» Poradna » Ostatní

Klíče relace u databáze

Dobrý den,rád bych se zeptal, zda by mi tu někdo nemohl vysvětlit rozdíly mezi klíči relace. Superklíčem, Kandidátním klíčem a cizím klíčem. Téma probíráme ve škole, ale ani po vysvětlení od učitelky tomu pořád moc nerozumím.Budu moc vděčný za jakoukoli reakci.

Odpovědi na otázku

Zkus tohle:https://cs.wikipedia.org/wiki/Rela%C4%8Dn%C3%AD_da... Ale pojem "Superklíč" vidím prvně, netuším co si pod tím představit.

povazujem sa za databazoveho admina / architekta s velmi slusnou praxou, ale na termin superkluc a ani kandidatny kluc som nenarazil, ale oboje, ako som si prave zistil, existuje. Predpokladam,ze sa to v praxi realne moc nevyskytuje. Clovek sa uci cely zivot

V praxi je pitomost pouzivat neco jineho nez uuid. Pak tyhle opicarny postradaji vyznam. Jinak databaze delam asi 10 let a nevybavuju si, ze bych tohle kdy slysel at uz ve skole, nebo treba na nejake konferenci.

Proc je to pitomost? Co je na obyc cislu (NUMBER) obecne tak spatneho pro pouziti jako PK? Superkey a key candidate se pouzivaji pri normalizaci databaze, treba BCNF. Co je na tom za opicarnu? Zadnym typem PK (ani uuid) nevyresi insert/update/delete a dalsi anomalie, protoze datovy typ klice s tim nesouvisi

Obecne spatneho na tom neni nic, ale musis vedet co delas a jakym zpusobem ho generujes. No a kdyz je to treba sekvence v DB, tak to pak muze programatory svadet k nehezkym myslenkam... Normalizace databaze? Tam musis vedet co ta data predstavuji, nejaka analyza moznych superklicu mi neprijde moc smysluplna. Kazdopadne nejsme v devadesatych letech. Dnes uz snad kazdy programator pise rovnou BCNF schema a prave ty unikatni klice nesvadi k ruznym prasarnam. "Zadnym typem PK (ani uuid) nevyresi insert/update/delete a dalsi anomalie, protoze datovy typ klice s tim nesouvisi"Nejak nevim, co jsi timhle chtel rict.

Tak jakekoliv PK je unikatni, at uz pochazi ze sekvence nebo z appky, at uz je to uuid nebo number. BCNF rozhodne nikdo nedela jen tak z fleku z hlavy. 3NF jeste mozna, dejme tomu, ale BCNF ne. Ja mam zkusenosti s databazemi, kde je 100+ tabulek, kde ty velike maji 10+sloupcu. Normalizace takove DB zabere pomerne dost usili a urcite rovnou z fleku to nedavame na prvni dobrou na 3NF+."Nejak nevim, co jsi timhle chtel rict. " To je rekace na tvoje tvrzeni ze pri pouziti uuid neni treba resit super klice, tudiz neni treba resit BCNF napr. S cimz nesouhlasim. Jednak neni souvislost mezi uuid a BCNF a jednak ma smysl DB normalizovat.

"BCNF rozhodne nikdo nedela jen tak z fleku z hlavy"Podle me to delaji vsichni co znam. "Jednak neni souvislost mezi uuid a BCNF"Prima souvislost neni, ale kdyz clovek vsude pouziva uuid co nesouvisi s daty, tak to pak nesvadi k tomu vymyslet nejake slozene klice a dalsi prasarny.