» Poradna » Počítačové sítě

Když se k Wifi-Routeru připojí jeden počítač, druhý se vypne

ve firmě máme beztrátovou síť (přístup na internet, síťovou tiskárnu a síťový disk). Všechno funguje jak má, ale občas přijede kolega, který se připojí k síťi a tím odpojí jiný počítač (vždy jeden a ten samý). Odpojený počítač se začne chovat tak, že se střídavě připojuje a odpojuje (asi v desetivteřinových intervalech). Všechny počítače mají win XP. Nenapadá někoho, co tam máme špatně nastaveno? Díky za jakékoli nápady.

Odpovědi na otázku

Nemají náhodou oba počítače stejnou MAC adresu ? Sice by se to stávat nemělo, ale náhoda je blbec.

Tu snad nikdo neměnil. Ještě nedávno (cca před dvěma týdny) to jelo bez problémů, uživatelé jsou jenom uživatelé a do nastavení nezasahují. Projistotu to ale zkontroluji.

Tak MAC adresy jsou různé

a IP se na obou nacita z dhcp?

MAC z principu nemuzou mit dve sitove karty stejny. Je to unikatni cislo vypalene pri vyrobe HW.

Teoreticky. Nicméně jednak se MAC dá změnit SW (doporučuji se podívat do vlastností síťovky ve windows ), jednak se u výrobce může stát chyba a někteří výrobci si s jedinečností tak moc hlavu nelámou. Takže klidně se v jedné síti stejné MAC adresy můžou sejít.

Problem je na linkovej vrstve kedy dojde k odpojeniu a asociacia na AP sa uz nepodari z hladiska kolizii vysielanych paketov prave tychto dvoch wifi kariet navzajom. Este citlivejsie je to v pripade pouzitia wep/wpa sifrovania...
Nieje to az take neobvykle ako by sa mohlo zdat... deje sa to pri niektorych druhoch kariet a driverov hlavne ked su anteny blizko seba pripadne pozeraju priamo na seba v nedalekej blizkosti.
Znizenie vykonu kolegovho by mohlo pomoct pripadne pouzit RTS, este neni na skodu poobzerat sa po najnovsich driveroch...

Asi jste na to kápnul. Vaše vysvětlení zní logicky. Teď jsem zjistil, že se vzájemně ruší jenom někdy. Je pravda, že ty dva počítače jsou kousek od sebe. Nejdřív zkusím přesadit kolegu, až mě na chvilku pustí k počítači, tak jim přeinstaluju ovladače. RTS jsem nikdy nepoužíval, takže toto řešení zkusím až jako poslední možnost. Snižovat výkon karty se mi nechce, protože kolega je často na cestách, připojuje se různě po hotelích a potřebuje co největší dosah. A vysvětlit mu, jak se upravuje výkon wifi karty je nadlidský výkon.

Děkuji za radu.

Problem je v nastavenych IP

Proc myslis ze by bol problem v IP?

Pokud se počítač odpojuje od AP, je zjevně problém na fyzické vrstvě a IP vrstva s tím tedy nemá nic společného. Tedy v IP v tomto případě problém nebude.