» Poradna » Počítačové sítě

Kabeláž - bytový dům

Dobrý den! Mám dotaz na síťaře. Náš bytový dům se bude rekonsruovat a zateplovat a v souvislosti s tím se řeší rozvody internetu v domě. Od jedné firmy je nabídka natahat kabeláž ze střechy do bytů po fasádě pod zateplením. Mě se to nezdá moc vhodné řešení. Chtěl bych Vás poprosit o Vaše názory a připomínky. Co si o tom myslíte?Předem děkuji za odpovědi!

Odpovědi na otázku

Vždy je rozumnějsí natahat hudí krky, aby se časem mohlo přejít třeba na optiku. Když děláš rekonstruci, tak to přece musí být součástí projektu!

Právě že se teď řeší projekt na zateplení, proto se ptám. V projektu to bude dle našich návrhů. Podle mě je mnohem lepší vedení kabelu od antény na střeše vnitřkem domu (nepoužívané komíny nebo větrací šachty) do místa, kde by byl umístěn síťový prvek (switch, router). A z tohoto místa potom vést kabely k jednotlivým bytům a opět využít např. nepouřívané odvětrívací šachty. Vedění vnějškem mě připadá "amatérské" a také je zde dle mě větší riziko při bouřkách.

Racionalni reseni skutecne spociva v pouziti sachet pro stoupacky apod. Napad s instalaci pod fasadu je NEBEZPECNA KOKOTINA. Vyhody zadne, zasadnich nevyhod spousta. (A o bourky fakt nejde..) Nebrat!

Díky za odpověď! myslel jsem si to. Ať mám čím agumentovat, mohu poprosit o stručný výčet zásadních nevýhod instalace pod fasádou?

Reálná nevýhoda není žádná, fungovat to bude úplně stejně. Ostatně dělá se to tak poměrně často. Samozřejmě pokud je možnost využít vnitřní šachty, aniž by bylo nutné rozbourat půl domu, tak je to jakože lepší řešení, ale pokud se tím výrazně omezí bourací práce, tak není žádný zásadní ani s vedením pod fasádě pod zateplením. Jediné co kabelům vadí, je přímé sluneční světlo, což pod zateplením nehrozí. Takže záleží na vás, pokud se to obejde bez náročného zasekávání a vrtání, tak bych upřednostnil vedení vnitřkem. Pokud by to ale bylo zbytečně náročné, nevidím důvod, proč nevyužit možnost vedení pod zateplením.

já bych ještě přidal to, že kabely se musí natáhnout zpět do bytů - tj. mít někde v kuchyni čouhat utpéčko, taky nebude ideální

a kde má tedy čouhat ? na záchodě u stoupačky ?Nikde to není ideálnější než v obýváku pod oknem.. PC není v chodbě, ani na záchodě, takže do pokoje z fasády je to lepší řešení..

Tak nepíše, jestli je to vyloženě panelák. Bytové domy jsou i cihlové, ty mají zpravidla vedení pro komíny a využít jeden komín pro kabely není nic neobvyklého, většinou i končí v obýváku. Jinak na záchodě ze stupačky nemusí být problém, většinou taky vedle sociálky bývá komora, tam už se router a rozvody umístnit dají.

Komplikace pri montazi zatepleni, teplo/vlhko/zima, komplikace pri zavade kabelaze nebo pri potrebe zmeny zapojeni, blbe se to z fasady rozvadi (u sachty mnohem lip) a nakonec i mozne komplikace s bleskosvodem.Jsou to jen ty nejdulezitejsi body. Varovnym faktem je uz to, ze takovou blbinu nikdo normalne ani nenavrhuje, natoz aby ji realizoval.

Tak to budu oponovat, toto řešení se používá podle mne při rekonstrukcí paneláků často, alespoň v našem městě. Na našem paneláku ho máme už 10 let, právě od doby, kdy jsme dělali zateplení. Máme to společně s televizními rozvody. Pokud máte byt na více světových stran, nechejte si přívodní zásuvky udělat třeba dvě. To jsem neudělal a teď mě to mrzí, mohl jsem mít dva nezávislé satelitní přijímače a připravené dva přívody internetu do bytu.Záleží na dispozici bytu. U nás se to rozvádí z fasády daleo lépe, než z instalačního jádra a do zdi, kudy byl tažený původní (jeden) TV kabel, se nové kabely nevlezou. Teď by tam muselo vést 8 TV+SAT kabelů a 8 UTP...Vlhko pod polystyrenem? I kdyby, ty kabely se dávají i ven.Změna zapojení? Nenapadá mne, jaká by připadala do úvahy. Když, tak ať si pak někdo natáhne ten nový kabel instalační šachtou.

V panelaku?! To je prece klasicky priklad, kdy je externi kabelaz naprosta hovadina.Cele tohle vachrlate reseni jsem videl jen jednou (neslo o panelak a stejne po par letech samozrejme vedlo k potizim a skoncilo racionalnim resenim), ale jinak jsem siroko-daleko nevidel zadneho silence, ktery by neco takoveho realizoval.

jako není to zrovna sofistikované řešení, ale fungovat to bude. jak píší jiní, záleží na dispozoci budovy a klidně to může být lepší řešení, než hledat kudy tahat kabely "středem" domu - ne všude musí být stoupačky volné a průchodné, nehledě na protipožární přepážky, souběh se silovými kabely atp. jinak pod polystyrenem nesmí být vlhko, to by byla hodně velká chyba v zateplení, ale kabelu by to stejně nevadilo. a samozřejmě i pod zateplením se mohou natahat husí krky, případně rovnou s metalickým kabelem i optika - kabel stojí nula nula nic...

V momentě první poruchy nastane průšvih. (demontáž zateplení vždy znamená zhoršení jeho funkčnosti.

Kabel pod zateplením se nemá jak pokazit ;)

Myši, hmyz.

Jediné, co funguje naprosto spolehlivě, jsou Murphyho zákony. Takže tvrdit, že se něco nemá jak pokazit, je nesmysl. Vždy se má všechno jak pokazit, jenže problém je v tom, že se na to přijde až, když se to pokazí a to už je pozdě. Takže jakékoli rozvody tahat jen tudy, kde se k nim je možno dostat i dodatečně.

Opravdu by mě zajímaly ty reálné potíže po pár letech. Něco tam přestalo fungovat? :) Říkám, tohle řešení bych samozřejmě nepreferoval, pokud existuje jiné srovnatelně náročné, ale při rekonstrukcích se to používá celkem běžně, pokud se nedělá i vnitřek. I když u paneláku většinou jsou k dispozici stoupačky, takže se tomu dá vyhnout.

nic se nemůže pokazit pokud to nějakej jouda neprovrtá na cestě šroubem.A ta fasáda mě přijde pro vstup kabelu do bytu jako lepší řešení než stoupačka na záchodě... kam pak s tím kabelem ?

Proste cast kabelu dofungovala. Detaily si bohuzel nepamatuju (ale slo myslim o odolnost kabelu, ktere byly vybrany prave podle komickeho hesla "tem se tam prece nemuze nic stat"). Ale radost naramna, kdyz se sundavalo zatepleni (ktere od te doby funguje o dost hur)..

Kabel se opravdu sám od sebe nepokazí. Dokonce i kdyby pod oteplení zatékalo (což samo o sobě je důvodem ho strhnout), tak se tomu nic nestane. Nějaký pitomec to musel provrtat a nebo nějaký pitomec kabel při montáži nadstavoval. Když se použije jeden kabel vcelku a nikdo ho neprovrtá, tak s velkou pravděpodobností přežije i životnost celého zateplení ;)

O fyzicke poskozeni neslo. Kabel se sam od sebe pokazi velmi snadno, je-li pouzit nevhodny. Ale Vy si nenechate vysvetlit ani to, ze pod zateplenim nemaji kabely pohodu klidecek, tak tezko uznate tenhle prosty fakt. :o))))Jinak ja koncim tuhle debatu prostym konstatovanim: Ethernet dava pod zatepleni misto do k tomu urcene kabelove sachty jen PRACURAK. Howgh!

Súhlas.

Na to můžu jen konstatovat, že celý ten příspěvek je jedna pitomost vedle druhé, což prokazuje praxe, na rozdíl od teoretických plků ;) Ne, kabel se opravdu sám od sebe nepokazí, jen pro informaci, kabel UTP se skládá k měděných drátků v plastové izolací a to celé ještě ve vnější společné plastové izolaci. Měď v kabelu nedegraduje a ona plastová izolace taky ne, pokud na ni nedopadá přímé sluneční světlo, což přes zateplení opravdu nedopadá. Pokud nejste schopen vysvětlit, jakým způsobem se může kabel sám bez vnějšího zásahu pokazit, přesto budete pořád tvrdit, že se to stane, tak bych měl jednoho horkého kandidáta na pra*uráka ;) A na závěr dodám, že samozřejmě, pokud je k dispozici vhodná kabelová šachta, tak asi nikoho nenapadne tahat to po fasádě, ale v případě že rozumná možnost vnitřkem domu dostupná není, tak natažení kabelu pod zateplením není vůbec nic proti ničemu, je to zcela stejně spolehlivé a trvanlivé řešení, jako uvnitř domu. Do fasády se obvykle nevrtá, takže ani riziko vnějšího zásahu není o nic vyšší, než u vnitřního vedení.

(Nejen) Ja uz napsal nekolik veci, ktere se muzou s kabelem stat, co mu hrozi. Ze nejste schopen to pochopit, za to fakt nemuzu. :o)Co mektate o nemoznosti vedeni vnitrkem budovy, kdyz pak jako priklad uvadite panelaky, kde je instalace dovnitr idealni? Nejste "trosku" mimo?Mate vubec tuseni, proc pracuraci (nastesti vzacne) delaji rozvody venkem? Je to kvuli prostemu faktu, ze je pak snazsi zakaznika okrast. Ono se s tim zateplenim do rozpoctu vejde leccos, do ceho by v pripade racionalniho reseni leckdo zbytecne stoural. v takovych pripadech debil proste voli pro nej vyhodnejsi postup a o technickou stranku nebo dobro zakaznika fakt nejde. :o)))

No a to je právě to, na co se nikdy nemůžeš spolehnout! Takže když už něco řeším a chci, aby to bylo spolehlivé, musím vždy počítat a tím nejhorším.

Dnes se dělá spousta blbin. Nokdo jaksi nepočítá s tím, že ty kabely nevydrží věčně a že občas je nutno nějaký přidat, nebo ubrat, nebo měnit konfiguraci rozvodu. Hlavně, že se to ,,levně" namontuje, máme hotovo, Franto podrž to, já jdu pro prachy! A po nás potopa!

Kabely pod zateplením prakticky věčně vydrží.

Hele, letí datel.....hele buší do zateplení......máruno, nejede internet

To žádné reálné problémy nejsou. Jak už jsem psal, pokud by tažení vnitřkem bylo jen minimální komplikace, tak je to lepší, ale jinak se bez problémů dá tahat pod zatepleníma používá se to poměrně často. Sám jsem to teď taky u zákazníka dělal, protože protahovat několik kabelů ke kamerám čerstvě zrekonstruovaným interiérem skrz celý dům, to zákazník zrovna nechtěl :) Takže se využilo toho, že je těsně před zateplením. A ani dělník co to zateploval, mi vůbec nenadával :)

Tak takového dodavatele bych hnal, že by nestačil počítat schody! tady je slaboproudá stoupačka, tudy vede přívod do bytu, tak to tam hezky natáhni, ať je možné se k tomu kdykoli dostat a nevymejšlej kraviny!

Když zaplatíš .....jistě to bude držší varianta a všichni dneska čumí na cenu, hlavně že mají posledního iphona

Naopak - Jak už psal Jack - dělá se to poměrně běžně. Pod zateplením se samozřejmě netahají kabely ale chráničky (husí krky). Je to prostě úplně stejné jako rozvodu uvnitř, jen jdou "venkem" a u každého bytu se udělá jeden průraz dovnitř a hotovo. Lepší to je samosebou vnitřkem, ale pokud to znamená rozvrtat půl domu, po fasádě je to lepší, rychlejší a levnější řešení. Spolehlivé je to naprosto stejně.

Jo, ale musí se dodržet poloměr ohybu, aby se v budoucnu dal kabel vyměnit v trubce a vše vystříkat pěnou, aby nebylo v zísuvkách mokro při kondenzaci, a taky to vést daleko od hromosvodů ......xD

Napr. Skrat , požiar , bezdomovec ....

První nevýhodou je nutnot vybrat kabeláž pro venkovní použití (teplotní odolnost) řekněme do -20 stupňů. Někdo řekne - nepodstatné - jenže díky skutečnosti, že kabel takto umístěný na plášti budovy je vystaven většímu teplotnímu rozpětí a díky němu mechanicky pracuje - což postupem času způsobí mechanické změny v rozpletu vodiče a zhoršení přenosových parametrů - útlum, přeslech atd. Druhou nevýhodou ne umístění do nepřístupné trasy - v podstatě není možná oprava, výměna poškozeného či vadného vodiče.Třetí nevýhodou je průnik rušení z okolního prostředí do vodičů (nepředpokládám, že budete instalovat stíněnou kabeláž). Takový postarší automobil u stěny domu s vadnou odrušovací cívkou

Nic z uvedených argumentů nejsou z praxe, jen teorie :) Tepelná roztažnost nehraje žádnou roli, navíc kabel je pod zateplením, tudíž teplota je spíš svázaná s domem, než s venkovním prostředím. A průnik rušení je už úplná blbost, jednak ten zdroj se nedostane natolik blízko, aby se do kabelu něco zásadního mohlo dostat a hlavně od toho je to vedení kroucenými páry, které je extrémně odolné před vnějším rušením, víc než stíněný koaxiál. Zarušit ethernet nějakým elektrickým zařízením je takřka nemožné. Co je fakt, tak nemožnost opravy. Pokud nějaký pitomec kabel skrze zateplení poškodí a není umístěno v chráničce, tak není vyměnitelný. Sám se ale rozhodně nepokazí :) A pokud k poškození dojde, tak se holt tedy rozbourá barák a natáhne vnitřkem :)

hlavně nezapomeň zateplit polystyrenem, abyste neskončili jak ve Grenfell Tower

Slaboproudé rozvody by měly být součástí silové stoupačky; současné produkty jsou v tomto směru upraveny tak, aby to vyhovovalo normám.

Nic proti tomu, pokud budou slaboproudé kabely od silových odděleny podle platných ČSN.

Ideální by bylo vpasovat do stupačky kovový žlab pro odstínění

O stínění ani nejde, ethernet opravdu jen tak rušením ohrozit nelze. Jde v podstatě jen o elektrotechnické normy z hlediska bezpečnosti.

Jde o to co co ethernet kabel vyzařuje za bordel v harmonických, co on dokáže zarušit :)

Takto už se dnes stoupačky běžně dělají. půlka je pro slaboproud, pak je kovová uzemněná přepážka a silnoproudé oddělení, které lze i částečně zaplombovat (hlavní jističe a elektroměry).

Pokud je jiné řešení problematické, pod zateplením bych se toho nebál, ale není přeci problém i pod zateplením použít „husí krky“. A v případě změny kabelů pak nebude problém. Možná, že tato varianta bude i lacinější.

Jde defakto o celkové přehodnocení stavu domu od bleskosvodu-souběh 2m vzdálenost křížení 60cm. Dále silnoproud 230/400, dále STA rozvody, souběhy, obyčejný nestínění kabel vám dokáže zahlušit STA. Dále prostupy s možným vlivem kondenzace..... Ideální stav je natáhnout vše vnitřkem(schodištěm) a do každého bytu přivést ze stupačky za první dveře(ne každý chce internet). Malý rack umístit do suterénu, kde je chladněji, jedná se o letní provoz, kvuli přehřívání. Na střeše by to mohl být vcelku problém. Vše řádně pospojovat, odstínit, přizemnit. Použít stíněnou cat6, jestli bude příjmací zařízení na střeše, použít model s přepětovou ochranou, taky nezapomenout na UPS se sinus výstupem pro záložní štávu.

Ťahať rozvod internetu pod zateplením fasádou? Po stránke funkčnosti - bude to fungovať. Po stránke praktičnosti - totálna hlúposť.Prečo? Dôjde k náhodnému poškodeniu káblu rozvodu - ako budú meniť? Ak to nebude v trubke - musia rozbiť zateplenie!. Bude niekto nový chcieť pripojenie - ak budú pridávať kabeláť, znova rozbiť zateplenie.Bytové domy majú predsa na chodbách elektroinštalačné rozvody v elektrostupačkách. Tadiaľ sa to ľahšie vedie, na príslušnom poschodí sa len vyvedie a na vhodnom mieste sa len prevŕta diera pre kábel. JEDEN kábel. Pritom sa nemusí prevrtávať obvodové murivo (i malá diera, akokoľvek zaizolovaná, zapchatá bude zdrojom prechodu tepla.Ak bude potrebné meniť, pridávať rozvod - zvedie sa to opäť tou šachtou.U nás v paneláku máme internet dokonca od štyroch poskytovateľov (Telekom, UPC, 2x lokálny poskytovateľ) - každý má svoj switch, od switchov ide ku klientom.... a div sa svete - všetko je vedené tou elektrošachtou elektroinštalačnou trubkou o priemere 5cm a všetko sa to tam zmestilo. Elektrikárom to neprekáža, switche sú tiež chránené, ak je porucha, technici majú okamžitý prístup k rozvodu. Nemusia nič búrať, trhať, rozoberať.Takže - ťahanie internet rozvodu fasádou je možno "lacnejšie", ale nerozumnejšie.

Úplný súhlas.Vŕtať obvodové múry kvôli internetu je trestuhodný nezmysel.

Vaše řešení je laické, ale jinak jste úplně mimo.Jeden kabel na patro - tzn. na každé patro switch a rozvaděč, napájení (revize!), kdo to bude udržovat! Další problém je s VLAN, tzn. anonymizace a odstínění jednotlivých partají, tam nestačí dát switch, ale musíte zajistit bezpečnost.Kabel se pod fasádou nebude ani přidávat a ani opravovat. Prostě se natáhne do každé jednotky jeden kabel, a kdo by vrtal do fasády? A pakliže mluvíte o ochraně, tak si nejdříve zjistěte kolik stojí pancéřová chránička nebo trubka a kolik stojí montáž. Teď jsem dával chráničku do země (to je vcelku obyčejná plastová chránička), cena Kopos chráničky 40mm 25 Kč/m a cena optického kabelu 12 Kč/m. Neumím si představit něco kovového bez uzemnění a bez adekvátního schválení jako "hromosvod" atd, ale to nevím.Pakliže máte několik poskytovatelů, tak je jednoduší mít vyvedeny kabel do jednoho centra a tam dojde k přepojení, asi bude rozdíl v ceně když to budou platit majitelé bytovky a nebo poskytovatel.samozřejmě, že místní podmínky vždy definují jak se to udělá a to vše je v korelaci s cenou.

xXx to myslel jinak. Je žlab v rámci stoupačky, kde je hafo datových kabelů. Ty vedou od racků poskytovatelů v přízemí k jednotlivým bytům, vždy na příslušném patře odbočí ze stoupačky.

Tak vše je o ceně a o spolehlivosti.Je logické, že když to dají pod fasádu, tak to bude levné a rychlé, zjednodušeně řečeno, vždy se udělá jeden průraz do bytové jednotky a uvnitř bytů se nemusí vrtat vůbec, tzn. následný úklid a ev. problém s někým kdo to nechce, a bude se muset obcházet atd. ušetří se i na materiálu (chránička a lišty - zjistěte si kolik stojí metr a kolik práce s tím je.Pakliže se to jednotlivci, Vám, nezdá jako vhodné, s chutí do toho. Uvidíte jaký je to voproz jednat s mnoha lidmi o vstupu a odkazovat se, že tam mají být v domě prací atd. Taky jim tam pak můžete říkat, že jim přes byt půjdou lišty, o zasekání neuvažujte to je drahé a např. v panelu nemožné. Vy jako místní ty lidi znáte, ale firma má rozpočet a čas kdy to musí stihnout, tam není nějaký prostor pro osobní nebo individuální přístup, toto slíbí, toto udělají, slíbí to za konkrétní cenu objednateli a on to zkontroluje a zaplatí.

Přes byt jim stejně půjdou lišty, protože jedna zásuvka pod oknem v kuchyni je pro router na úplně špatném místě. Ta by měla být uprostřed bytu a tam se nejlíp dostanete právě těmi stupačkami na schodišti.

Už nějakou dobu pozoruji, že si mnoho lidí dělá doma zcela regulérní strukturovanou kabeláž. Wifi AP bývá v předsíni. Takže zásuvky jsou všude, v obýváku na několika místech, v ložnicích, v předsíni.

Vnějškem se to zásadně nedělá, protože není možné cokoli změnit. Přijde nový operátor s optikou. Někdo usekne kabel hned u zdi, protože mu vadil. Právě včera jsem to řešil. Před měsícem zase psychicky narušená osoba rozmlátila zásuvku UTP a pro novou jiného typu vyšly drátky jentaktak.

Lepsi nez tahat kabely po fasade ze strechy je tahat optiku ze sklepa

Tak mi natahej optiku až do tabletu

Jasne a klasicky ethernet kabelt tam jde zapojit do tabletu bez problemu ze? Mobilni zarizeni se pripojuji bezdratove prez wifi. A za tim wifi prvkem muze by cokoliv, klidnet optika, takze absolutne nesmyslny prispevek.

Natahal bych to po tý nový fasádě

Mám takovou jednu věc, jak se na vedení pod zateplením pohlíží z pohledu bezpečnosti? Ano, LAN je soustava bezpečného napětí, malé proudy... ale co když dojde k poruše? Co když vlivem této poruchy začne kabel vlivem proudového přetížení hořet? Jak se bude chovat zateplení, když pod ním začne hořet kabel? Kabel může začít hořet i v kabelové šachtě, ale tam se (vzhledem k vedení siloviny) s případnou podobnou poruchou dá počítat, stejné tak mají i nějaké postupy hasiči.

Na to jsou normy.Např. pro veřejné prostory (školy apod.) by měly být kabely LSOH (se zpomaleným hoření a bez jedovatých zplodin).Jinak je to všechno slaboproud, tzn. do 50V/60V. POE má 48V.Na tvoji otázku "Co když dojde k poruše". Vždy je to otázka hlavně ceny, kolik jsi ochotný za to zaplatit. Stoprocentní jistota neexistuje, existuje pojištění a krytí rizik, existují chráničky, existují ochrany před přepětím jak LAN tak i elektriky, existuje optika (např. spojeni dvou objektu s jiným potenciálem země) atd. Zase, jsou na to normy kdy kdo to musí mít, jak to může být provedeno a co nesmí být atd.Např. přepěťová ochrana, aby fungovala, musí být uzemněná. To většinou bývá zásadní problém, protože nemají samostatný "žlutozelený kabel" TN-S rozvody. Takže tím chci naznačit, že je to komplexní problém a investice pouze do jednoho dílu může být nefunkční a jsou to vyhozené prachy.

Se vším souhlasím, ovšem já na to pohlížím z pohledu této diskuze, důvod proč tahat kabeláž pod zateplením je prý nižší cena..ale je opravdu nižší, když dodržím všechny normy, aby takové vedení bylo PRIMÁRNĚ bezpečné? Splňuje potřebné normy při uložení pod hořlavý materiál obyčejný kabel? Určitě není to stejné uložit kabel do předem určené betonové šachty anebo ho zalepit v husím krku pod polystyren. I elektroinstalace v dřevěných konstrukcích má svá specifika.

Samozřejmě, že je levnější tahat to venkem.Na každém podobném projektu je nejdražší lidská práce. Každý člověkoden stojí nějaké peníze, a tlak na cenu investory, většinou vybere to nejlevnější. Takže firmy potřebují mít velmi vysokou efektivitu a kvalitu práce, vysokou flexibilitu a univerzálnost. Což by jim při tahání uvnitř objektu nešlo.

Firmám je to jedno, když jim objednatel ty zvýšené náklady zaplatí, klidně mu dodají to, co chce. A při vyšších nákladech mohou být i vyšší marže a navíc pozotvírat stoupačky a natahat do nich další kabely není o nic složitější, než montovat nové rozvody pod zateplení.

Nevite jaky maji projekt,jaký dům ale furt budete mudrovat. https://www.google.com/url