» Poradna » Počítačové sítě

Kabel Ethernet

Jak klesá přenos dat s délkou Ethernetového kabelu od modemu do televize.Je rozdíl, když je kabel 15 m nebo 20 m dlouhý?Co dělat aby ztráty byly co nejnižší?Děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Kabel kategorie 5e je určen na délku segmentu mezi aktivními prvky do 100m při technologii 1000BASE-T, zkrátka gigabit. To by měl bez obtíží zvládnout bez pozorovatelných ztrát. Takže bavit se o tom, zda 15m nebo 20m je v naprosto drtivé většině případů zbytečné... Pokud teda není nějak poškozený, nebo nejde o extrémně rušené místo, třeba v souběhu se silovým nebo jinak problematickým vedením, ale to se v domácích podmínkách nestává, tím se má smysl zabývat někde, kde se napájí velké stroje nebo jsou tam vysílače rádií a podobně...

Přenos dat nijak neklesá. Ethernet je navržený tak, že do své limitní délky, což je něco přes 100m, jede stále svoji plnou rychlostí. A když se překročí maximální délka, tak vypadne úplně.

Nevypadne, záleží na kvalitě kabelu i aktivních prvků. Zkoušeli jsme ještě nerostříhanou roli, kam to až půjde, a dostali se někam na 140m při plné rychlosti, pak se do downgradovalo na stovkovou síť, nic víc a odezva pořád 1ms.

Ano. Pokud je všechno v pořádku a podle norem, mělo by těch 100m být garantováno. V praxi je to běžně o dost víc, ale tam už tu funkčnost nikdo nezaručí. Proto se udává těch sto metrů, aby byla jistota...

No doufám že takhle daleko mít televizi od modemu nebude.

v případě ideálního kabelu. při jakýchkoli problémech - třeba i delším rozpletení u konektoru - rychlost klesá. A to dost významně. Není to tedy tak, že jeden naplno nebo vůbec.