» Poradna » Ostatní

Kdy bude vytěžen poslední bitcoin?

Ahoj,na internetu se uvádí, že to bude v roce 2140. Jenže kdy proběhl výpočet nebo ten odhad?Zahrnuje ten odhad i to, že se může zvyšovat počet těžařů? Neplatí tady trojčlenka, že čím víc těžařů, tím kratší dobu to bude trvat? Když se teoreticky počet těžařů třeba během 10 let zdvojnásobí nebo ztrojnásobí, kdy bude v tomto případě vytěžen poslední bitcoin?Díky.

Odpovědi na otázku

Pokud se nemylim, tak obtiznost tezby BTC se prubezne meni, pokud bude prilis mnoho tezaru, tak se zvysi obtiznost, aby se to +- kompenzovalo. Neznamena to nutne, ze ten odhad musi byt presny, ale ztrojnasobeni poctu tezaru (nebo vykonu tezebnich "stroju") nepovede k trojnasobne kratsi dobe tezby.

Vydrž do večera. Probereme to s partou Na Růžku.

2140 není přesné datum protože se mění obtížnost těžby a tím se i mění rychlost tvorby bloků která je stanovena na 10 minut. Obtížnost se podle počtu těžařů (celkovýho hashrate) zpřesňuje každých 14 dní, takže to výsledný datum se může ve finále rozcházet o měsíce možná jednotky let. Ale asi je to jedno ne ? Naprostá většina bitcoinů bude vytěžená cca za 10 let. Např. jeden poslední Bitcoin se bude těžit 50 let (dneska je to 6,25 BTC zas 10 minut, v roce 2024 to spadne na 3,125 a za další 4 roky na polovinu atd.)

Já si myslím že nikdy nebude vytěžen. Podle mě bitcoin dříve zanikne a bude nahrazen něčím jiným.

a proč by se to mělo stát ? Pokud budou důvody aby existovaly nezničitelný, nezávislý peníze v rukou všech lidí tak Bitcoin má smysl a bude existovat jako udržitel hodnoty a prostředek pro platbu. A nic podobnýho už takhle spontánně nevznikne - nedovolí to státy a ani tržní prostředí a ani technický omezení - musí to být Proof of work a musí se těžit, jinak to jsou jen bezcenný kozí bobky.

Nemám žádný konkrétní důvod u kterého bych si byl jistý že způsobí zánik bitcoinu. Ale tu a tam narazím na zprávu, že někde se zakazuje těžba bitcoinu, nebo že se s bitcoinem zakazuje to a to, nebo že je někde bitcoin nelegální apod. Když se pak zamyslím z globálního pohledu, tak to vypadá, že tu působí nějaká "síla", která se snaží bitcoin zničit nebo utlumit. Poslední bitcoin má být vytěžen za více než 100 let. 100 let je hodně času na to, aby se té "síle" podařilo bitcoin utlumit. Pokud během těch 100 let přijde na svět "něco"coin, který bude podporován i na té vládní úrovni napříč státy a kontinenty, tak ho bude široká veřejnost používat a bitcoin zanikne. Nebo minimálně bude vytlačen někam do ústraní a zůstane jen u těch největších fanoušků, kteří ho budou mít prostě z principu, nikoliv z důvodu finanční hodnoty.

samozřejmě že je síla která se snaží bitcoin zničit a zakázat.. Jsou to státy a politici kterejm jsou peníze na který nemůžou lidem šáhnout naprosto proti srsti. Ale politici zaspali a zakázat se to bohudík už nedá.. to zkouší už jen v diktaturách jako čína a i tam zakázali jen těžbu ale ne jeho používání (a stejně se tam těží podle statistik). Dá se to ale kontrolovat na výstupech (burzy a směnárny)Proto se objevujou výkřiky že bicoin používají teroristi, drogy a bla bla.. To jsou jen nesmysly populistů - ředitel FBI se dal slyšet že kdyby teroristi používali bitcoin a ne dolary nebo zlato, tak by bylo věechno jednodušší.Takže budou zdaňovat, budou kontrolovat kolik si kdo vyměňuje za prachy a kde, ale nezakážou to. To už nejde - a pokud si mezi sebou zaplatíme bitcoinem když mi třeba něco prodáš nebo postavíš, tak proti tomu nikdo nic nezmůže.

Ne, počet těžařů je úplně fuk. BTC protokol udržuje, aby potvrzení bloku trvalo cca 10 min v průměru a je úplně jedno, zda budou těžit úplně všichni na světě nebo to celé poběží jen na jednom notebooku. BTC se přizpůsobí dostupnému výkonu.

I kdyby se vytěžil o 50 let dříve, než je odhad, tak tě to už nemusí zajímat.

Ptal se ve dvě v noci. To ten zájem celkem vysvětluje.

Asi dřív než já ho začnu používat

Hned po tom, co dojde ropa.

Co je bitcoin? Nic, jen důvěra v to, že nějaká sekvence znaků má nějakou hodnotu. Někdo tomu věří a je ochoten to koupit nebo do toho něco investovat, takže to má tržní cenu. Pokud tomu lidé přestanou věřit, nebude to nikdo chtít a veškerou cenu to ztratí. Momentálně to vypadá, že přichází krize, energetická, finanční, nejspíš i politická a válečná. Budou ochotní lidé v době krize věřit něčemu, co je jakási chiméra, příslib, věc kolektivní důvěry? Těžko říct, stejně jako je těžko říct, zda budou věřit "státním" penězům. Skutečné hodnoty zůstanou vždycky, tedy nemovitosti, zlato, možná umění, ale především strategické zásoby. A samozřejmě, pokud BTC přestane lidi zajímat a přestanou mu věřit, nikdo se nebude zabývat jeho těžbou. Mimochodem, ten plán je zhruba na stodvacet let dopředu. Podívejte se do historie - co nám zbývá z toho, co tu bylo před stodvaceti lety? Stát se od té doby minimálně třikrát totálně změnil, platilo tady minimálně pět různých měn, prošly dvě světové války, několik převratů. Uvažovat, jestli za stodvacet let bude mít někdo důvěru v něco imaginárního, mi přijde dost odvážné...

"Budou ochotní lidé v době krize věřit něčemu, co je jakási chiméra, příslib, věc kolektivní důvěry?"přesně a proto je tu Bitcoin.. abys nemusel věřít chatrným státním FIAT měnám které nejsou ničím kryté, jen důvěrou (kterou politici v krizi 2008 a hlavně během covidu totálně zklamali)Prostě je vidět že si odborník na ekonomii.. tak pak jistě víš proč se národní měny mezi ekonomy nazývaji FIAT (najdi si co to znamená).A ten smajlík na konci.. směješ se asi sobě za svou naivitu, ale studuj jak funguje dnešní ekonomika a jak z ničeho vznikají ničím nekryté peníze - až to pochopíš tak si nastuduj jak funguje a proč vzniknul Biitcoin. Asi se pak budeš cítit dost trapně až si to tu po sobě přečteš.

A ty Coitusy jsou "kryté" čím?! Prvé, nač se v případě války útočí, je infrastruktura, prvé, co v převratech je "na ráně" je infrastruktura. Příklady tvrdých měn, platných v jakékoliv situaci a místě:https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlatohttps://cs.wikipedia.org/wiki/.44_MagnumNechápu, co tu tenhle "dotaz" ještě dělá.

Asi ještě pořád někdo čeká, že se tu Matt znovu ve dvě ráno objeví.

Podle mého mínění nikdy.Bitcoin je zastaralý nesmysl, který nebude existovat ani v roce 2040, natož 2140. Obecně platí, že pouze kryptoměny typu PoS mají dlouhodobou budoucnost, nikoliv nesmysly typu PoW (jako například Bitcoin).