» Poradna » Mobily

Kamera pro nahrávání dovolené

Ahoj,přemýšlím nad nahráváním dovolené.Napadlo mě připevnit si GoPro na oblečení a nahrávat jím "celou" obyčejnou poznávací dovolenou.Po prvotním průzkumu potřebuju zpětnou vazbu od člověka, ne Googlu.Jak jsem psal, napadl mě GoPro. Ale nejdu sjíždět kolo, řeku nebo skákat padákem. Budu se procházet po městě a přírodě. A v tom případě bych musel mít kamerku někde na sobě, což je nepraktické. Našel jsem si tedy brýle s kamerou. Z laického pohledu praktické - mám volné ruce a nebudím pozornost u ostatních lidí, kteří takto nevidí žádnou kameru (samozřejmě trochu neetické, ale to je jiná otázka).Chi mít záznam z dovolené (samozřejmě hlavní bude sestříhaná verze). Takže obraz a zvuk musí být použitelný. Ale nechci žádné 4K.Takže má smysl uvažovat o špionážních brýlích? Máte zkušenost, že obraz a zvuk je či není tragický? A vůbec jestli ty brýle nejsou nepraktický šmejd.https://www.spyshop24.cz/kamera-v-brylich-otp-gl30... https://www.spyshop24.cz/bryle-s-kamerou-otp-gl800... Jinak by tedy byl můj směřován k akčním kamerkám. Jak je to s levnějšími variantami? Niceboy, Lamax, Xiamo atd. Kamerky za 3.000, kamerky za 1.000.Akční kamery jsou kamery do akce a chlubí se 4K, ani jedno nechci, tak mě zajímá, jestli pro mé potřeby stačí levnější kamerka - přesněji - jak moc levná kamera připadá v úvahu?A v případě akční kamery - jak ji na sebe připevnit? A má to vůbec smysl? Budou záběry při chůzi vůbec koukatelné?Díky. Je to hodně obecný dotaz, ale pomůžete mi nasměrovat se v této oblasti, abych se pak už zajímal o podrobné informace.

Odpovědi na otázku

Můžu tě ujistit v jedné věci, že záběry natáčené z pohledu očí jsou bez ohledu na kvalitu obrazu jako video z dovolené zcela nedívatelné. Člověk totiž očima sleduje a hlavou pohybuje úplně jinak, než je potřeba pro natáčení filmu z dovolené a ani střihem to nemůžeš zachránit. Takže na "špionážní brýle" s kamerou rovnou zapomeň. A obecně doporučuji nepočítat s tím, že by bylo možné natočit použitelné video jakoukoliv bezobslužnou kamerou, kterou si někam připevníš, nebudeš se o ni starat a pak si jen doma pohraješ chvíli na počítači a sestříháš zajímavé video. Výsledek něčeho takového bude otravný a nudný i pro tebe, natož pro případné další diváky, kterým bys ho chtěl pouštět. Takovým způsobem můžeš pořídit maximálně pár akčních záběrů do normálního videa, ale rozhodně ne hlavní základ celého filmu.P.S. kameru v brýlích jsem pár měsíců testoval, takže to není jen názor ;)

mám celkem dost záběrů z akční kamery na čelence a ty záběry jsou dost zajímavé - připomíná to jakousi FPS hru, protože tam jsou vidět moje pazoury, jak manipuluju s věcmi apod. Na ozvláštnění videa z dovolené zajímavé. V mnohých místech jsem ale kamerku sundal a natáčel z ruky jako s normální videokamerou - akorát víceméně poslepu, páč nemá displej a nebyl čas přepínat na wifi a displej přes telefon.

Ano, dají se takto pořídit zajímavé záběry na prostřihy do normálního videa, ale určitě ne ten samotný základ. Ono by to sice šlo, ale to by člověk musel mít promyšlený scénář, aby to pak dávalo nějaký smysl.

To mi pripomenulo: https://youtu.be/k9-ekDhkCn0

mně zashttps://www.youtube.com/watch

Kup si drona. Ale pozor na používání. Ve veřejným parku nebo u památek nebudeš moc používat.

To jsi trošku mimo, ne? Zkus si přečíst znovu zadání dotazu...

A ve městech taky ne a v cizině se s ním nebudou policajti vůbec mazat.

optika na brýlích bude i ve srovnání s mobilem stát s prominutím za starou bačkoru. Podle mne GoPro upevněné na hrudním nosiči nebo na držáku na ramenním popruhu batohu udělá lepší službu.I když v některých zemích bych si použití takových věcí radši odpustil úplně.

Všem děkuju. Pomohli jste mi.Teď si jen někde vyzkouším nějakou akční kamerku pro zjištění, jak točí, jak mi její použití sedí a jestli bych ji v některých případech využil.Dík!

Z tvého výběru bych ti doporučil lamax, od nich jednu mám a točí parádně. A cenově se taky vejdeš

Záleží na použití a kvalitě videa. Nějaký kamerky vestavěné v brýlích bych vůbec neuvažoval kvůli kvalitě. Akční kamery mají sice lepší obraz, ale rybí oko - deformovaný obraz. Jinak když ze 4K videa uděláš v PC HD video, to video obvykle vypadá lépe jak HD video z kamery.Další problém je stabilizace videa, při chůzi je video nekoukatelné - např. GoPro3. Nejlepší stabilizaci donedávna měla Sony X3000 se kterou jsem spokojen, i kdyz má zase jiné mouchy, ale nevím, zda jí nepřekonalo nějaké nové GoPro23. Pak je možnost koupit gimbal.Na prostřihy nějaké to třesení nevadí, ale nechtěl bych koukat na třesoucí se 20min video.Nevím jak moc je důležité nemít kameru v ruce - mít ji někde připevněnou. Ruka je nejlepší stabilizátor.Jestli pak není lepší koupit nějakou neakční kameru se stabilizátorem. Akční kamera je pro akční zábery a ty netrvají 20min.

za chůze je právě video z akční kamery asi jediné koukatelné, protože má krátké a široké ohnisko, takže otřesy nevytvářejí efekt jako bys koukal přes dalekohled, se kterým máváš sem a tam - to se děje u normální kamery, která má ohnisko nejméně 28 mm a výsledek je obvykle nekoukatelný, spíš s prominutím na blití.

Jak jsem psal, akční kamera je pro krátké nebo akční záběry. Tam nějaké otřesy nevadí. Pro delší videa za chůze je potřeba stabilizace obrazu a moje GoPro3+ to dělá opravdu hnusně nezávisle na ohnisku, takže to z vlastní zkušenosti nedoporučuju. Jestli to dělá špatně i neakční kamera se stabilizací potvrdit nemůžu. Nicméně by mě překvapilo, kdyby ano.

Pokud akční kameru a chceš nahrávat z ruky, tak doporučím kameru se stabilizací obrazu. Mělo by ti to pomoc.

Tak to každopádně.

Nahrávat "celou" dovolenou? Upřímnou soustrast. Taky jsem měl dříve tendence dovézt z dovolené několik hodin záběrů, ale ta otročina při stříhání mě z toho rychle vyvedla.A na okraj, pokud má video za něco stát, tak to chce natáčet ze stativu. Akční záběry z gopro z čelního nebo hrudního nosiče pro oživení, proč ne, ale natáčet tak všechno... Když už nic, tak přitisknout kameru ke stromu, stěně, zemi, aby se obraz zklidnil.

Díky za příspěvky i dalším. Pomáhá to vytvořit si představu.

Já jsem před pár lety jezdil na archeologické expedice do Afriky - vozil jsem s sebou GoPro kameru (3+) a fotil jsem archeologické lokality z draka (ze vzduchu). Jednu expedici jsem si řekl, že si z toho udělám takový dokument (na památku). Ke GoPro kameře jsem si pořídil držák na čelo, koupil takový stativ, co má pěnové ohebné nohy a dálkový ovladač. Většinu záběrů jsem natáčel tak, že jsem držel stativek v ruce (nebo jako selfie tyč), dalo se tak natáčet třeba i z okýnka z auta. Dalo se pověsit na fotobrašnu a když jsem chodil po městě, tak se díky ovladači v kapse dalo natáček jako "skrytou kamerou", abych zbytečně nedráždil, nějaké záběry jsem udělal "z čela" (ale žádná hitparáda" - co bylo ale fajn, tak díky flexibilnímu stativku kameru někde položit/pověsit, dělat snímky co X-vteřin a pak si z toho udělat "časosběr". Já video stříhám rád (jako hobík) - ale tohle mi dalo zabrat - z celkem 6 hodin záběrů jsem udělal necelou hodinu a namluvil komentář (celkem mi to trvalo asi 50 hodin). Ale je to parádní vzpomínka - lepší než tuny fotek.Packy

jo, střih není žádná sranda - a to to nemusíš stříhat tak, aby ti navazovaly scény (můžeš tam dát přechodový efekt). Obdivuju filmaře, jak sestříhaj akční scénu, že normální divák nepozná, že to točili natřikrát

Mužů se zeptat k čemu ten záznam bude? Přece jen natáčet desítky minut něčeho co není podkontrolou a modlit se zda se to na záběr vešlo mi přijde velmi nevhodné. I to stříhání bude velmi náročné a deprimujici a pokud chcete někomu cely záznam někomu pouštět, tak ho už teď velmi lituji.

Domácí video. Pro osobní archiv a pro případné pouštění známým.Představoval jsem si, že když budeme s rodinou na zahradě, postavím kameru na vhodné místo. Když budeme na výletě, zaznamenám si celý výlet kamerou na popruhu batohu (vypnu kameru v místech, kde je minimální nebezpečí zajímavých záběrů (šestihodinová cesta autem).A že se pak budu trápit se střihem x hodin záběrů (a po třech měsících, kdy budu mít hotových 5 % to vzdám...).Uvědomoval jsme si různé problémy (většinu jste zmínili, další jste uvedli navíc) a potřeboval jsem reakci, jestli to má vůbec smysl, nebo jakým způsobem pořídit nějaké to video, které si z dovolené přivezu.Dnes jsou k dispozici GoPro, dokonce Google Glass, tak jsem přemýšlel, jestli se to dá (smysluplně) využít i na něco takového.A všechny reakce mi v ujasnění pomohly. Díky.

Věř, že stříhat něco takového tě bude krutě nebavit a bez poctivého nastříhání zase nebude nikoho bavit se na takové video dívat. Koukatelné video má diametrálně odlišnou skladbu od živého nonstop záznamu procházky po městě. Ty třeba jdeš v nějakém zajímavém městě po ulici mezi stánky, jdeš 5 minut a pořád vidíš něco zajímavého, takže ti to připadá dobré. Potom budeš ty nebo ještě hůř někdo známý koukat na video z té chůze a už po dvaceti sekundách (i dřív) to začne připadat hrozně rozvláčné, než dojdeš k něčemu zajímavému, potom třeba ani neotocčíš kameru správným směrem atd. Jak už jsem psal výše, takové "live" záběry se dají použít v krátkých sekvencích zajímavých úseků procházky do nějakého normálního videa natáčeného cíleně. Já úplně chápu tvoji myšlenku, jsi na zajímavém místě, kam se jen tak zase nepodíváš, tak pořídit nonstop záznam a potom doma si zase připomenout tu atmosféru. Jenže přes video to takto bohužel nefunguje. Buď budeš mít kameru napevno např. na hrudníku a v tom případě kamera bude mířit pořád rovně, přestože ty když jsi šel, tam hlava a hlavně oči přeskakují po všem zajímavém okolo, co dělá tu atmosféru. A naopak pokud bys měl ty brýle s kamerou, tak ani si to uvedomuješ, neustále hlavou pohybuješ a otáčíš po všem zajímavém, jenže ty pohyby jsou příliš prudké a většinou i krátké pohledy na jedno místo, takže video bude tak hrozně rozházené, že tě při sledování za chvíli začne bolet hlava. A to nemluvě o tom, kdybys chtěl video pustit nějaké nezúčastněné osobě, ta se na takové video nevydrží dívat ani chvíli. Budeš muset vzít jako fakt, že není šance natočit použitelné video z dovolené bez cíleného ovládání kamery. Obsluha se dá zjednodušit na minimum, např. použitím akční kamery bez zoomování a jiného nastavování, ale vždycky (pokud si chceš ušetřit nekonečné hodiny otravné práce při stříhání), budeš muset vybírat, kam kameru nasměruješ a manuálně dělat přiměřeně dlouhé záběry. Tohle je vždycky kompromis v tom, jestli si naplno užiješ Ukázat celý příspěvek