» Poradna » Notebooky

Kapalina v notebooku

Zdravím, mám notebook ASUS X555L a v noci mi do klávesnice vteklo nevím jaké množství ledové kávy, večer jsem u notebooku usnul, takže běžel přes celou noc. Ráno když jsem se vzbudil, tak jsem ho vypnul. Ale ted v 18:15 uz ho nemohu zapnout. Jake jsou rady, co delat a daji se zachranit data z HDD ?

Odpovědi na otázku

Okamžitě z něj vyndat baterku a nezapínat ho, jakýkoliv další pokus o zapnutí může být pro něj smrtelný.Jestli si na to troufneš, notebook kompletně rozeber a jednotlivé části vyčisti nejlépe isopropylem (též isopropyl alkohol). Očisti i elektroniku disku, ale to jen v případě, byl-li zasažen kapalinou, jinak s ním nemanipuluj, máš na něm data. Po vyčistění nech proschnout nebo trošku prohřej (stačí obyčejný fén).Pokud si na to netroufneš, odnes to co nejdřív do servisu.K datům, pokud nebyl zasažený pevný disk, tak data z notebooku s největší pravděpodobností dostaneš, stačí vymontovat disk a dát jej do externího rámečku.

Díky moc za radu

Isopropylem slazenou kávu nevyčistí...

První teplá voda, důkladná lázeň v teplé vodě a pak není špatné to ještě proprat z tom IPA (izopropylalkohol), ten pomůže vytěsnit vodu ze všech zákoutí a lépe proschnout.

Protřepat, nemíchat!Odpojit od sítě, vyndat baterii a nechat vyschnout. Pokud jseš pokročilý tak rozeber a vše než odendáš foť (ono pak si vzpomenou třeba po dnu je těžké). Pak bys to mohl vzít jemné technickým lihem.

Akorát může být problém, že ta káva tam byla celou noc a ještě k tomu v zapnutém notebooku. I kdyby nebyl zapnutý, tak by to byl problém, takto je ještě větší. Tipuju že je po něm, ale HDD bývá vespod, na ten se káva dostat nemusela.