» Poradna » Programy

Kde hostovat hru, kterou tvořím?

Zdravím,Programuji online hru jako indie single-dev a nemám zrovna v plánu kupovat si domů fyzický server. Jedná se o hru pro Windows platformu, ne o webovou aplikaci.Ať hledám jak hledám, Google mi není schopen pomoci. Potřebuji najít službu, kde bych mohl hru hostovat. Nejlépe se zkušební dobou nebo bez závazku, abych mohl testovat alpha verzi hry např. 1-3x za týden. Časem pochopitelně i stabilněji.Potřeboval bych nějaké rady, tipy, recenze, návrhy. Budu zkrátka vděčný za cokoliv k tématu.

Odpovědi na otázku

Nejsem si úplně jistý, jestli máte představu, co vlastně chcete. Jestli webhosting nebo VPS, nebo co vlastně.Pokud chcete VPS, mohu vám poskytnout v labu nějaký prostor s veřejnou adresou, případně nastavit a spustit na tom webserver a podobně, podmínka je, že ta věc bude mít nějaký vývoj a smysl, jinak vám to, samozřejmě po předchozí domluvě, zruším - moje zdroje, moje pravidla. Ale je třeba vědět, co vlastně chcete.

Zdravím a děkuji za odpověď.Upřímně, jako programátor se učím za pochodu a ještě stále si nejsem jistý, zda-li by byl lepší dedikovaný server, nebo VPS. Jestli s tímhle máte zkušenosti, nechal bych si poradit cokoliv. Ale webhosting je mi k ničemu.Inu, pracuji na MMORPG jako indie single-dev, takže ten progres je obecně pomalý co se týče programování nových věcí. Ale pomalu se blížím k alpha testování, tak chci být připravený.

Určitě VPS. VPS si můžete udělat tak velké, jak chcete (víceméně), a ještě k tomu to kdykoli měnit, nemá smysl pro to vyhrazovat dedikovaný server. Zvlášť v okamžiku, kdy se vám doma neválí stohy peněz.Takovým projektům fandím, ale (možná je to mnou) většinou skončí tak nějak ve vzduchoprázdnu, že se dodělají tak napůl, nikdo o to nemá zájem, a podobně. Doporučil bych testovací prostředí, například 2 VPS, jedno vývojové, jedno se stabilnější verzí pro testovací hráče, a k tomu i nějaký ten web, abyste měl např. fórum a odkaz na stažení klienta.Do budoucna pak také budete potřebovat právní zázemí.Rozhodně nedoporučuji server dělat pro Windows. Desktopové Windows mají licenčně zakázáno používat je jako servery, serverové Windows se vám prodraží. Nehledě na všechen ten opruz, který to s Microsoftem pak způsobí - například to, že vám mohou kdykoli provést licenční audit.

Ideální by bylo mít nějakým způsobem automatizovaný deploy a balit to třeba do dockeru / OCI image. Pak se dají v pohodě rychle vyrábět testovací virtuály on demand.

Jo, k tomu se pomalu ale jistě prokousávám Je fakt, že Azure (v tomto případě díky microsoftí platformě) pro to asi nabídne vůbec nejlepší prostředí. Otázka je, jestli ho tazatel bude schopen pojmout a využít.Pracuji s AWS (ne jako vývojář) a dává mi zabrat udržet s tím krok.

Azure tolik neznám, ale google na tom bude srovnatelně. Ostatně, Kubernetes je z velké části jejich dílo.

Co sa tyka kontajnerov, tak je Google z trojice AWS, Azure a Google najhorsi, maju mizerny support, este horsia mizerna komunikacia. Najlepsie skusenosti mam s Microsoftom, ale je priserne drahy....

Dobré vědět. Mně to jejich prostředí a toolchain při testování vyhovovaly a podporu jsem nepotřebovala, ale u něčeho většího se člověk může spálit snadno…

No vzhladom na to, nasa firma robi velke projekty (a sama je cloud provider aj ked neverejny ), tak je nevyhnutne aby osoby zainteresovane na projektoch boli dostatocne kompetentne a boli schopne flexibilne komunikovat co sa zial Googlu, aspon zatial, moc nedari. Zrejme si to aj Google uvedomil a urobil nejake opravne kroky, ale stale plati - AWS a Azure priorita, ostatni provideri iba keby vsetko ostatne zlyhalo.

U nás je to to samé, jen máme cloud kompletně in-house a neposkytujeme ho nikomu :) Pro mě je hledání veřejného cloudu spíš věc soukromých projektů, momentálně maximálně tří přispěvatelů.

Uprimne bol by som radsej keby sme nase VPC neposkytovali nikomu pretoze je to des, ale napriek vsetkym predpokladom sa tie riesenia celkom dobre predavaju a dokonca sa dokazu realizovat. Akurat sa rozhodlo,ze kontajnery dokedy nebudu v akom takom konkurencieschopnom stave budeme ich poskytovat externe cez AWS, Azure alebo v pripade jedneho stredne velkeho zakaznika postavime nieco OpenShiftoveho mimo nas cloud a mimo externych sub-dodavatelov.

Virtuály líp škálují. Když dojdou prostředky, není problém připlatit za pochodu větší RAM, přidat jádra CPU, zvětšit diskový prostor… Což u takového projektu vidím jako nespornou výhodu.

"Programuji online hru""Jedná se o hru pro Windows platformu, ne o webovou aplikaci."Asi by sis to měl nejdřív ujasnit. Je celkem jedno, na jaké platformě běží desktop verze hry - zda na Linuxu, Androidu nebo Windows. Krom případu web aplikace, kdy rozhraní běží rovnou v browseru, což ale jak říkáš, není ten případ.Pak desktop verze běží na tvém PC a herní server na serveru. Serverová aplikace se nestará o běh hry samotné, ale spíš zprostředkovává mezi hráči posílání informací - třeba pozici v mapě, statusy postav, co která postava zrovna dělá, skóre atd. aby desktop aplikace u každého hráče měla v reálném čase všechny informace pro správné zobrazení situace z pohledu hráče.Herní server skoro určitě nepoběží na Windows - tyhle serverové věci se dělají na serverech s linuxem - Debian / RHEL / CentOs ap. a nijak to nesouvisí s tím, že desktop verze hry je třeba jen pro Windows.Takže, pokud chceš testovat online režim své hry, tak si teda krom desktop aplikace - co udělá všechnu tu grafiku a efekty - musíš naprogramovat i aplikaci pro server - to je něco bez grafiky, co ty hráče propojí a jednotlivé počítače hráčů propojí potřebnými informacemi, které u nich desktop aplikace hry zobrazí v grafice.

Naprogramovaný herní server mám. Že je hra pro Windows byl jen bonus pro posílení faktu, že to není webová aplikace. Tohle mám ujasněné už hodně dávno

Tak to už jistě máte jasno v požadavcích na systém, kde by to mělo běžet.Jaký operační systém pro server, kolik RAM, CPU a místa na disku. Co jste schopen zajistit si sám, co chcete, aby vám zajistil poskytovatel (např. firewall, konfiguraci OS, instalaci knihoven...).Jestli k tomu chcete web, jak budete řešit distribuci klienta...Fandím vám, je fajn, že něco děláte, ale je třeba vědět, co chcete

Webovou stránku už mám, proto nehledám. Prozatím vím, že budu potřebovat Unix OS. Dle toho, co jsem si byl schopen najít by nejspíš Ubuntu server byl nejlepší. Disk SSD, s pamětí min. 6GB. RAM 4GB.Ovšem, jak píšete, služby od poskytovatele budou klíčové, páč s Unix OS neumím vůbec, na tož konfigurovat jej a nastavovat firewall a ochranu obecně.

Tam nic konfigurovat nemusis. Slabym clankem bude beztak ta tvoje hra (nic ve zlem, to je proste fakt) a tak musis hlavne zajistit aby bezela pod vlastnim uzivatelskym uctem (ne pod uctem "root").

pokud máš dostatečně silný stroj, tak by sis ten server s *buntu mohl možná pro to testování virtualizovat na localhostu.

len pozor, unix nie je linux. su to 2 rozdielne systemy, ale s rovnakou myslienkou.

Hlavní otázka je, jaký je požadovaný výkon. Nejlevnější VPS u Forpsi se dá sehnat za cca 90,- měsíčně (jedno jádro, 1GB RAM, 20 GB SSD). Velmi populární jsou jinak virtuální servery u DigitalOcean. Špatný není ani Google Cloud, tam se dá integrovat i celá vývojová pipeline včetně repozitářů s kódem a automatického deploye.

to me docela zajima, je nekde nahled, nebo je zatim vse utajeno ?

Hra se jmenuje Wings of The Universe. Je k dispozici stránka na Facebooku, kanál na YouTube a vlastní stránka wingsoftheuniverse.com (prozatím jen v angličtině).

hlasim se na testovani :D

Mam len jednu pripomienku: ta stranka ideovo nevyzera uplne zle, ale rozhodne tam bude este treba velmi vela zapracovat na tom, aby nevyzerala az tak lacno.Ta reklama na VIX nevyzera velmi dobre a prezradza,ze si do nej moc neivestoval. Skus na tom trochu popracovat.

Ano, stránka se bude ještě hodně upravovat. Zatím placam všechno sám, takže to chvíli potrvá. Musím si počkat na další výplatu. Můj měsíční budget je roven kusu mé výplaty.Tak stejně se bude upravovat i mobilní verze stránky. Aktuálně je to rozházené.Každopádně děkuji za kritiku! 🙂

Gratuluji, pěkná práce.Vzhledem ke stádiu, v jakém to je, je určitě na čase připravit nějaké testovací prostředí. Pokud byste měl zájem, mohu vám nějaké své zdroje nabídnout; tj. provoz a základní konfiguraci testovacího serveru postaveného na GNU/Linux.

Nejprve bych se zeptal co u vás znamená testování alpha verze hry?Jestli je to jen nárazové testování, kdy se to spustí třeba na hodinu a buď sám a nebo s pár kamarády se připojíte a cíleně testujete nějakou funkčnost a zda to nepadá atd. Možná pak i vyhodnotit nějaký log.Nebo je to spíš stav, kdy je "server" dostatečně stabilní, že nepadá a měl by někde běžet nonstop a čas od času ho aktualizuješ a testeři to v jejich volné chvíli otestují, tj třeba ve 4 ráno apod.Často totiž potřebuješ spíš tu první variantu a tam většinou bohatě stačí když si doma na to vytvoříš nějaké virtuálko nebo to spouštíš přímo na svém PC, jakož programátor máš asi celkem slušný stroj, který utáhne jak server tak i klienta.Když se pak dostaneš do té druhé fáze, kde už chceš aby to běželo dlouhodobě, tak je vhodná volba nějaký VPS server nebo Azure apod.

Ano, testováním alpha verze mám na mysli krátkodobé nárazové testy, aby se otestovala odezva klient-server a naopak, funkčnost, ukládání hráčských dat do patřičných souborů a hlavně zda-li server bude schopen pojmout určité množství hráčů, aniž by se zasekával / padal.Je pravdou, že užití mého PC jako serveru jsem zvažoval pro tyhle prvotní testy. Má otázka je spíš do budoucna (cca za 4-5 měsíců bude aktuální), kdy už mám nyní přihlášené lidi na veřejné alpha-testování hry, kde se lidi budou hlavně zaměřovat na funkčnost samotné hry a hledat bugy.

Prosím jméno hry, rád si ji zahraju/ podpořím ;)

Název hry je Wings of The Universe. Je k dispozici stejnojmenná stránka na Facebooku, kanál na YouTube a vlastní stránka wingsoftheuniverse.com (zatím jen v angličtině). Určitě budu rád za jakoukoliv podporu