard HOme edition 9.1 (takhle to vyhledej na google), připoj SSD přes USB jako externí, naklonuj funkcí "Migrate OS to SSD". Spustíš to, řekne si to o restart a provede klon na menší disk. Až bude hotovo, disky vyměníš a máš interní SSD. Dětská akce.Nechápu proč sem píšou matláci který nedokážou poradit v tak banální operaci a tvrdí že to nejde bez reinstalace.

Ked pre cast adresarov, urobis zastupcu(odkaz, link, ..) priamo na oddiel C:\ ? Pricom realne bude napr. Program files na D:\ .. Mozno by to slo. Len hadam.

Nektere zde jiz zminovane nastroje to umi, pokud to zvladne i osoba, ktera je pouziva. Ale v praxi bude rychlejsi, snazsi a zejmena bezpecnejsi, kdyz proste na novy disk Win normalne nainstalujete.