» Poradna » Mobily

Kamera pro natáčení hudebních klipů

Dobrý den,mohl by mi prosím někdo poradit, jaká kamera by byla vhodná? Mám v plánu natáčet hudební videoklipy pro méně známé interprety, ale rád bych dosáhl "profi" úrovně. Natáčet se bude asi spíše v exterierech, ale rád bych, aby byla použitelná i pro klipy na "zeleném pozadí". Přibližná cena kolem 30.000,-- Kč, prozatím vybírám spíše kamery, které natáčení už i ve 4K, ale není to nutností, hlavní záznam bude ve Full HD, ale myslím i do budoucna :) Hlavní je pro mě tedy kvalitní záznam ve FullHD a až potom ve 4K, můj favorit je Panasonic VXF990 a SONY FDR-AX53, ale raději bych si nechal poradit. Můj hlavní cil je dosáhnout "profi-polofrofi" úrovně, ale nevím, jestli mi na to 30tisíc bude stačit. Všem děkuji předem za radu a vyjádření :)

Odpovědi na otázku

Za ty peníze dosáhneš mnohem lepší kvality spíš se zrcadlovkou.

Už i přímo tady jsem několikrát četl, že kamera je lepší než zrcadlovka, že kamera bude vždy lepší než zrcadlovka, pokud je tedy využítí převážně (v mém případě 100 %) nahrávání videi. Další věc je, že jsem přímo zde četl, že je lepší bezzrcadlovka než zrcadlovka. Pokud je tedy lepší zrcadlovka než třeba tyto kamery, tak jaká a jaké skolo k natáčení videi, Díky

To by bylo na velmi obsáhlé povídání, ale pokud jde o kvalitu výstupu, pak výstup ze zrcadlovky je objektivně lepší než z kamery přibližně stejné ceny. Pro použití jaké zamýšlíš ani není nijak zvlášť omezující ergonomie zrcadlovky protože charakter takového natáčení je obdobný, ne-li stejný jako ve studiu, ostatně zamýšlíš natáčet před zeleným pozadím a to je studiová práce. Takže máš čas záběry předem důkladně připravit a připravit na ně odpovídajícím způsobem i techniku. Počítej ovšem s tím, že koupit zrcadlovku a točit jen tak nepůjde, budeš muset dokoupit spoustu příslušenství, které cenu zrcadlovku dotlačí na cenu kvalitní kamery. Ovšem pokud uvažuješ jako alternativu kameru v hodnotě řádově 30K pak i s vybavením bude pořád zrcadlovka stát za zvážení. Jednoduše prostě proto, že i ke kameře vybavení budeš muset pořídit. Takže pokud požaduješ výstup na úrovni, pak 30K stačit nebude ať tak nebo tak. Konkrétní typ zrcadlovky bych si radit netroufal, ale zdá se, že Canon by byl asi lepší volbou než jiné značky z jednoho prostého důvodu - existuje pro něj alternativní firmware Magic Lantern, který dokáže dodat funkce kterými jinak disponují jen profesionální kamery, ať už falešné barvy nebo zebra a další. Pro zrcadlovku by mohlo hovořit i možnost toho, co levnější kamery neposkytnou a to je možnost použití výměnných objektivů a to už je výhoda dost zásadní.

Jak jsem již psal, hlavní natáčení plánuji v exteriéru, za pochodu, "green" bude max cca 10% záběru, ne víc. Asi jsem nějak zapomněl neuvažoval nebo dalším vybavením pro kameru, zamýšlel jsem pouze kameru a stativ, neplánuju zaznamenávat ve vysoké kvalitě zvuk a tím, že většinu plánuju v exteriérech, tak mi odpadá i velká potřeba svícení. Dle mého názoru, je kamera kompaktnější, než zrcadlovka, která potřebuje "vhodné" objektivy. Přiznám se, že nemám vůbec ponětí, jaké by to měly být, s čím bych měl točit a s čím zase ne. Trochu mě překvapuje, že kvalita výstupu u zrcadlovky bude lepší než u kamery, proto se ještě zeptám, a jakou cenu by muselo jít, aby ta kamera byla lepší? 40 nebo až 50 tisíc? Stále (asi mylně) žiju v představě, že zrcadlovka je na profi focení a kamera na natáčení.

Tak od konce - po stránce ergonomie se dá kamera a zrcadlovka (a fotoaparát obecně) jen těžko srovnávat. To stránce technické je na tom zrcadlovka lépe už jen z titulu velkého snímacího čipu a ten je pro kvalitu výstupu rozhodující a poskytuje oproti srovnatelně drahé kameře další možnosti. Ovšem - a to bez urážky - pokud chceš se zařízením v ceně okolo 30K dosáhnout profesionální kvality, byť v uvozovkáchm pak si to představuješ jako Hurvínek válku. Jednak kamery, které jsi vybral jsou z tohoto pohledu jen šidítka, prostě trochu lepší kamery na záběry z dovolené. A jednak při točení venku potřebuješ světla nejméně stejně tak jako ve studiu. A to nemluvím o spoustě dalšího vybavení - točit "za pochodu" z ruky se dá jem sem tam nějaký záběr, jinak se bez glideru nebo lépe kolejí neobejdeš. Jestliže natočíš celý klip jen z ruky, bude houpání jamery při chůzi působit velice amatérsky až odpudivě. Něco dokáže zachránit steadycam, ale samospasitelný taky není. Ač to možná zní divně, tak pro začátečníka je natáčení v ateliéru (asi lépe řečeno v interiéru) jednodušší a svým způsobem i méně náročné na vybavení.

Koukám, že jsem nějak pomotal začátek - tedy srovnávat zrcadlovka a kamera ve větě první a po stránce technické má začínat druhá věta.

První věc, že jsme se asi úplně nepochopili, neplánuju točit "film", koleje by byli sice fajn, ale ty nezamýšlím, má vize je natáčet hudební klipy méně známím interpretům, a snaha tím pádem je, aby vypadali co možná nejlépe, nebo alespoň nějak srovnatelné s ostatními "béčkovými" klipy. Možná si to představuju jako hurvínek válku :D :D Každopádně, pokud tedy vezmu vaše vysvětlení (za které moc děkuji) jako holý fakt, tak bych rád přibližně věděl, jakou tu zrcadlovku a jakou optiku si pořídit. Třetí věc co mě ještě napadá, kolik byhc tedy musel dát, aby kamera byla "kamerou" :D :D Od kolika tisíc se dá bavit o kameře?

Ale on klip je taky film, alespoň techniky natáčení se nijak zásadně neliší a v mnoha ohledech je natáčení klipu náročnější než natáčení filmu.Základní kamera tak řeněme od 60K (ale nemám moc přehled o cenách) - jako slušný základ bych považoval např. Canon XF 205 nebo podobnou třeba i od jiného výrobce. Jak hodláš řešit zvuk? V exteriéru není záznam moc reálný a nějak tím pádem musíš řešit playback - další výdaje.

Právě, že zvuk vůbec řešit nemusím, jelikož se jedná o hudební videoklip, tak potřebuju v "dobré" kvalitě, v co vyšší :D, zaznamenat obraz, zvuk je druhotný, jelikož se bude postrodukčně při stříhu vsazovat "studiová" nahrávka. Nevím, jestli mě přesně chápete, má vize je něco takového, https://www.youtube.com/watch zaznamenat obraz co nejlépe a zvuk se dosazuje až ve finále při stříhu. Pro využití nějakého takového natáčení a kvality, mě přávě přišla kamera do 30 tisíc jako adekvátní, ale to byl jen můj názor, proto taky píšu sem a ptám se :)

Jasně, pokud se v klipu kapela (hrající) neobjeví není nutná přesná synchronizace zvuku s obrazem. Neodhadnu jakou kamerou byl natočen klip z linku, ale dovolím si tvrdit, že kamerou za "třícku" (jak by řekl Popelec Hadimrška) to nebylo. To je patrné už jen z hloubky ostrosti v detailních záběrech. To dokáže právě jen zrcadlovka (díky velkému snímacímu čipu) nebo dost drahá kamera. Zřejmě by to nedokázala ani XF205, kterou jsem uvedl jako příklad. Stejně tak záběry v přítmí nejsou zdrovna doménou levnějších kamer. A všimni si, že i v tom klipu jsou sekvence ve kterých je použitý playback, jinak by totiž celý klip byl příliš anonymní a nezáživný. A tak bych mohl probírat další a další detaily.

Dobrá, když vezmu tedy na vědomí, že zrcadlovka pro mne bude lepší, tak se dostanu znovu k otázce, jaká zrcadlovka a jaký objektiv nebo objektivy a když už tedy jsem poslal tento odkaz, tak ho použiju znovu, co vše bych cca pro toto video musel mít, co vše koupit a hlavně, v jaké kvalitě, protože pro mě hlavní otázkou zůstává, jakým objektivem to točit, a jak třeba zrovna tohoto výsledku - kvality dosáhnout, s čím, s jakým náčiním. Děkuji moc

Ale já netvrdím, že zrcadlovka je pro tebe jednoznačně vhodnější, to bych si nedovolil. Tohle by chtělo nějak odzkoušet, nikdo jiný ti nedokáže říct, jestli dokážeš přizpůsobit styl práce specifikům natáčení zrcadlovkou. Pokud si na ni ale zvykneš, pak takové záběry jaké jsou v onom klipu z linku natočíš bez vážných problémů. A nějaké doporučení na techniku? No ber to jako můj osobní názor - Canon EOS 70 s objektivem 18-135 IS STM, což je objektiv určený právě pro video, se dá pořídit za 30k. K tomu budeš potřebovat rig - taková řekněme konstrukce na příslušenství. Dále follow focus - zařízení pro ruční ostření, steadycam pro stabilizaci při pohybu, šedé filtry, stativ, světla - ta jsou nezbytná i při natáčení v exteriéru, to je tak to základní co mě napadá. Ovšem podobně budeš potřebovat některé z těch doplňků i pro kameru. Canon protože pro něj existuje jak už jsem uvedl alternativní firmware MagicLantern. Pokud bys chtěl profesionální zařízení pak je tu Canon EOS 5d mark III, ale to je cenově, ovšem i obrazovou kvalitou někde úplně jinde, je to totiž zrcadlovka na plný kinofilmový formát.A můžeš mi klidně tykat, jsem sice asi o pár desítek let starší, ale jsem na tykání na fórech zvyklý a když mi někdo vyká jsem z toho mírně nervózní

Dobrá tedy :) no, dát za tělo 70tyček, to bych bral taky, jenže to je asi fakt nad rámec :D jako uvažoval jsem že bych mohl zvednout na 35 nebo 40, ale víc asi ne, ještě bych k tomu rád drona :) Každopádně ta ten canon se podívám, díky za tip :)

Drona na natáčení? Tak to si připrav dalších 40 na drona a 30 na piloťák (jestli nechceš platit 100K a víc pokutu).

Já asi fakt koukám po jiných věcech a cenách, vybíral jsem spíš amatérského, od xiaomi. Každopádně jsem koukal na ten Canon a na ten objektiv a trochu, trochu víc, mě vadí pouzě těch 30fps, počítal jsem alespoň s 60ti, když se jedná jen o FullHD, když už oželím to 4K, což je fakt zatím jen rozmar :D tak mě ty fpska fakt vadí, protože tím odpadá jakýkoliv použitelný zpomalení.

Dron je fakt problém. Možná kdybys točil fanouškovsky něco nekomerčního, tak se to dá ukecat a natočit to něčím levnějším jako DJI Phantom (samozřejmě Inspire je mnohem lepší) v rámci "modelářského" létání.Ale jakmile z toho máš prachy, tak bez ohledu na rozměry drona musíš mít všechna povolení, pilotní licenci apod. Jo a taky se to létání musí předem hlásit - ne že popadneš dron a jdeš. A to všechno se pak dost prodraží.

Takže pokud to dobře chápu, tak je zakázázáno létání a natáčení pro komerční účely, ale když z toho nebudu mít peníze, ani z natáčení, ani z finálního videa, tak se nebude jednat o komerční účely, a tím pádem bych snad mohl :D

Ono to zakázané není, ale jde pak o komerční provoz dronu a ten se řídí striktními pravidly.Pokud z toho nebudou peníze, tak to možná můžeš mít jako hobby létání a tam pak myslím platí jen 7 kg limit na celé to zařízení ve vzduchu a létání na dohledovou vzdálenost a bez autonomního řízení.Pro všechno létání pak platí ochranná pásma - letiště apod., předpokládám i dálnice a např. centra měst. A pamatuj, že takový dron umí způsobit dost nepěkná poranění a že i v případě hobby létání si jakoukoliv takovou nehodu pěkně odskáčeš, pokud někoho zraníš nebo způsobíš škodu (komerčně provozované drony mají myslím povinné pojištění).

Zakazane to neni. Pokud bys to delal soukromou zabavu, nikoli za penize, tak by nebyl problem. Pokud bys to delal za penize, tak je to vyrazne slozitejsi.

Dobře, budu tedy vycházet z toho, že bych záznam z drinu nikomu neprodával a ani za jeho promítání nechtěl peníze, bylo by volně ke shlédnutí třeba na ytb, pak by neměl být problém, pokud to dobře chápu

Ahoj, zdravím po delší odmlce, čekal jsem na vyjádření jednoho kamaráda, který studuje ve Zlíně filmařinu, s jeho dalšíma kamarádama od kamery mi doporučili tuhle kombinaci: GH4 + Speedbooster + Sigma 18-35. Co ty nebo vy všichni tady na to? Koukal jsem na videa co se s tím dokáže a ta kvalita už je dost dobrá, nejspíš i dostačující, ten speedbooster kompenzuje menší světelnost velikost "záběru" snímače. Koukal jsem, že s tímhle setem bych se dostal cca na 50tisíc a zbylo by i na stativ, hlavu, slider,nějaký to světlo či externí displej. Díky za názor. :)

Ahoj, nějakou seriozní radu si netroufám dát, Lumix jse nikdy v ruce neměl, takže bych jen papouškoval nějaké testy a ty jsou skoro vždy spíš subjektivním názorem hodnotícího - to v lepším případě. V tom horším (a to je bohužel častější případ) jsou psány na objednávku výrobce/dovozce/prodejce a výsledek snad ani nemusím komentovat. Ovšem Lumixy byly vždy všeobecně považovány za to lepší ve videu a to nehodlám nijak zpochybňovat a GH-4 zřejmě není špatná volba. Přidám tedy spíš pár víceméně všeobecných poznámek:V každém případě počítej s tím, že snímací čip 4/3" je ještě menší než APC-C nebo APS-H a tedy na efekty s malou hloubkou ostrosti budeš moct skoro zapomenout. Speedbooster je spíš jen takové těšínské jablíčko, on prostě jen zmenší ohniskovou vzdálenost (podobně jako telekonvertor prodlouží). Ovšem je to další optický člen, který navíc nemůže být korigován pro kterýkoli objektiv a jako takový nutně zanáší do optické soustavy další vady. A jak je to se zvětšenímsvětelnosti se nebudu sáhodlouze rozepisovat, přečti si na téhle adrese https://www.megapixel.cz/metabones-speed-booster-t... příspěvek tomáše v diskuzi, popisuje to naprosto přesně. Znova doporučím !!! - padesát litrů není určitě ani pro tebe pakatel a tak se pokus někde si Lumixe (a nemusí to být zrovna GH-4) půjčit a pořádně si vyzkoušet jestli ti práce s fotoaparátem pro tvůj záměr bude vyhovovat. A k příslušenství - rozhodně ani zdaleka nebude stačit to, které jsi napsal, já bych jen pro začátek spíš volil steadycam než slider (ten může přijít později) a téměř jistě se neobejdeš bez nějakého rigu.

A aby bylo jasno - přestože Lumix úplně nezavrhuji, přeci jen to je 4/3" foťák a mám obavu, že přestože je to volba ve své kategorii snad dobrá, tak to pořád bude asi jen menší blbost ze všech ostatních.

Ještě jsem dnes koukal na Sony A6500, ale je to zase o 20tisíc víc na těle, což není málo a když vezmu v úvahu že ta GH4 je dost populární ve filmování hudebních klipů, tak to spíš vidím na tu no a těch 20 tisíc radši investovat do dalšího vybavení

Gh4 je super stroj, ale počítej s tím, že s ní nemůžeš moc točit ve tmě (respektive vůbec), strašně šumí, takže bude potřeba případně dost světel. Nicméně kombinace GH4 + SB + Sigma funguje parádně a chybu neuděláš, určitě ale kup ten SB, který z micro 4/3 dělá APS-C -> to už je použitelná velikost čipu na video, navíc zvýšení světelnosti... Počkej až vyjde GH5, bazarový ceny GH4 spadnou ještě o něco dolů.

Díky, jo jo, s tím i nějak počítám, že ceny půjdou ještě trochu dolů po vydání GH5, mám v plánu kupovat v půlce května. Říkám dobře, že to je ten co má 0,71x nebo 0,75x? A má cenu kupovat ten "značkovej - nejlepší" od Metabones? Nebo jsou více méně všechny stejný? Ještě jsem včera koukal na na 7D a 5D mark II, to taky není špatný, ale příjde mi to jako od Sony A6500, nevím, jestli mi ta cena stojí za tu kvalitu, pořád mi přijde, že to GH4 je v poměru cena - výkon (kvalita) nejlepší volba. Škoda, že ten 5D mark III stojí tolik no, ten fullframe u mark II a III je lákavej no.

Teď jsem našel tenhle, cena je sice trochu vyšší, ale 0,75x a (wifi) nastavitelnost toho SB tomu odpovídá - https://www.sunsky-online.com/product/default!view.do?subject.id=472180

Viděl sem spousty videí točených na SB, který nebyl od metabones a vypadalo to super. Projeď YT a koukni na recenze, někeré neznačkové dokonce podávají i lepší výsledky než od Metabones - hlavně si pohlídej, aby ten speedbooster měl v sobě elektroniku (dokázal přenášet ovládání clony, stabilizace apod), existují totiž speedboostery, které mají jen optický člen, ale ty už nepřenáší elektronické signály (hodí se na plně manuální skla - samyangy, staré nikkory nebo třeba Canon FD skla). 7D a 5D mark ii jsou dávno překonaný, navíc 5d mark ii trpí na aliasing a moire, nemá slowmo... já na něj teď sice budu přecházet, ale to jen z toho důvodu, že slowmo nepotřebuju a pomocí hacku Magic Lantern plánuju točit do RAWU :), jinak to cenu nemá. A6500 je super stroj, ale dražší než Gh4 - výhodou je Slog2/Slog3, 120 fps (gh4 má jen 96fps - keré nějak dopočítává), super lowlight (málo šumí ve tmě) větší aps-c čip - takže když použiješ speedbooster a FF objektivy - jsi na úhlu záběru FF snímače, malé hloubce ostrosti apod...Ale myslím, žeGh4 ti bude vyhovovat ;) a k těm speedbosterům - "For the typical Micro Four Thirds camera with a 2x crop factor, a .71x reduction reduces the image circle to a slightly smaller area then APS-C optimized lenses are designed for, effectively a 1.42x crop factor, while APS-C lenses are designed for a 1.5x crop factor. Some lenses may work, but others may present a little vignetting. However, when shooting 4K video on the GH4, it works out nearly perfectly." to znamená že na .71x redukci ti ve full hd budou některé skla vinětovat, nicméně sigma je stavěná na snímač Super 35 (o něco větší než APS-C), takže sigma a .71x by mělo bejt v pohodě jak na 4k, tak na full hd

Pro mě asi záadní info, plánuju prvně točit převážně ve full hd a až pak časem ve 4K, hlavně kvůli fps no nebo ten SB upraví i nějak fps pro fullhd nebo pro 4K? Takže spíš ten .71x než 75x po pravdě nevím jaký je v nich rozdíl :/ :D. Ještě jsme koukal na bazarovou 5D mark III. Cena je cca o 15 tisíc vyšší než nová GH4, ale nevím, jestli mi za to stojí těch 15 tisíc navíc za použitej foťák, te FF je lákavej oproti "malýmu" u GH4ky, je pravda, že se díky SB "zvětší" ale plnej kinoformát je fajn, jen nevím, jestli mi za to ty peníze stojí, za použitej foťák, když už "vyhazovat" takhle za vybavení, tak v tomhle případě nový tělo, novej SB a novou Sigmu, přeci jen nevím, co s tím kdo dělal a jak se o to staral, i když se všichni dušujou, jak to vždy čistili a udržovali, ale nikdy nevíš no.

Ne, SB díky optickému členu usměrňuje světlo na snímač - dopadá ho tam víc (+1EV - lepší světelnost) a díky tomu usměrnění upravuje i úhel záběru (redukuje crop factor, z micro4/3 se stává jakoby aps-c, případně z aps-c se stává jakoby FF), FPS závisí jedině na foťáku. 5D mark III se na video vylatí, pokud budeš točit do RAWu, jinak ho Gh4/a7s, A6500 strčí do kapsy - ať už výstupem nebo možnostmi nastavení u videa..jinak kdyby si kupoval fullfrejm, tak musíš koupit i jinej objektiv, sigma 18-35 je sklo na aps-c, full frame ti tedy nepokryje.. k těm speedbosterům si přečti tenhle článek - je to tam pěkně vysvětleno jaký koupit - https://suggestionofmotion.com/blog/metabones-speed-boos...

Dobrý den, lze prosím vůbec nějak srovnat např. zrcadlovku Canon EOS 70 s kamerou GoPro Hero5, co se týká kvality obrazu pro natočení videoklipu? Díky

Sony má APS-C zrcadlovky s OLED displejem a normálním "velkým" APS-C čipem, které jsou na točení videa celkem uzpůsobené. Rozhodně to vyjde lépe a levněji než ty malé micro 4/3 kompakty s výměnnými objektivy a na Sony myslím pasují staré objektivy pro foťáky Minolta.

No uvažovat o gancovkách by tady byl asi dost úlet . Ovšem k točení videa je potřeba zrcadlovka s rychlým procesorem, jinak bude obraz při švenku cukat. A chtěj nechtěj, jakákoli zrcadlovka není pro točení "reportážním stylem" nebo jak to popsat - snad si rozumíme - zrovna ergonomicky vhodná, zatímco při natáčení ve studiu, kdy se každý záběr pečlivě připravuje a točí ze stativu není horší ergonomie nijak zvlášť omezující.

To všechno nějak chápu :) jen teda opravdu nejsem schopen vybrat tělo a k němu patřičný objektiv, který by byl vhodný a splňoval "mé požadavky".

hmm,co takhle:Sony Alpha ILCA-68http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-alpha-ilca-68/parametryhttps://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_s... ukázky fotekhttps://www.dpreview.com/sample-galleries/44014185... video na ukázku (na YT je toho víc)https://www.youtube.com/watchakorát objektiv je hrozně subjektivní volba - jako takový univerzál mi přijde:http://objektivy.heureka.cz/sigma-17-70mm-f-2_8-4-dc-... ale ono fakt záleží na přístupu při filmování...Jo a stativ s videohlavou je nutnost - z ruky to za mnoho nestojí. Nejlevnější asi tento:http://stativy.heureka.cz/velbon-videomate-438/

Otázkou je, jestli má cenu pro tebe se do něčeho podbného pouštět, když očividně se neorientuješ v základech. Točení klipů není jen o technice, je to o světlech, znalosti střihové skladby, barvení videa, svícení, jak vyvolat emoce pohybem kamery - tohle jsou věci, které platí nejenom u filmu, ale i u videoklipů. Určitě si je nastuduj, bez nich ta cesta mezi profíky bude dost složitá. Ale přímo k tvému dotazu, slušnou kameru v téhle cenové relaci neseženeš, respektive dá se sehnat Black Magic Pocket Camera, ta má příliš malý čip a je k ní potřeba dost příslušenství. Na Canon DSLR se vykašli, jejich video je dávno překonané. Ideálně se podívej na sony A6000 (full hd, 50 fps, flat profil, focus peaking, elektronický hledáček, APS-C snímáč) a k tomu objektiv Sigma 18-35 f1.8 (bazarový kolem 14k) + redukci za 1500 (ebay) aby si h ona sony mohl nasadit (vyrábí se s bajonetem pro Canon), to by ses do 30 tisíc mohl vejít a dostaneš slušnou kvalitu. Případně kdyby si trval na 4K tak Panasonic G7 nebo GH4 ty mají ale malé čipy a nic moc lowlight. Nicméně GH4 je už poloprofi kousek a točí se na to skvělé věci, ale musíš hodně svítit :).

Na tu první zrcadlovku kouknu, děkuji, a u té odruhé, není už lepší koupit cca le https://www.alza.cz/panasonic-hc-x1000e-d3026...

Mno, u tohohle můžeš mít problém třeba s filtry - tipuju, že na klipy bys využil nejen polarizační, ale i třeba nějaké efektové, přechodové apod. a nejsem si jist, zda to na tohle jde namontovat. Taky se občas třeba něco pro efekt točí přes rybí oko a je mnohem jednodušší k zrcadlovce dokoupit:http://objektivy.heureka.cz/samyang-8mm-f-3_5-cs-ii-s... než to patlat digitálně...Na druhou stranu bych asi věřil, že ergonomie na natáčení bude u kamery mnohem lepší a AF bude lépe použitelný i na rychlé pohyby ap.

má to malej čip, na noční scény s tím zapomeň, bude to šílene šumět, navíc budeš mít všechno ostré, nebudeš moct vytvořit malou hloubku ostrosti - obraz z týhle kamery bude vypadat televizně/reportážně

jo,proč brát A 6000? Tipuju, že to asi má NEX bajonet, ne?http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-alpha-a6000/proti ILCA-68:http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-alpha-ilca-68/specif... což by mělo mít klasický Sony/Minolta bajonet.K tomu sklu - nejsem si jist, zda 35 mm na dlouhém konci není fakt málo. Proto jsem nadhodil 17-70, což má sice horší světelnost, ale univerzálnější rozsah. A nepotřebuje na to redukci. Ale tohle si tazatel musí ujasnit sám...

Sony a6000 je na video dost používaná, díky tomu, že to je bezzrcadlovka, tak díky levné redukci na to lze nasadit spoustu EF skel, což mi oproti A mountu přijde jako velká výhoda. Přiznám se, že video ILCA-68 jsem moc neviděl, zato a6000 je takový lowbudget standard, na YT/vimeu je z něho spousty povedených videí. Spíš než rozsah bych šel po té světelnosti, protože ta přece jen víc omezuje/umožňuje tu kreativu. Navíc ta Sigma je ostrá už na plnou díru, minimální chromatická aberace a jedná se o jedno z nejlepších skel na APS-C, je to teda vykoupeno větší váhou a absencí stabilizace. Nicméně pokud by mu 35 bylo málo tak lze koupit ještě pevnou padesátku 1.8, případně sigmu 17-50 f2.8.

Do bezzrcadlovky jít nechci, ale i té zrcadlovce uvažuju no, teď uto vypadá, že bude rozpočet opravdu navýšen až na 70 tisíc, za to už se dá něco kloudného sehnat, možná že už i ta kamera by šla

No jak myslíš, bezzrcadlovky maj mnohem lepší výstup než zrcadlovky. Reporážní kamera na klipy je blbost a nejlevnější normální filmová kamera (velkej snímač, záznam do ProResu, Rawu, 4K, 50fps) - je Ursa Mini 4k, nicméně jen za tělo dáš 80k a musíš koupit ještě rychlé CF karty a nějaký skla. Reportážní kamerou nikdy pěknej klip nenatočíš, bude to vypadat televizně - nejenom kvůli velké hloubce ostrosti (nikdy pořádně nerozmažeš pozadí za osobou - nedostaneš "cinema look"), ale i kolikrát nic moc kodekama. Jejich velkou výhodou je ergonomie, ale ta se hodí předeším na run & gun točení (reportážní věci, kdy potřebuješ prostě točit a být si jistý, že to i ve stresu pokropíš záběrama - tady se hodí ta velká hloubka ostrosti, nebudeš mít tolik problémů s ostrostí). Nicméně pokud si navýšil rozpočet a vážně plánuješ točit klipy, tak ideální výbavou pro tebe bude bazarová (pokud netrváš na novym stroji teda) Sony A7S, je to fullframe (snímač velikosti kinofilmovýho políčka, brutálně dobře zvládá lowlight - v podstatě je schopná udělat z noci den, má 50fps v 1080 a 100fps v 720, flat profil SLOG2, SLOG3, případně Cine 4 - to ti značně ulehčí pak postpordukční barvení, navíc na to existuje hromada LUTek (barevných presetů, který ti video obarví třeba do Hollywoodského teal & orange looku), do ext. rekordéru posílá 8 bit 4K 4:2:0, z kterýho downsamplingem na full hd uděláš 10 bit Full hd 4:4:4 - bude se to líp barvit, obraz se nebude rozpadat apod. K tomu například set starejch m42 skel (u objektivů věk nehraje roli, navíc m42 skla mají "duši" - lezou z toho dost ojedinělý věci) a můžeš jít točit. Nejlevnější stativ s fluidní hlavou je kolem 2-3k od Velbonu, rig na rameno jde z ebaye sehnat za 1500. Vypsal jsem ti tu i dost odborných výrazů, tak aspoň můžeš gůglit co znamenají a nabereš znalosti, to je jeden z nejdůležitějších kroků na cestě mezi profíky :). A pokud máš třeba nějaké klipy, které se ti líbí - zkus se podívat na fotky ze zákulisí - Ukázat celý příspěvek

ILCA-68 tam taky nemá klasické mechanické zrcadlo Kamarádka jednu takovou Sonku má, držel jsem to v ruce a proti NEXu to je mnohem lépe ergonomicky řešené a přitom díky absenci zrcadla je tělo i mnohem lehčí.Mně právě NEX bajonet přišel vždy dost omezený a drahá aktivní redukce na proprietární skla konkurence mi přijde jako zdroj možných problémů." je to teda vykoupeno větší váhou a absencí stabilizace"Moment, Sony má přece stabilizovaný čip, ne? A zrovna na tak krátkém sklu to musí v pohodě stačit.

Mám redukci commlite z bazaru za 1,5k a funguje bez problému, ale je fakt, že už sme pár příspěvků o tom, že občas zloběj četl :). Nicméně zas na to jde díky té redukci narvat spousta skvělých EF skel, nefuguje sice AF, ale tak video se stejně ostří manuálně. Sony má stabilizovaný čip v a6500 a a7s ii o jiném těle nevím, respektive u bezzrcadlovek je to takhle, jak u dslr netuším :) No já tu sigmu tahal po horách a občas sou ty záběry rozklepaný, má kilo a to už je občas poznat, ale neni to nic hrozného.

jasně že maj stabilizaci:https://www.sony.cz/electronics/fotoaparaty-s... Já o tom vím proto, že Pentax bere Exmor čipy od Sony a má taky elektromagnetickou stabilizaci čipu - zda je jejich, nebo taky od Sony nevím, ale krom stabilizace to taky umožňuje "oklepání" prachu z čipu apod. Podle mne tuhle fičuru měly všechny DSLR Sony a nejspíš i všechny NEXy.Jo, tady píšou něco o té absenci sklápěcího zrcadla:http://www.photographyblog.com/reviews/sony_a68_review/

jo, a jestli přes tu redukci stejně nefunguje AF, tak si myslím, že na "velký" bajonet Sony musí jít sehnat celkem dost skel, když se vzdám AF - i takový manuální Zeiss, nebo starší Tamron či Tokina může být super.PS: předpokládám, že "velké" "zrcadlovky" od Sony si snad zachovaly kompatibilitu s Minolta skly... (ale to budou v lepším obchodě typu Fotoškoda nebo Aaron snad vědět).

Pokud navýší rozpočet, tak je ideální ta a7s, co z toho leze je neuvěřitelný :) https://vimeo.com/groups/243026/videos/1160... https://vimeo.com/groups/243026/videos/1474... https://vimeo.com/185822289

Ahoj, koukal jsem na tu A6000 a spíš od sony šel do A6500, jen nevím co za objektiv, každopádně pro mě zatím stále vyhrává GH4 + Speedbooster + Sigma 18-35, je sice ravda, že ta velikost čipu je menší než u těch sony, ale jak jsi už psal, nahrává ji do karet ta "dobrá" pověst v téhle branži.

Dobrý den, abych tuto diskuzi ukončil, tak jsem nakonec přidal finance a rozhodl se pro Sony A7s, k tomu Tamron 24-70mm f/2,8 Di VC USD, kombinace je to slušná, k tomu pár baterek navíc, Glidecam HD-2000, stativ a hlavu a dá se točit řekl bych že dost kloudně, i případně ve tmě. Díky všem zúčastněným za pomoc :)