» Poradna » Počítačové sítě

Kam se poděly IP adresy?

IPv4 adres je nějakých 4,3 miliardy (2^32). Nějaká část jich je rezervovaná na speciální účely ale to nebude víc jak těch 0,3 miliardy. Takže zbývá tolik adres že to vychází že jedna IP připadá na 1,6 obyvatel planety. Jenže z těch 7 miliard lidí minimálně třetina neví že nějaký internet existuje, natož co jsou to IP adresy. Takže já se ptám, kam se všechny ty čtyři miliardy IPv4 adres poděly, že jsou už tak silně nedostatkové zboží?

Odpovědi na otázku

Pěkný troll dotaz.

Ip adresy se prideluji po blocich, ktere ale obvykle nevyuzije cele. Je tak spousta nevyuzitych adres, ktere ale nemuze pouzit nekdo jiny.

Od někoho, kdo používá Linux bych čekal trochu rozumější dotazy ...

to bude tablet nebo telefon

Cca. 1 miliardu IPv4 adres drzim uz 5 let ve sklepe ve tme, bez jidla a vody a porad zijou. Takze uvazuju, ze je pustim-uz mne to nebavi. Jestli chces muzu ti je nekam odvezt pokud mne bude zaplacena cesta.

Kolik je na nete webstranek a co pouzivaji? IP adresy, akurat je DNS preklada z www neco na IP, aby je PC mohl precist, treba zive.cz vyuziva 5.198.129.140

Ta problematika je mnohem slozitejsi. Jeden web muze mit vice IP, stejne tak jeden server muze vyuzivat vice IP stejne tak jako muze treba 10 webu sdilet jednu IP. Nemluve o spouste IP ktere jsou potreba na ruzna sitova zarizeni ... . Tak ci tak IPv4 ma uz davno nedostacuje, vetsina PC a zarizeni je dnes za NATem.

Njn, jen jsem chtel poukazat na to, ze IP nejsou jen uzivatele internetu.

37.188_Nevotravuj ZonĐe.

Nelze to přepočítávat na počet lidí. Máš počítač, telefon, tablet? ano? pak to jsou hned tři IP adresy co jsi obsadil. A co v práci? tam máš taky počítač? A hele čtvrtá ip adresa. A co třeba IP telefon nemáš ho na stole? A to už máme pátou IP adresu obsazenou jediným člověkem. A to nepočítám ty zástupy serverů které taky potřebují IP a víceméně běží nezávisle bez potřeby mít u nich uživatele.Ale co takhle zodpovědět otázku proč jsi takový debil?

Teoreticky. Prakticky ale můj počítač, tablet i mobil sdílí z pohledu internetu jednu IP, bo jsou za NATem. A většina lidí ani veřejnou IP nemá takže všichni z jednoho paneláku/jedné firmy přistupují na internet pod jednou společnou veřejnou IP.

pokud nemají ve své firmě, či domácnosti servery s veřejnou IP (např. hosting webu), pak by jich bylo víc