» Poradna » Programy

Kdo poradí, když ani Microsoft neví?

Dobrý den, prosím o pomoc s problémem popsaným v okopírovaném dopise se supportem Autocontu.Dobry denBohuzel, ani s pomoci fy Microsoft, nejsme schopni zjistit, jak do DOSpromtu prislusny font doplnit ci prenest z jineho OS. Nejspise se bude jednat o vlastnost daneho OEM OS. Resenim je instalace jine verze OS, ktera pismo 10x20 podporuje.S pozdravem Jan LukešTechnická podpora AutoCont CZ a.s OSTRAVANemocniční 12, OSTRAVA  2,  702 00Hotline: +420 59 61 52 555email: jan.lukes@autocont.czhotline email: support@autocont.cz -----Original Message-----From: Ing. Vratislav Hirš [mailto:hirs@gm.vyskov.cz] Sent: Tuesday, October 07, 2003 12:12 PMTo: AC Centrála - technická podporaSubject: Velikost zobrazení znaků DOS aplikace v okně Windows98SE.Dobrý den,mám 2 systémy Windows98SE. Na jednom se mi v možnostech nastavení parametrů písma u zástupce nabízí rozlišení 10x20, na druhém jen 10x18. Tím je zobrazení na výšku smrsknuté.Jak přenést možnost rozlišení z toho systému, který toto umožňuje na ten, který to nenabízí nebo jak jinak tento problém vyřešit? Problém mám na Vašem výrobku výr. č. 140996.Ing. Vratislav HiršGM, spol. s r.o.Smetanovo nábřeží 498682 01 Vyškov

Odpovědi na otázku

Ve vlastnostech toho okna se tam kde se vybírá vel. písma dá zvolit zda použít písma rastrová, truetypová nebo oba druhy. Zkuste oba druhy, já mám na W95, 1024x768@85Hz 10x20 TT a 10x18 rastrová.Nabídka vlastnosti se vyvolá stiskem Alt+mezerník a je to na kartě Písma.

Problém je v tom, že na tom konkrétním systému se velikost 10x20 nenabízí. Win 95 toto rozlišení i u mne mají.

zkontroluj adresáře c:\windows\fonts na soubory *.fonaha moment - že prý to 10x20je TT font? - tak to ti fak mohla doinstalovat grafická kartavobejdi to: pouště dosové aplikace prostě full skrýn - v zástupci tvého faking_dosového.exe si ve vlastnostech nastav vokno - maximalizovatdíky si nech, flašku neposílejv tomto full skrýn zobrazení si můžeš zavést i dosové rezidentní ovladače češtiny Latin/Kameník pro tvůj faking_dosový.exe - že totiž uděláš zástupce na batku ve které bude nastavení startovního adresáře aplikace, volání češtiny, faking_dosový.exe - a zástupce na tento .bat ať má nastavené maximalizovat

Ne, funkční font na Win98SE 10x20 není TT. TT to je na Win95. V režimu přes celou obrazovku to používám. ALE! Tuto obrazovku nemohu obsluhovat přes vzdálenou plochu. Proto jsem chtěl provést přenastavení na do Win okna. Bohužel jsem narazil na PC s nevhodným zobrazením.

No, proste skus ist do adresara Windows\Fonts, a na tom PC kde mas 10x20 nie TrueType si najdi bud System.fon alebo vgaxxx.fon, kde xxx je cislo (kodova stranka apod.). Tieto subory byvaju skryte systemove, takze najprv si povol zobrazovanie skrytych syst. suborov. No a tieto subory skus skopirovat do toho Win kde 10x20 nemas. Povodne subory odtial si ale zalohuj! Je to len pokus.

... moze sa to volat aj vgasys.fon, vgafix.fon, vgaoem.fon apod., neviem ako su tie subory nazvane na W98, mam tu teraz W2k.

Děkuji za radu. Po porovnání souborů však vypadají všechny *.fon soubory stejně. Mají stejné velikosti i data vytvoření v obou systémech. Přesto jsem původní vymazal a pak jsem tam nahrál ty z druhého systému. Výsledek je stejný jako před překopírováním. Pokud tedy budeme předpokládat, že popis potřebných fontů je opravdu v *.fon souborech, pak je třeba systém přinutit, aby z nich potřebnou informaci načetl. Ale jak? Pravděpodobně nějaká knihovna GDI seznam nabízených fontů nerefrešuje při každém volání, ale jen při nějaké události. Ale při jaké? Nebo prostě zrovna knihovna daného systému je unikátní a toto rozlišení nemá ve svém tvrdém seznamu?

Inženýre inženýre, co vás v té škole učili

To už si vzpomínám dost mlhavě. Tehdy jsme pracovali ve strojovém kódu s tehdejším vrcholem techniky Intelem 8080 s pár bajty paměti a operační systémy vypadaly tedy docela jinak. Také byly výkonné počítače řady EC. O grafice na monitoru se nám mohlo jen zdát. Znakové terminály už existovaly! Dnes je situace docela jiná. Programujeme ve zcela jiných prostředích a programy něco volají, většinou jen naše obrazotvornost nám dává tušit, co se v systémech děje. A tu a tam narazíme na nestandardní chování nějakého systému, které bychom rádi dostali do latě. A tak když něco nevím, optám se tam, kde tuším možnost rady. Jedním z takových míst může být i Poradna na Živě, byť hustota informací je zde nízká. Ale je zde vyšší pravděpodobnost rychlého úspěchu vyšší než u osobního detailního zkoumání Windows. Zejména, když ani specialisté od Microsoftu neví. Přitom je zřejmé, že snadné řešení existuje.

a zkoušeli jste vyměnit tu grafiku ... ???

Ještě ne. Pokud nenajdu měkčí řešení, jistě to zkusím a dám vědět. Ještě dám k dispozici několik dnů, třeba někdo hřebíček trefí na hlavičku.

a grafické karty jsou na obou počítačích stejné ...?

Nejsou.Na fungujícím je S3 Trio 3D.Na tom, který nenabízí požadované  rozlišení je ATI 3D Charger.

sem si to myslel .... zkus ATI vyhodit a dej tam jakoukoliv neATi kartu ....

P.S. At sem napise nekdo komu uz Mrkvosoft v necem poradil ????

třeba mě : když jsem se před časem ptal na něco z NT4CZ, tak se ptali,odkud je mám. Pravím z MSDN. Tak mi poradili, ať se zeptám ve státech, oni že podporu na produkty z MSDN nedělají

Taky jsem zvedav, kdo mi poradi, kdyz ani M$ nevi. Napisu jim email, pak vam dam vedet. Muj problem je na:http://www.zive.cz/mod_consultancy/Reply/def...