Karta SD je pouze pro čtení

Dobrý den,mám kartu microSD 128GB, kterou jsem používal jako bootovací médium na windows to go instanci operačního systému. Já vím je to hrozná blbost, ale prostě jsem to udělal. A dnes jsem zjistil že SD karta sice operační systém nabootuje, ale když předtím udělám jakoukoliv změnu, tak po restartu je to jako by jsem nic neudělal. Kartu jsem zkoušel formátovat, ale napíše, že je chráněná proti zápisu, když zkusím trochu agresivnější programy jako gparted apod., tak vyhodí chybu nebo to jakože oddíly smaže, ale po aktualizaci zobrazení jsou zpátky jak byly. Je nějaký způsob jak kartu normálně naformátovat a dále používat nebo jsem jí zničil a je na vyhození?Díky

Odpovědi na otázku

Koľko výplat stojí nová SD karta?

Já si těch karet můžu kopit třeba tisíc, ale chci vědět jestli je ta chyba způsobená stylem užití nebo něčím ve windows, případně jinde a jestli se z toho stavu dá dostat. Protože nemá vadné sektory a je normálně čitelná

Tak si vytahni kristalovou kouli a u kazde z tech 1000 karet co si poridis, jestli a kdy se jako naprosto bezny spotrebak odporuci do kremikoveho nebe

Si typ človeka, ktorý aj keď má dosť financicií, babre sa s pokazenými vecami? SD karta nie je bicykel, ktorý rozoberieš, niečo v ňom vymeníš/naolejuješ a funguješ ďalej. Ten stratený čas za to nestojí. RayeR bol schopný sa pustiť aj do výmeny úložiska v starom telefóne, ale ja to nepochopím, keď si mohol dovoliť omnoho novší tel bez trápenia sa ako tel. rozobrať, ako odpájkovať SSD... A SD karta je rádovo lacnejšia ako smartfón. Čo taký typ ľudí vedie k snahe zachraňovať odpad?

Jen jsem potřeboval vědět jestli stav do kterého se dostala je nějak vratitelný. Potřeboval jsem aby ještě chvilku sloužila tam kde byla, než jí nahradí něco co má větší smysl než kupovat další a další a další a další kartu, která po dvou měsících odejde. Kartu jsem již zlikvidoval a zálohu systému nahrál na klasický HDD v USB krabičce, kde bude muset těch pár měsíců ještě sloužit

Ak dobre viem, keď SD karta/SSD zistí problém, prepne sa do read-only módu.

Žádný způsob jak kartu normálně naformátovat a dále používat není. Prostě odešla, to karty často dělají. A myslím si, že ani ty jsi to nezapříčinil.

Jen mi tenhle způsob odchodu přijde zvláštní. Většinou se stalo že jí počítač neviděl nebo byla čitelná a zapisovatelná jen z části z důvodu vadných sektorů. Tohle vidím poprvé

Slušná karta se prostě zamkne jen pro čtení (to může ještě dlouho fungovat).

Právě naopak, tohle je zdaleka nejčastější typ smrti SD karet. Obvody pro zápis jsou velmi namáhané a špatně chlazené, takže prostě odejde nějaká součástka, bez které karta nedokáže měnit přepisovat obsah. Takže vyhodit, dělat se s tím nic nedá.

Karty mají omezený počet přepisů ...

Tak jestli má jen 10 tisíc zápisů, přepisů a mazání, tak to je fakt po ní. Díky

Ahoj, mám takový hloupý dotaz... Nemáš náhodou u adaptéru ten zobáček v poloze lock?

Tohle je celkem časté chování pokud karta vyčerpá počet zápisů - když to řadič zjistí, tak přepne kartu do readonly módu

To rozhodně není žádná záměrná funkce. Takto odchází běžně i karty, na které se téměř nezapisuje. Pro zápis se používá vyšší napětí a některé součástky jsou tam při zápisu hodně namáhané a prostě odejdou. A v ten okamžik je read-only. Respektive ona se R/O nehlásí (což je dobrý důkaz, že to není záměrný stav), chová se zdánlivě úplně normálně, přijímá data na zápis, akorát při dalším čtení je tam pořád stejný stav. Kdyby to byl úmysl, tak by nebylo nic jednoduššího, aby se karta počítači hlásila jako R/O