» Poradna » Ostatní

Kdo se vyzná v CD-ROMce Teac 540E Proč nečte

Odešla mi doma CD-ROMka a protože mám hluboko do kapsy, koupil jsem cirka 2 roky starou Teac 540E. Zkoušel jsem ji nejdřív na svém Celeronu 400 na koleji - načítání CD sice trvalo dlouho a někdy i nadvakrát, ale rychlost čtení pak byla stabilní. šoupnul jsem ji tedy do svého domácího stroje (Duron 800, chipset Via) a nastaly problémy: CD-ROMka třeba celý den nenačte ani jedno CD (ani se o to nepokusí, jen dementně bliká a pak zhasne), a poté třeba 2 hodiny čte. Sice jí to trvá, ale alespoň se snaží. Vůbec netuším, kdy a proč jo a kdy a proč ne. Zkoušel jsem vyměnit pár kabelů (mám tam ještě tu "chcíplou" Lite-Onku, disk a disk v rámečku), z Mastera jsem ji přeswitchoval na "cable-select", ale nic na to nemělo vliv. Předtím jsem tam měl WinXP, teď Win98 - žádná změna. Fakt už nevím

Odpovědi na otázku

Chybu hledej spis v te CDROMce. Vzhledem ke stari to muze byt jen zaprasena cocka. Doporucuju rozsroubovat a jemnym steteckem ocistit laserovou cocku...

Teacy jsou poslední doubou s rychlejšími čipsety k ničemu. Nedokážou pracovat se zaplým DMA, dělají pak paseku. Dokonce i s chipsety Intelu. U Via chipsetu zapínat DMA s jakoukoli CD-ROM či RW je sebevražda.A ještě mám zkušenost jinou, měl jsem rezervního 32x Teaca (čtení) a používal ho při různých příležitostech, teď mi asi půl roku stál v šuplíku nepoužitý a když jsem ho použil odmítá číst cokoli, ani očištění čočky nepomohlo. Prostě mají svou životnost ať jedou či ne a hlavně jsou háklivé na stěhování a změny. Čau W.

DMA mám celou dobu vypnutý a přesně jak říkáš: pdmítá číst cokoli. Až na zázračné nepredikovatelné chvíle, kdy čte normálně.

Ten teac 540E je asi najlepsia cdromka s ktorou som sa zatial stretol. Pouzivam ju uz 4-ty rok a zatial ide uplne bezchybne a cita vsetko a pritom som ju este ani raz necistil. Pravdaze moze sa stat ze sa na tu cocku daco dostane tak skus tam nechat prejst cistiace CDcko a ak to nepomoze tak ju rozober a precisti to rucne jemnou stetinkou alebo mozes aj liehom. V tom horsom pripade mas na nej odideny motorcek, potom ju asi mozes rovno zahodit ale to nepredpokladam lebo teac je kvalita tak to by malo kus dlhsie vydrzat bezat. Ak zistis ze motorcek ide (ze roztoci cdcko v mechanike)  a napriek precisteniu necita tak posledna moznost je este potocenie trimerom priblizne o 15st.  v smere hodinovych ruciciek( je umiestneny tam pri laserovej cocke na bocnej strane) Ak ani to nepomoze tak ju zahod a kup si daku novu a ni stare shity. Z tych lacnejsich ti odporucam Acer/Benq (52alebo56) a mas pokoj(zaruka)..atd...

No, to je právě to: když nečte, tak se o to ani nepokusí, prostě to CD ani neroztočí. Ale ještě včera dvě hodiny četla, a před týdnem v sobotu taky, a pak zas ne. Nechápu, kde je problém. Může to být tím mým VIA chipsetem nebo nějaký softwarovým nastavením?

Hlavně tu čočku nečisti lihem,zničil jsem si tak kdysi věž,je na to spec.přípravek.

Pokud se nepokusi cist tak vycisteni cocky nepomuze.Rada na priste nikdy ale nikdy si nekupuj jetou cederomku  znam to z vlastni zkusenosti kup si asus jak ja a ses zavodou

Ojetou CD-ROMku ASUS jsem už právě k naprosté spokojenosti koupil. Zdá se mi to lepší, než dávat dvakrát tolik za Lite-On a podobné výrobky s životností jeden rok. No, ale pokud se nemýlím, tak můžu do 6 měsíců od koupě ustoupit, aneb požadovat peníze zpět, notabene když výrobek, který mi prodal, není funkční.

Zrovna jsem nedávno synovi "opravoval" Teac-a CDROM (2 roky). Taky přestala zničeho nic chodit. Tak jsem jí rozebral, "rozpohyboval" očistil optiku, vrazil jsem do ní cédéčko v rozdeklovaném stavu, otestoval a vše je OK. Teď běhá jako nová ... Prostě něco mezi křemíkovím nebem a PC ....

Taky jsme ji rozebrali a zkoušeli v rozdělaném stavu. Nějaké CD po chvíli váhání vzala, jinde jenom najela na okraj, roztočila motor na plné obrátky, načetla "hlavičku" (např. se pustil autorun), ale pak nic - přestala číst. A většinu CD nevzala vůbec Musím si koupit novou, nedá se svítit. Protože mám jinak ale s věcmi "z druhé ruky" převážně dobré zkušenosti a kapsu prázdnou, asi znova zkusím nějakou "nenovou". Nepovaluje se náhodou někomu z vás na stole nějaká spolehlivá a vám nepotřebná CD-ROMka ?

Ale toto je známý problém, viz www.cdr.cz. Proveď upgrade firmware, který si stáhneš z www.teac.com. Pokud ji máš starší z druhé ruky, tak jí vyčisti čočku - nebo lépe nech vyčistit pokud to neumíš. Vypnutí DMA je samozřejmě _ABSOLUTNÍ_ nesmysl.

S tím DMA máš naprostou pravdu

Zkus ji odstrojit z krytu a zapojit mimo case odkrytou - bacha na laserový paprsek.Pak se mrkni, co se děje, když tam zasuneš CD - měl by se rozjet vozík s čočkou ke středu CD a roztočit se CD. Pokud se nic neděje, zkus rukou roztočit CD.Mně takhle "hapruje" ARTEC, což je sice hrozná značka, ale po záruce (1 rok) mi přestala číst, jen párkrát zablikala, zacvakala a - zhasla.Tak jsem ji rozhodil, zapojil položenou na case a když takhle nechtěla naběhnout, roztočil jsem to CD rukou. V pohodě naběhla a četla cokoliv i pálený CD, který mi nechce vzít CDRW SONY. Předtím jsem ji xkrát rozebíral, čistil čočku, prohlížel pojezd a nevím co a po zakrytování a montáži do case běžela tak max. 5x a šlus.Podle kluků z www.cdr.cz může být v háji nějakej šváb pro řízení otáček motorku, prý se to přehřívá až to zkolabuje a zastaví-li to CD ve špatný poloze, už se nerozjede.Zatím jsem to nevyřešil, nechci mít rozhozenej case a otevřenou mechaniku na něm, ale něco vymyslím - možná vyříznu přední kryt vozíku a udělám štěrbinu na ruční rozběh.

Mám podobný problém,jen s tím rozdílem,že přečte CD zvukové,ale jak tam vložím CD s hrou,tak nic.Čistil jsem to,ale je to pořád stejné.Nevíte co by to mohlo být???Poraďte.

tuhle CD-ROMku mám taky a sem s ní naprosto spokojenej. v biosu musíš nastavit PIO4 a vypnout DMA ! Ve Windowsech pak DMA zapnout jde a funguje na 100% (CDspeed).eště doporučuju sundat  kryt, vyčistit čočku a pumpičkou na kolo (se šlahounkem) fouknout opatrně pod čočku aby se oprášil opt. hranol pod ní. zní to asi dost podezřele, ale funguje to !

Hlavně nečistit CD-ROM čistícím CD pak už by mechanika mohla odejít na věky......(vlastní zkušenost) rozebrat a opatrně vyčistit polypropylalkoholem...... (nebo tak nějak se to jmenuje).......

Aha tak asi preto tie cistiace cdcka vyrabaju, aby si ludia uz nacisto dorazili cdromky vsak???

Já jsem myslel čistící CD které se používají na audio přehrávače. Existují i speciálně na CD-ROM ale s těmi zkušenosti nemám. A abych vše uvedl na pravou míru toto Cd jsem dal do CD-ROM SONY CDU5211 a přestala uplně komunikovat tak jsem ji rozdělal a laser byl vyjetý uplně na konci. Rozchodil jsem ji ale už nečte tak jako dříve. Ale mezi námi SONY nebrat!!! S touto značkou mám špatné zkušenosti.

No to bude asi v tom ze si pouzil zle cd. Ako si uz vravel su cistiace cdcka na cd-romky a cistiace cdcka na audio cd prehravace. A ked si to clovek zameni tak sa moze stat to co tebe. Su inac aj univerzalne, tak pre istotu je lepsie pouzivat tie.

Mam nekolik kamaradu, co maj (meli) tuhle CD-ROMku doma, a vsem jim cca. po 2 letech zacala zlobit - nejdriv obcas nenacetla CDcko, pak necetla audia,..... Cistici CDcko pomohlo jen castecne..