» Poradna » Ostatní

Kdo je autorem fotky? Kdo k ní má autorská práva?

Kdo je autorem fotky? a)majitel fotoaparátu
b)ten kdo stiskl spoušť
c)ten, kdo je na fotce, pokud to byla samospoušť
d)ten, co je na fotce
e)ten, kdo fotku objednal a zaplatil
f¨)nikdo, protože nic se neděje nahodile

Kdo k ní má autorská práva? g)autor fotky
h)majitel fotky
i)držitel negativu

Odpovědi na otázku

Autorem fsech fotek jsem ja. :o)

Autorom je ten, kto fotografiu vytvoril. Fotoaparát to nemôže byť, pretože je len technickým nástrojom (médium). Autorské práva však môžu byť prenesené napr. na toho kto si takú fotku objednal alebo zaplatil.

Není to náhodou tak, že ten, kdo si fotku objednal a zaplatil, má jenom majetková práva, zatímco autorská prává stále připadají autorovi? (odtud pojem "autorská" práva)

Autorská práva se rovněž dají jakoby koupit, říká se tomu exkluzivní smlouva. Právo s dílem nakládat má potom pouze ten, kdo dílo koupil.

no přece FotoBSA

jednoznačně b) a zároveň g) protože ten kdo stiskl spoušť je autor fotky

Vylučovací metodou vysvětlím:
a) majitel aparátu - pro určení autorství FOTKY naprosto irelevantní údaj
c) samospoušť - tu nastavil autor fotky a kdo je v záběru je opět naprosto irelevantní
d) to je úplnej blábol, to je snad jasný
e) toto se řeší přenosem práv (licencí), ovšem je to až druhý krok... v momentě vzniku fotky je autor jednoznačně ten, kdo to vycvakl
f) někdo to bejt musí
g) = b)
h) viz e)
i) v případě kinofilmu má negativy v držení rovněž autor fotky, práva opět může někomu prodat...

Poopravím bod i- autor fotky nemusí nutne vlastniť negatívy,negatívy môžu byť majetkom napr. agentúry,ktorá zastupuje fotografa a môžu byť vytvorené prístrojom,ktorý je majetkom agentúry,ktorá zastupuje toho,kto negatívy vytvoril a mal prístroj len zapožičaný za určitým účelom,autor negatívov môže mať autorské práva ku všetkým fotografiám,ktoré vzniknú z týchto negatívov,ale nemusí negatívy vlastniť,vlastníkom môže byť dotyčná agentúra,on je len autorom dotyčných negatívov,to je všetko predmetom zmlúv,ktoré má alebo nemá uzavreté s niekym,kto ho oficiálne zastupuje,pokial ho niekto zastupuje.práva samozrejme môže a nemusí predať,ale môže a nemusí byť vlastníkom neatívov/pamäťových a iných záznamových médií,na ktorých sú zaznamenané/uložené prvotné,pôvodné originály.

Ani zdaleka to nemusí být ten za "b", pokud není schopen práva vlastnit, např. pro nezpůsobilost. Pak by to mohl být - a to je krásné slovenské slovo - jeho tútor.

Co znamená slovo fotka?
Je třeba přesná definice.

Doporučuju podívat se sem http://cs.wikipedia.org/wiki/Autorsk%C3%A9_pr%C3%... ... - je to tu pěkně rozepsané

Jen pro zajímavost, například fotografie pro veřejnost pořízené americkou armádou jsou všechny bez ohledu na autora (=zaměstnance armády) automaticky Public Domain a autorská práva na ně nikdo nemá.

přidej :
Majitel je stát, na kterým území byla pořízena
Majitel je výrobce paměťový karty nebo filmu
majitel je výrobce fotoaparátu
majitele jsou energetický závody, protože ti dodali emergii
majitelem je tvůj stvořitel- rodiče nebo doktoři, přotože tě vytvořili ve zkumavce
....

Tak si něco vyber....nakonec vždy platí, že majitel je ten, co je schválenej někým, koho si schválil ty nebo jiní