» Poradna » Windows (a jiné OS)

KDE plasma 5,-Všechny soubory označené jako spustitelné?!, Nastavení GK a zvuku?

Dobrý den, již delší dobu jsem neprovozoval žádnou linux distribuci. Posledně Kubuntu 14.04.5 .V případě nasazení linuxu pro známého mám otázky, na které jsem zatím nenašel řešení, odpověď.- V kubuntu s KDE plasma 5.xx jsem si všiml, že při zkopírování jakéhokoliv souboru /foto, video/ z usb, nebo jiného média, jsou všechny soubory označené jako spustitelné. Bylo to tak i ve Fedore s KDE plasma 5.V kubuntu 14.04.5 to tak není příznak spustitelnosti tam není. Je to v pořádku?- Existuje nějaká utilita gui pro nastavení Intel grafických karet pro linux, podobná jako ve windows? Myslím na nastavení výkonu obecně, 3D, power management, atd..- Jak zjistím nastavení zvukové karty a jak můžu nastavit třeba 16bit DVD kvalita?Děkuji

Odpovědi na otázku

1) proč Kubuntu 14.04? To je pěkně letitá verze. LTS aktuální je Kubuntu 16.04 Xenial Xerus – LTS, starší neber2) soubory zkopírované z externího média nemají co být nastaveny jako spustitelné - proč proboha? To je parametr pro aplikace, shell skripty apod., ne pro fotky, videa atd.3) na nastavení grafických fičur máš nastavení systému. Pokud máš grafiku nVidia či Radeon, dají se doinstalovat tzv. nesvobodné ovladače od výrobce + nastavovací nástroj od výrobce.